021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Multumesc, ma simt bine. Ieri cand am ajuns acasa era o sticla de tuica pe masa. Dar..nu m-am atins de ea.
Pe mine ma cheama Maria, ai si tu un nume m-ai scurtut?
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Salut Ambasadorule!
Salutare tuturor!
Îmi place entuziasmul tău, încearcă să nu-ti pui targeturi prea mari, o zi, ziua de Azi dacă reusesti să treci prin ea fără să bei e cea mai mare victorie. Din păcate alcoolismul nu poate fi eradicat, si probabil că nici nu se doreste asta, dar intrăm in altă sferă de activitate aici... Faptul că ai constientizat că ai o problema si vrei să faci ceva pentru a rezolva acesta problemă este îmbucurător. Fiecare are un punct în care nu mai poate trăi așa, unii dintre noi îi spunem fundul sacului... e punctul acela din care începe recuperarea respectivului, eu nu am pierdut nimic din cauza alcoolului în afară de stima de sine, si a durat ceva până mi-am regăsit-o, spuneai la început că ai tăi nu stiu că ai o problemă cu alcoolul, crede-mă că stiu chiar dacă nu ti-au spus nimic până acum,așa credeam si eu cândva, dar toate la timpul lor. Sau poate chiar nu ai o problemă de dependență psihică la alcool si atunci recuperarea ta va fi si mai usoară... acest tip de dependentă fizică la alcool se numeste alcoolism de tip delta si este tipul de dependentă care se poate trata cel mai usor, dar, cum nu sunt doctor nu îți pun eu diagnostice, important este că ai realizat problema si că, cauti solutii. Si una dintre solutii este acest Forum! De fapt orice solutie pentru a ne retabili după consumul de alcool e bună decât niciuna, si asta ti-o spune unul care a incercat mai toate variantele pe care le stia ca sa bea normal si nu a reusit până nu a găsit bucuria vietii în abstinență!
Zile senine Ambasdorule!
P.S. venirea ta aici a mai animat forumul ceea ce nu poate fi decat un lucru bun. Multumesc!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Doru, e un nume bun deocamdata (multumesc lui Vizitator12#45 pentru "botez"). Nu ma deranjeaza sa imi spuneti asa aici, pana la un nou curaj. :) Deci Doru sunt, imi place omonimul sau mai ales...

Ce ai scris Maria, ca ai vazut sticla de tuica pe masa, este tentatia suprema pentru un abstinent. Te felicit pentru vointa! Inca un test trecut, dupa inca alte 24 de ore.. si tot asa, ele se aduna. Cate zile de abstinenta ai Maria?

Catalin, nu vreau sa ma gandesc nicicum la o prima greseala/o prima recadere. Fereasca Dumnezeu! Insa am luciditatea sa admit orice posibilitate dar si intelegerea de a gandi ca lupta cu alcoolismul inseamna strict PREZENT. Nicidecum viitor. Viitorul unui abstinent nu cred ca ii mai apartine cu adevarat. Daca am trai acolo cu gandul mai mereu acest drum ni se va parea imposibil de atins, probabil..
Asadar, incerc doar sa respir azi, sa inchei ziua cu bine, sa pot zambi diminetile, sa nu imi mai fie rusine de ce "am facut azi-noapte", sa pot privi in ochii oamenilor fara a simti vina, sa imi pot dezvolta pasiunile existente "al dente" inca, sa am sperante, sa am mai multa sanatate, timp si energie pentru familia mea in primul rand. Pe mine asta ma anima, asta ma motiveaza, asta imi da vointa!

Draga Ilie, ziua cand recaderea va disparea de la sine o vad prea in viitor si nu mi-o pot promite inca. Dar o astept punand gaj pretul vietii mele daca vrei. Cu alte cuvinte, a ramane o persoana abstinenta cate zile voi mai avea are prioritate numarul 1. Deocamdata. Dupa ce voi fi la adapost de posibile "greseli", voi sti sa am si alte prioritati.
Ti-am inteles bancul, inima mea rade mereu cand te citeste. E mare lucru iti spun avand in vedere zbuciumul meu interior.

Styx, poate fi o mare problema sau nu faptul ca da, CONSTIENTIZEZ prea pe viu totul. Aproape ca ma doare fizic totul, atat de tare ma simt.
Ma incurajezi cand imi spui ca dependenta mea s-ar putea sa nu fie de natura atat de grava si stii ce..? Chiar vroiam sa iti spun: ma simt printre profesionisti aici, cei mai capabili din cati ar putea exista undeva! Eu ador psihologia in general, imi place mult sa dau raspunsuri unor intrebari in viata, dar nu in sensul unui scaun confortabil intr-un cabinet..
Noi "forumistii" de aici, putem fi o comunitate extrem de puternica nu pentru lume. Ci pentru noi insine. Eu asta simt in voi: multa PUTERE.

Multumesc.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de george_41 »

Salutare ..Dorule.

Nu am mai simtit imboldul sa scriu aici pe forum de multa vreme.Iata ca odata cu aparitia ta pe aici parca s-a facut putina lumina.Eu ma bucur mult pentru tine.
Daca tu crezi ca in noi e putere, eu afirm ca vezi ceea ce simti si de fapt puterea e in tine.

Imi aduc aminte ca la fel ca si tine urmaream zilele de abstinenta ale membrilor forumului crezand ca sunt un fel de scut impotriva alcoolului.Acum stiu ca nu e asa.Numarul zilelor sau al anilor de abstinenta nu te apara de recadere.Doar vigilenta si respectarea lui 'azi nu beau' te ajuta.
Eu am hotarat ca e mai bine pentru mine sa nu existe vreo bautura alcoolica in casa.Daca avem musafiri care consuma tipul asta de bautura si mai ramane ceva, le-o dau lor sau arunc totul la chiuveta la plecarea lor.Daca primim bomboane cu lichior ma tin de nevasta-mea sa le manance cat mai rapid ca sa nu reprezinte vreo tentatie.Dar se mai intampla sa mai dau prin camara peste o sticla de 'ceva' cumparata de sotie , ca are si ea chef de cateva ori pe an sa bea ceva cu alcool si raman asa cu ochii holbati vreo cateva secunde cat ruleaza in creierul meu 'programul de aparare impotriva alcoolului' 🤓. Ideea e ca numarul zilelor de abstinenta sunt oarecum simbolice.
Dar dau bine in poza 😜.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de admin »

Bine ai venit Ambasador pe forumul Alcohelp ! Ai nimerit unde trebuie.

Ma bucur ca deja ti-au sarit in ajutor colegii de forum. Inceputul abstinentei este o perioada dificila. Asa cum creierul a fost "antrenat" pentru consum tot la fel trebuie "antrenat" pentru a nu mai consuma. Abuzul de alcool si rutina consumului opereaza modificari in structura creierului. Ca sa exemplific, intr-un studiu realizat de Dr.Muller (neurolog german) in 2007, pe 5 consumatori abuzivi care nu au reusit sa opreasca consumul (unul chiar si dupa 60 de internari), cercetatorul a inserat mici dispozitive electronice in zona din creier identificata ca fiind zona obisnuintei (basal ganglia) si care emiteau incarcaturi electrice care intrerupeau recompensa neurologica care declansa pofta. Dupa operatie au fost expusi la tentatii la care in mod normal le era imposibil sa reziste, dar dispozitivele au "suprascris" pofta neurologica si nici unul dintre ei nu a simtit pofta sa consume alcool. Cu toate acestea, pe termen lung, acest experiment nu a functionat deoarece subiectii cercetarii nu au gasit rutine noi sau modalitati noi de a face fata stresului sau vietii si au recazut. Abia dupa ce au accesat servicii de consiliere psihologica sau alta forma de grup de suport (AA, forum etc) au reusit sa opreasca consumul. Asadar, cum ti-au spus si prietenii de aici, tine aproape de forum si gaseste noi rutine in viata ta, in special in perioada de risc. Cele 10 sedinte de pe alcohelp te pot ajuta si in acest sens.


Cu respect,
Admin
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Chiar da Vizitator12#45e, uite un film bun acum pe DIGIFILM: "Criminal", cu Kevin Costner si Ryan Reynold, preferatii mei... Am intrat putin de dor.. Revin dimineata cu noutati, cu raspunsurile restante.

Multumesc mult pentru incurajari tuturor.

Voi sunteti panza mea de paianjen.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

O cafea amestecata cu zambet dimineata! Cel poate fi mai gustos? Va invit si pe voi, dragii mei!

Cu plecaciune George_41. Cuvintele tale, au sclipit imediat in mintea mea. As zice ca am gasit in ele chiar cheia spre abstinenta: VIGILENTA LUI AZI. Suna ca un titlu, nu?? :) Ma voi ghida dupa acest crez de-acum. Chiar asa.

Un prim exemplu al vigilentei azi, daca vrei: doar suc de struguri la vedere, doar pentru mine (se spune ca dieta de struguri ajuta mult dupa starile de sevraj). Nu uita, nu pot arunca nimic alcoolic la gunoi din pacate, familia mea nu imi cunoaste aceasta boala.. Asa incat, in casa exista inca sticle cu bautura pe care acum, incep sa se depuna praful incet, incet..
Zambesc prosteste cand ma gandesc acum la naivitatea mea din prima zi de Paste, ziua cand v-am cunoscut pe voi dragi prieteni, ziua primei zile de abstinenta. Atunci nu intelegeam prea bine fenomenul abstinentei..Tin mine ca am dorit sa incep ziua cu un jurnal, un fel de A.M.R. ca din armata, cu alte cuvinte un numar al zilelor ramase pana la.. eliberare? Pana la ce…? Si atunci m-am blocat. A fost revelatoriu pentru mine. De fapt, noi nu avem ce numara! ASTA ESTE VIATA NOASTRA. Abstinenta e doar un mod de viata cu care te obsinuiesti.
“Suma faptelor noastre poate deveni suma obisnuintelor noastre”, spunea Kevin Costner in flimul de aseara. Foarte destept scenaristul. :)

1.Doamne Ilie, vorbesti ca in reclamele interzise: “Prietenii stiu de ce.. “! :)
Te admir cum nu-ti poti imagina. Peste trei ani, exact acest total as dori si eu sa il am si eu in viata mea. Evenimente “strong emotions” , distractie maxima si zero alcool!!!As adauga eu si zero calorii. :) Halal motivatie imi dai! Sa iti fie rusine. :) Abia astept.
2.Sa stii ca avem gandiri gemene in multe privinte Ilie. Si se vede pana aici cat esti de luptator. Te rog, ca intre prieteni, Doru este foarte in regula sa imi spui. E un nume apropiat starii mele sufletesti. . Ma intrebam care ar fi putut fi motivul supararii tale.. Te rog, daca ai nevoie de ajutor sunt aici. Nu-ti lasa sufletul incarcat, nu cred ca e bine.. Durerea ta are gust putin amarui pentru mine, hai sa-i sa gasim cumva un leac. Ce spui? Mi-e dor de glumele tale.
Tu esti zambetul meu.

Admin, m-ai facut sa simt mandrie! Iti multumesc. Mesajul tau l-am perceput cam asa: antreneaza-ti creierul constant! Ca in sport, ma gandesc. Foarte, foarte sanatos spus. Cat de minunat de exemplu ar ca un SUPERANTRENOR cu puteri absolute sa poata antrena creiere invatacei? Atunci am deveni, nu-i asa, sportivi de performanta! Ce ingrediente ar fi necesare insa, pentru a putea stimula performanta?
Propun o reteta pentru invingatori:
Se ia un creier timid si se adauga: familie cat cuprinde, sanatate multa, credinta pana la D-zeu, fericire culoare roz, prieteni de suflet, noroc cu carul, bunastare pe masa, ceva caracter integru si 90% sudoare. Amestecam continuu pana ce vointa incepe sa creasca cat un munte de mare.
Se serveste in momentele de “sete”, la nevoie.

P.S.: Un gand provocator pentru marii veterani de aici. Pentru invingatori, mai exact: CARE SUNT DUSMANII ABSTINENTEI? Cine/ce ar putea strica reteta pentru noi, viitorii invingatori?


Zambesc din ce in ce mai des.
Ma simt din ce in ce mai OM.

Cu mult respect!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Cala »

Hei! Toata lumea este vesela in aceasta dimineata! Ambasador, se pare ca esti un foarte bun scriitor, nu te lasa. Eu, din pacate, sunt slaba la literatura. Sunt mai mult adepta stiintelor exacte: mate, fizica, chimie. Din acest motiv scriu mai putin, dar la obiect 😉. Imi place sa citesc ce scrii si imi place ca esti foarte activ pe forum.
Cu drag,
Cala.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Buna Dorule.
Cum spune si Cala, esti bun scriitor. E bine ca scrii, ne m-ai dezmortesti si pe noi. Citeste daca vrei topicul meu ,,Am nevoie de ajutor,,. Eu am fost abstinenta 4 ani, apoi am inceput sa beau din nou bere.. A durat 2 ani pana am inceput sa lucrez, la a deveni din nou abstinenta. Am baut de Florii. Azi nu beau. Vreau sa fiu asa mereu, e extrem de bine sa ma trezesc cu mintea limpede si sa nu mai am stari de rau, regrete... Pentru mine nu exista baut controlat, trebuie sa nu beau deloc. Iti doresc sa reusesti ce-ti doresti.
Cu drag Maria.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Ufff, ce-mi place Tudor Gheorghe!! Multumesc Ilie dragul meu. Ce poate fi mai original, mai patriot, mai poet, mai special si mai romanesc decat Tudor Gheorghe?
Stii, eu ma pregateam sa fac o lista cu posibilii dusmani ai abstinentei, insa ai sintetizat minunat. Cei mai mari dusmani ai abstinentei suntem NOI INSINE. Bravo pentru profunzime amestecata cu spirit practic!
De ce te-ai suparat pe jumatatea ta?

Va multumesc mult pentru aprecieri Cala, Maria.. A fost visul meu sa scriu, nu am publicat inca nimic.. ! Imbratisez cu drag incurajarea voastra.
Literatura a fost punctul meu forte in anii mei de studii, recunosc. Inca imi mai place.. !
Apropo de pasiunile noastre. Ele ne pot completa minunat pe timp de sananate si nu numai. Se spune ca pentru a preveni dementa, cititul este vital.. Apoi sportul si alimentatia sanatoasa. Toate acestea ar trebui sa faca parte din antrenamentul zilnic al creierului.
Astazi am fost la cinema si am vazut filmul “Jaf cu stil”. Subiectul era despre trei pensionari care au organizat un jaf in urma pensiei pierdute de catre banca unde lucrasera vreme de 40 de ani. La sfarsit, am concluzionat asa: batranetile nu sunt usor de trait. Un alt motiv sa nu mai beau. Iata! Vreau sa pot trai decent restul vietii. Incerc.
Ce poveste impresionanta ai in spate Maria! Iti inteleg acum pragmatismul, il percep prin toti pixelii ecranului.. Abstinenta 4 ani!! Adica sanatoasa 4 ani! Apoi, te-ai imbolnavit o vreme de 2 ani, iar ai avut puterea sa te insanatosesti; de Florii ai fost poate “racita” putin astfel incat ai putut sa te vindeci mult mai repede a doua ora. Admirabil, iti spun! Un traseu al vietii in limite normale daca ma intrebi pe mine. Nu il vad iesit din grafic la modul fatal atata vreme cat de afli azi sanatoasa, adica abstinenta. Este ciclul vietii: cadem pentru a ne ridica, ne ridicam pentru a cadea si tot asa.. Iti doresc coloana vertebrala la fiecare obstacol intalnit Maria!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns