021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Sa va fie de bine noaptea frumosii mei!

Doamne Iliuta, ce mesaj emotionant ai putut sa-mi transmiti prin aceasta melodie! Uite, am lacrimi in ochi. Las cafeaua putin deoparte.. Te simt romantic, iar asta imi place foarte mult. Romantismul aduce iubirea mai aproape de semeni, stii?
Inteleg ca sunt persoane care intra ai pe forum aici, o perioada de timp si dupa o vreme il parasesc. Care crezi ca ar fi motivele?? As dori sa aflu cateva opinii.
Diminetile ma trezesc cu stari din ce in ce mai bune, iar acest lucru imi aduce un sentiment de libertate. Aseara am urmarit un film cu Danzel Washington, in care juca rolul unui pilot alcoolic care este implicat int-un accident grav aviatic. Din cauza acestui lucru ajunge la inchisoare unde, intr-o sedinta a alcoolistilor abstinenti le marturiseste detinutilor cam asa: "Ciudat sa spun acest lucru, ma aflu aici in inchisoare pentru o perioada de cel putin 4-5 ani. Dar, ma simt mai liber ca niciodata"!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Cala »

Buna Ambasador! In timp ce scrii uita-te un pic in partea cealalta si vezi acolo ceva scris cu un roz sau lila "boboc". Nu stiu dupa cat timp devenim veterani, cred ca este in functie de timpul petrecut pe forum. Eu sunt o persoana romantica, logica si un pic agitata. Iubesc orice lucru al naturii, inclusiv mirosul de frunze ude toamna, nu suport sa fie intuneric in casa cand afara este lumina, devin agitata cand am foarte mult de lucru si nu reusesc sa termin atunci cand vreau si nu accept lucrurile fara logica; vorba cuiva "m-ai las-o naibii de logica".
O zi frumoasa!
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Pledoarie

Fiecare litera, fiecare cuvant, fiecare fraza, fiecare text scris reprezinta strigatul meu de ajutor. Nu-mi doresc frunze in bataia vantului, asezate la intamplare, oriunde in eter..
CUMPANA. Asta e ceea ce am simtit in 2017. Pragul a 40 de ani! La varsta de 39 de ani (mama) si 41 de ani (tata), m-au parasit. Erau foarte tineri, puteau trai daca: s-ar fi iubit mai mult pe ei insisi, daca si-ar fi iubit familia mai mult, daca ar fi fost mai responsabili, daca ar fi stiut sa spuna NU alcoolului, daca ar fi mers periodic la medic, daca ar fi avut mai multa credinta, daca ar fi avut prieteni care sa ii sprijine, daca ar fi existat lumea netului si DACA ati fi existat voi, drag forum ALCOHELP! Am aceasta convingere.
Erau alte vremuri insa, iar eu eram doar un copil. Urasc ziua cand am gustat prima picatura de alcool. Daca imi amintesc bine, am cunoscut acest gust inca din copilarie (parintii mei lucrau in comert, erau sefi de restaurant, iar alcoolul facea parte din meniul zilei pentru ei). Probabil s-au amuzat pe seama reactiilor mele de copil ametit, insa atunci s-a produs ceva in sufletul meu. Atunci am facut prima data cunostinta cu ceea ce poate insemna un VICIU.
Ani mai tarziu, placerea aceasta s-a reactivat destul de usor si treptat, in timp am devenit un om sclav si supus bauturii fara sa fac mari eforturi sa ma abtin. Sigur, incercari au fost multiple, insa nu foarte serioase toate.
Intr-o seara tin minte, am nimerit intamplator de site-ul romedic, cautam acolo informatii cu privire la sanatatea mea… Asa am descoperit discutii despre boala aceasta numita alcoolism. M-am recunoscut imediat ca avand acest diagnostic, fara echivoc. Apoi, cineva a pronuntat pentru prima data: ALCOHELP. Oh, mi-am spus!! Trebuie sa vad. Am intrat cu o curiozitate aproape copilareasca, imi parea fascinant sa citesc povesti de succes in aceasta lume urata traita de mine pana atunci. A fost un moment revelator! Apoi, pasii au fost naturali aproape: mi-am creat cont pentru a ma putea loga si m-am prezentat deschizand topicul “Ajutor! Imi doresc abstinenta”. Iar restul dragii mei prieteni, incepe sa devina istorie… dar si prezent, zi de zi.
Va multumesc pentru existenta voastra!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Daca te-am citit bine in subiectele mai vechi Cala, esti de fapt veterana aici. Am inteles ca timp de 5 ani ai fost abstinenta! A fost apoi acea perioada in care ai renuntat la a mai lua acest medicament numit abstinenta. Si ce daca? Esti bine din nou, cred ca si trupul si mintea ta iti spun acest lucru. Asta e tot ce conteaza. Sa fii bine iar.
Logica si romantismul se pot impleti in mod cu totul fericit, asa sa stii. Iti doresc sa gasesti iscusinta cu care sa te pui la punct cu fieacare detaliu al vietii tale.
O zi frumoasa si tie!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Scuza-ma Iliuta. Am absentat, nu stiam ca mi-ai scris. M-am uitat la o emisiune muzicala preferata: "Te cunosc de undeva".
Sunt aici, chiar daca nu online tot timpul..
Tu esti bine?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Oh, pai abia astept Iliuta. Sunt aici acum. Tu mai esti?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Am notat Iliuta poti sa o stergi. Iti voi scrie acolo sa stii ca sunt eu. :)
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Iliuta, avem multe lucruri in comun. Ma regasesc in descrierile tale, in intamplarile vietii tale. Asta ma leaga sufleteste de tine. Iti multumesc pentru gentiletea cu care stii sa raspunzi mesajelor mele, rezonez cu tine si ma bucura prezenta ta aici de fiecare data. Ai haz si esti un luptator in viata! Combinate, aceste doua dau definitia succesului.

As putea crede ca esti singurul care aude ecoul vorbelor mele, dar poate ma insel..

Am ascultat cu mult drag Nana Mouskouri. E printre artistii mei preferati. Ai un sentiment inaltator cand o asculti, ceva dumnezeiesc. Simti ceva dincolo de neputinele vietii de zi cu zi. Dincolo de pamantean.

Multumesc frumos Iliuta, mai ales pentru incredere! Inca o data..

Iti dedic o melodie care mi-a alinat o buna parte din zile, pe patul unui spital.. Sper sa iti placa!

https://www.youtube.com/watch?v=O1cJ8QUZZPE
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Cala »

Hei, hei Ambasador! Impletesti foarte frumos cuvintele. Imi place! Iti doresc, si eu, sa ai parte numai de ganduri bune, caci, pana la urma, gandurile "negre" ne indeamna sa facem lucruri necugetate.
Cu drag,
Cala,
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Cala »

Ilie, ma bucur sa te regasesc si aici! Toate cele bune, esti un "personaj" cu multa influenta pozitiva asupra mea.
Zi senina!
Caala
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Scrie răspuns