021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Asa este Ilie, doar noi ne putem intelege.😚
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Noi cei care am mirosit candva ALCOOL.. am simtit din plin dorinta si puterea lui, si astfel i-am devenit vulnerabili pentru o viata. Pana si gandul catre el pare ca vrea si reuseste sa ne ameteasca.. Imi ramane atunci sa caut cu disperare acel “NU” maret, capabil sa opreasca aceasta boala. Il vad precum un medic. Mereu gata sa execute operatii de urgenta, mereu la datorie cand il chemam. Insa, de unde putinta acestui “NU”? Din EUL nostru in primul rand. Un EU incarcat cu multa VOINTA, uneori mai presus de DURERE. Apoi, din povestile pline de patima, aproape sangerande ale celor de aici ce lupta zi de zi, de ani intregi cu alcoolismul. Ele au ceva slavesc in esenta lor, un sambure dumnezeiesc de putere, cum nici noi nu ne-o constientizam cel mai adesea. Suntem mai puternici decat stim, suntem mai puternici decat simtim. Sunt momente cand pot sa ating toata aceasta forta, sa ma hranesc din ea si, sa renasc.. Din nou.
Ma numesc Doru si sunt alcoolic iar azi, nu beau.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Intrebare: Ce va face sa spuneti acel “NU” alcoolului in momentele de dorinta?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Cala »

Buna ziua, Ambasador! Ca sa spun acel "NU" alcoolului, ma gandesc la toate perioadele rele pe care le-am avut si timpul care a trecut pe langa mine si eu nici macar nu l-am vazut. Cum spune Ilie, vreau o viata plina, o viata "limpede".
Cu drag.
Cala.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Eu cand vreau sa spun acel "NU" in fata alcoolului, incerc sa-mi spun asa:
1. imi distruge sanatatea;
2. starile de sevraj sunt cumplite;
3. chipul meu imbatraneste vizibil;
4. nu mai pot fi la capacitate maxima social, familial, etc.;
5. mi-e rusine de mine a doua zi, ma urasc, ma invinovatesc;
6. am sentimentul de gratii in jurul meu;
7. ma izoleaza de priereni;
8. duce la depresii si stari de anxietate;
9. distruge celulele creierului;
10. imi minimalizeza pasiunile;
11. nu ma mai pot opri daca incep iar sa beau;
12. da dependenta negativa vietii mele;
13. ma face sa uit propriile amintiri;
14. imi fura din energie;
15. nici macar nu imi place gustul lui.
Si etc.

PS: Va multumesc pentru raspunsuri Iliuta si Cala. Va doresc o zi cu ganduri limpezi!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Intrebare: Ce schimbari pozitive ati sesizat dupa renuntarea la alcool?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Dorule draga, eu ma gandesc in primul rand la raul de a doua zi, regretele pe care le am, supararea pe care o am pe mine ca nu ma pot lasa de baut. Ma gandesc la baiatul meu, care suferea cand ma vedea ca am baut.
Vreau sa te intreb ceva, cum sa trec eu la servici peste rautatile unei sefe si a unei colege. Se ia de mine din orice nimic si ma afecteaza foarte tare. Invata-ma te rog, cum sa gestionez aceste situatii.
O zi frumoasa iti doresc.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Iti multumesc pentru raspunsurile lamuritoare Maria. Gasesc ca familia si sanatatea ar trebui sa fie cele mai motivante ganduri atunci cand vrem sa spunem acel "NU" alcoolului. Si intradevar, nimic nu este mai dureros, decat sa privesti ochii propriului copil atunci cand mintea nu-ti mai este suficient de limpede, iar actiunile poate nu la fel de responsabile..

Si pentru ca mi-ai cerut anumite sfaturi cu privire la sefa ta, indraznesc sa gandesc asa:
• Alege sa pleci din fata ei daca poti de fiecare data pentru ca cearta sa nu escaladeze;
• Incearca un dialog cu ea cat se poate de calm, fara sa ii raspunzi cu un ton ridicat;
• Argumenteaza-i cu dovezi daca poti faptul ca nu are motive sa te critice la locul de munca;
• Asculta-i parerea, dar sustine-ti in final cat se poate de diplomat si punctul tau de vedere;
• Fii desteapta si incearca sa previi anumite situatii conflictuale cu mult inainte sa se intample;
• Intr-o cearta cu ea, cel mai bine e sa o rezolvi prin tacere si indiferenta. Merge asta de fiecare data. Garantat;
• Supararea nu face bine nimanui, amineste-ti mereu asta;
• Fii calma, echilibrata si linistita in orice posibil conflict. Vei avea doar de castigat.
• Nu uita de respect. El trebuie sa fie castigat si neaparat reciproc.

PS: Nu am pretentia de expertiza, am incercat doar sa-ti raspund cum am putut de bine.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Multumesc Admin pentru calitatea de "senior".
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Multumesc Doru.
Scrie răspuns