021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

😘😘😘😘Ce frumos Sobri..
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Multumesc Maria, multumesc Sobri pentru sprijinul vostru! Sunt indragostita de clipul asta! E pur si simplu ...terapeutic!!! In seara aceasta, chiar nu-mi mai doresc nimic altceva. 😘🤗😍
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de sobrichet »

no, ma bucur.

eu ti-am mai zis ca esti cam prea exigenta cu tine. si gandurile intunecate la ceas de seara nu le lua in serios, amana-le pentru a doua zi. sau a treia. noaptea e un sfetnic bun, dar sa dormi.

Poate ne citim dimineata la cafea. s-a mai intamplat sa share-uim noi cafeaua in urma cu aproape un an in asteptarea primaverii, si primeam poze cu flori de la Maria. mai stii? atunci cand simteai ca esti libera ca o pasare, sau un fluture? eu parca asa-mi amintesc. si daca nu-i adevarat, sa nu-mi spui. prefer sa raman cu amintirea asta.

Somn usor Dora, si la fel si pentru tine " sfatul medicului " : furiseaza-te in pat linga baietii tai dupa ce au adormit si tine-i in brate 1 minut. stiu ca ma repet, dar nu cunosc tratament mai bun.

Inca o data, vise placute Dora.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Sobri, ai ramas la fel de dragut ca intotdeauna. Un cavaler al zilelor noastre. Imi amintesc primavara trecuta si mai ales de florile Mariei. Sper sa ne putem bucura si anul acesta de ele. Si poate, sa pot avea din nou acel sentiment de libertate deplina.. Cine poate sti? Mi-am dat seama ca abstinenta este o scoala. Cel putin pentru mine. O scoala pentru care inca ma pregatesc, o scoala unde mai am inca atat de multe de invatat! Tu ai fost printre cei norocosi Sobri, ai inteles imediat practica abstinentei, nu doar teoria ei. Sunt mandra de tine, esti un exemplu de echilibru si consecventa pentru noi toti! Pentru mine, sigur! Sunt fericita mereu sa te citesc.

Am imbratisat baietii, ca de obicei. Sunt o pupacioasa si o iubareata, iar ei stiu asta. S-au obisnuit cu mine asa, au crescut ca mine asa. Dragastosi si afectuosi. Si oricum, imbratisarile ar trebui sa fie mereu medicamentul cel mai la indemana atunci cand sufletul nostru plange.

Vise placute si tie Sobri!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de sobrichet »

Dora, intr-adevar sint norocos. Am avut de multe ori mare noroc ca n-am patit-o foarte foarte rau din cauza bauturii. Si un foarte mare noroc ca am gasit forumul intr-o perioafa cat de cat activa si ati fost dispusi sa ma bagati in seama si sa imi dati un feedback la ce scriam si eu, in disperare fiind atunci. De atunci l-am prins eu pe Dumnezeu de picior si nu-l mai las. M-o fi facut El pe mine, dar de atunci, de cand L-am prins, trebuie sa mai aibe si grija de mine.
Draga Dora, nu te supara, la scoala abstinentei sint admisi doar cei cu studii indelung aprofundate in bautura, si nu toti. Doar premiantii. Nu oricine poate deveni alcoolic. E nevoie de multa staruire si efort. Tu crezi ca e asa usor? Sa te doara toate alea, sa-ti vina sa intri in pamint de rusine, si tu sa bei in continuare? Nu oricine poate.
Tu inca esti in clasa pregatitoare, si dupa parerea mea vei repeta la nesfarsit clasa. Sper sa o iei ca pe un compliment, mie asa mi se pare.
Cat despre abstinenta mea, nu tine de echilibru si cu atat mai putin de consecventa. Nu sint un om foarte ambitios. Pur si simplu nu mai vreau sa beau. Nu mai vreau pentru ca ma simt bine, am mult mai mult timp pentru toate, si pentru ca mi-e teama sa nu ajung iar omul care am fost inainte. Acel penultim om ( ca a zis Asido el inaintea mea ca a fost ultimul, si nu vreau sa ma lupt cu el pentru pozitia asta, ca poate-l intrec ) de care nu sint mandru de loc.

Hai ca am scris atat de mult ca imediat ii maine.

Ne mai auzim pana la primavara, nu?

Somn usor, serios acuma!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Alcoolicul ce se vrea abstinent, intotdeauna va avea sufletul sangerand. Ranile lui nu vor fi nicicand usor de vindecat. Medicamentul abstinentei este rarisim. Doar cei cu adevarat iubiti dumnezeieste pot avea parte de el. Gasesc cumplit sa iti doresti ceva, sa simti ca poti si totusi, sa nu poti! E neputinta curata! Si atunci, intrebi cumva eterul: de ce eu???
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de sobrichet »

Doraaa!
Nu mai bine te uiti tu la un film acuma seara si intrebi dimineata ca de ce tu?
Se termina bateria. Mai Am 1%. Iti mai scriu dimineata la cafea.

Vise placute
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Sobri... tocmai mi se termina si mie "bateria cognitiva". Va urma un somn binemeritat, acompaniat de muzica.. nemuritoare. In rest, nu ma baga prea mult in seama. Sunt inca o mare amatoare a unei copilarii mult prea marcante. Mult prea prezente. Pacat ca nu-mi cunosti viata mea de copil, m-ai fi putut poate intelege cu adevarat! Pe maine poate, la o cafea...
Ultima oară modificat 19 Ian 2019, 08:57 de către Ambasador, modificat de 2 ori în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata Dora,
Sper sa gasesti oglinda impecabila in dimineata asta.
Cu siguranta nu pot sa inteleg in totalitate ce simti, dar chestia asta -
Ambasador scrie: Gasesc cumplit sa iti doresti ceva, sa simti ca poti si totusi, sa nu poti! E neputinta curata!
- o inteleg perfect. Am experimentat-o de mult prea multe ori. Erau momentele cand mergeam la cumparaturi, uneori ori fara sa fie nevoie, doar sa ajung in zona rafturilor cu bere. Eram hotarat sa nu ma ating de sticle. Nu reuseam. Mi se bloca mintea. Greu de inteles. Tot puneam o sticla-doua in cos, desi stiam ce urmeaza. Normal ca nu-mi ajungeau si in scurt timp alte cateva drumuri la magazin. Imi era si rusine de doamnele alea, dar nu-mi mai pasa. Teoretic era simplu. Pur si simplu nu trebuia sa fac nimic! Atat! Nuuu, eu tot o faceam! Incredibil cum te poate inrobii alcoolul! Muuult timp am facut chestia asta. Pana la un moment cand, cu ajutorul vostru, am reusit sa n-o mai fac. Cu siguranta vei reusi si tu, poate ca inca nu este momentul tau. Stii bine ca toate se intampla la timpul lor.

Ma bucur ca te-ai mai activat pe-aici pe forum, ti-am simtit lipsa.

Cu drag,
Sobrichet.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de sobrichet »

Daaa, sa nu uit. Ai ajuns la pagina 100 aici la tine la " masuta ". Si in curand mesajul 1000!!!
Scrie răspuns