021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de tudor »

Salutare ,Vbc !😃

Chiar te tin balamalele sa stai fara spritz !? Cand sfarie carnea si se aud lautarii ?😮 Mai vorbim .
Ca sa ai muschi in lupta cu alcoolul musai sa mergi la sala acolo unde sunt multi invingatori . Nu poti sa faci asta din spatele tastaturii .Acest forum a dat multi abstinenti insa au rezistat ABSTINENTI peste ani cei care "si-au mutat fundul" din fata ecranului in salile unde stau invingatorii .Una este abstinenta care se intretine cu un program de suport si alta este abtinenta (abtinerea) cand "tragi barca pe uscat" .Iti scriu din propria experienta . Pana nu am intrat intr-un program de recuperare "am tras 5 ani barca pe uscat" cu multe reluari ale bautului . de multe ori am zis ca cel din fototgrafie :"-Sa moara ala care mai bea ! " Nu am fost mai breaz si nu ma cred nici acum .Cu o diferenta ! Ma simt bine fara alcool.
Poate multi ma vor injura acum insa experienta mea ,a lui Asido , Vizitator123$5, Relus , Colea, si alti vechi in abstinenta pot sa arate ca multi au fost pe aici insa de rezistat abstinenti numai unii care au facut cu adevarat ceva pentru ei .Restul ? Restul sunt doar vorbe.
Iti urez succes la gratar !
"Ai grija la ce iti doresti ca s-ar putea sa se implineasca !"
Imagine

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Vbc »

Salut
De lăutari nu se pune prob nu i agreez...mai merg si fac bazine din cand in cand...înot, si mers pe jos! Abia am timp sa stau in fata tastaturii ...ms pt mesaj oricum!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Vbc »

Si pt invitația la sala!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Vbc »

Inițial am crezut ca spui de sala gym
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de tudor »

Vbc scrie:Si pt invitația la sala!
Este un umor involuntar din partea ta . Cred .🙃
Este adevarat ca in salile de gym nu se bea dar nu se invata cum sa treci peste un necaz fara sa faci "obisnuitul gest" de a pune mana pe pe pahar "ca ajuta " (oare?) si nici nu inveti cum sa te bucuri de o reusita fara sa te premiezi "udand to" cu rauri de alcool .
Se invata sa stai departe de "Primul pahar " in salile unde se afla cei care au reusi si ii ajuta pe altii sa reuseasca .
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Vbc »

Cu siguranta o sa trec si pe la sala..Dacă nu va functiona si voi consuma din nou...până atunci un prim hop l am trecut...azi gratar fără șpriț, vor mai fii n hopuri:)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Vbc »

Pe pahar punem mana zilnic..conteaza ce punem in pahar
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Vbc »

👍
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Draga Dora, mai scrie-ne ca o faci asa frumos!
Te imbratisez cu drag!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

"Nimeni nu pleacă de aici în viață. Deci, te rog, încetează să te tratezi pe tine însuți cu o gândire ulterioară. Mănâncă mâncare delicioasă. Plimbă-te prin soare. Sari în mare. Spune adevărul pe care îl porți în inimă ca pe o comoară ascunsă. Fii prostuț. Fii bun. Fii ciudat. Nu este timp pentru nimic altceva ".
Anthony Hopkins
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns