021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de tudor »

Buna ziua ,din nou !
Multumesc Stix !
Plin de intelepciune ca tot ceea ce ne sugereaza Deepak Chopra si as sublinia ca mie mi-a trebuit sa invat intai sa am rabdare ca : "...S-ar putea să nu înţeleg ce mi se întâmplă acum - dar, dacă voi păşi pe calea vindecării, înţelegerea va veni de la sine." Si asta-i posibil valabil pentru oricine intra in abstinenta .
Zic si eu .
O dupa amiaza de duminica frumoasa va doresc !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Ambasador scrie: Nu stiu cum se face dar mi-e dor de voi tocmai cand doare. Aseara a durut. Am decazut. Am baut 3 pahare cu vin. Dimineata am observat ca sticla cu vin disparuse din frigider; sotul a luat-o crezand ca iar am abuzat. Pentru el limita este de doua pahare. In ultimele zile chiar am redus consumul aproape spre zero si chiar am fost mandra de mine. Aseara insa chiar am dorit sa beau. Nimic altceva decat din vin de casa. Nu am preferat alt tip de alcool. Mi-era dor de vin. Mi-era pofta de vin. Off.. Ce pot sa spun? Mea culpa?! De parca ar fi fost suficient.
Am senzatia ca sotul imi urmareste cu mare atentie activitatile de seara.. de parca se asteapta ca eu sa consum din nou si bineinteles sa-mi incalc promisiunea. Ceea ce s-a intamplat, din pacate.
Ma simt asa ingrata si de prost caracter. Mi-e tare rusine de mine.

Singurul lucru bun in dimineata asta a fost mesajul tau Tudor. Chiar mi-a mers la suflet. Alcoolul chiar doare! M-ai facut sa constientizez foarte bine adevarul acestei fraze si iti multumesc pentru asta!
Merg azi inainte, cu acest gand..
Heiii Dora suflet frumos!
Un singur lucru... Atentie mare!
Așa începe, ai impresia că cineva îți monitorizează băutul, asta pentru că te simti vinovat, mai apoi începi să bei pe ascuns si de aici încolo...

Ai grijă de tine!

Cale senină tuturor si weekend linistit!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna suflet cald!

Dar eu beau de obicei pe ascuns, de ceva vreme... in special cand sotul pleaca din oras. Cand e acasa, incerc sa ma abtin. Cred ca inceput sa-mi monitorizeze bautul de la promisiunea mea de a renunta la consum. Cumva promisiunea aceea a parut ca o recunoastere a consumului meu si cred ca asta l-a facut mult mai atent la mine, la comportamentul meu.

Offf, daca ai sti de cate ori am aruncat alcoolul a doua zi, de cate ori mi-am spus in oglinda ”Stop, de astazi”! Probabil ca greseala mea cea mai mare este ca gandesc drastic. Totul sau nimic. Acum sau niciodata. Nu pot pune nicicum alcoolul la timpul prezent. Sa-mi ajunga doar in oglinda: ”Hei, doar azi nu beau”! Nu pot si gata.

Cred ca pentru voi cei cu atata vechime in abstinenta v-ati saturat de neputinta mea, de plangerile mele aici, de frustrarile mele. Credeti-ma insa ca ele ma macina in fiecare zi. Imi dau seama ca a mai trecut un an si eu... inca ma aflu la acel punct in care imi spun: ”De maine nu mai beau, promit”! Nu e nimic sanatos in asta, chiar nu!

Nu mai indraznesc sa cred in nimic la ora asta. Sunt foarte trista.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Bună Dorule,dor! Bună dimineața dragă forum!

Suflete, stai linistită, sunt convins că nu s-a săturat nimeni de tine...până la urmă toti am fost unde esti tu acum, altfel nu am fi aici acum.... cu toti am avut frustrări, încercări ratate de a intra în abstinentă până la un anumit punct, doar că la tine nu a sosit încă momentul abstinentei, chiar si așa încercările tale vor da roade la un moment dat, singurul lucru care nu este de dorit să-l faci este să renunti de a mai încerca. Într-o bună zi vei reusi! Cumva vei declanșa acel lucru care te va face să nu mai vrei să consumi, fiecare dintre cei care suntem astăzi abstinenti am avut la un moment dat acel declic(la mne după multe,multe încercări...) care ne-a decătușat dorul de viață, dorința de bine si dorința de a ne recăpăta stima de sine. O să ai si tu această revelatie dacă mi-e permis să-i spun așa.
Cale senină să avem cu toții!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de tudor »

Ambasador scrie:Buna suflet cald!

Dar eu beau de obicei pe ascuns, de ceva vreme... in special cand sotul pleaca din oras. Cand e acasa, incerc sa ma abtin. Cred ca inceput sa-mi monitorizeze bautul de la promisiunea mea de a renunta la consum. Cumva promisiunea aceea a parut ca o recunoastere a consumului meu si cred ca asta l-a facut mult mai atent la mine, la comportamentul meu.

Offf, daca ai sti de cate ori am aruncat alcoolul a doua zi, de cate ori mi-am spus in oglinda ”Stop, de astazi”! Probabil ca greseala mea cea mai mare este ca gandesc drastic. Totul sau nimic. Acum sau niciodata. Nu pot pune nicicum alcoolul la timpul prezent. Sa-mi ajunga doar in oglinda: ”Hei, doar azi nu beau”! Nu pot si gata.

Cred ca pentru voi cei cu atata vechime in abstinenta v-ati saturat de neputinta mea, de plangerile mele aici, de frustrarile mele. Credeti-ma insa ca ele ma macina in fiecare zi. Imi dau seama ca a mai trecut un an si eu... inca ma aflu la acel punct in care imi spun: ”De maine nu mai beau, promit”! Nu e nimic sanatos in asta, chiar nu!

Nu mai indraznesc sa cred in nimic la ora asta. Sunt foarte trista.
Heiii,Dora !
Capul sus ! Indrezneste sa reusesti !
Eu cand am constientizat ca beau diferit de ceilalti mi-am zis ca am sa pot bea normal (?) si bineinteles ca a fost un chin .Apoi am inceput sa primesc "barcute de salvare" prima a fost ca am aflat ca exista Alcoolicii Anonimi si ca dependenta de alcool si mi-am zis eu nu sunt ca "AIA". am mai baut 5 ani incercand imposibilul .Apoi m-am predat .Am recunoscut ca alcoolul este mai puternic .Si tu te poti scuti de chinuri .

Am reusit noi vei reusi si tu !!!🤗😘
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Nu pot dormi si sunt agitata. Astazi, m-a sunat prietena mea cea mai buna pe care o stiu de mai bine de 30 de ani. Este asistenta medicala, intr-un spital transformat acum in spital ”Covid”. Ce sa va spun? Am ramas marcata de povestile de acolo, de pacientii grav bolnavi, cum mor unii dintre ei si nu se mai intorc niciodata la familiile lor. A fost o discutie trista, m-a inmarmurit. Prietena mea nu a baut niciodata abuziv, asa incat am fost mirata ce pariu a vrut sa faca. Daca pandemia va lua sfarsit intr-o buna zi, mi-a jurat ca in acea zi se va imbata pentru prima data in viata ei! M-am simtit tare rusinata de mine, ea nestiind de problema mea cu alcoolul..

Bantui prin casa precum o fantoma la ora asta. Mi-am facut ceaiul preferat, de tei. Sper sa ma pacalesc astfel ca gestul de a bea ceai este destul de asemanator cu cel de a consuma alcool. Functioneaza vad, in pofida nesomnului. In seara asta am vrut sa imi cumpar iar alcool, stiind ca voi fi singura acasa (doar eu si baietii care dorm). Dintr-un motiv ciudat, nu am facut-o. Stiti de ce? Am avut o senzatie fizica de preaplin. Simteam pur si simplu ca nu mai pot consuma nici macar o picatura de alcool, ca pur si simplu corpul meu nu mai suporta asta! Adevarul este ca am tot diversificat alcoolul in toate formele lui anul acesta. Nu cred sa mai existe vreo curiozitate in acest sens. Cred ca in sinea mea, am vrut sa-mi testez puterea, vointa, dar si limitele. Am vrut sa stiu cat pot, ce pot si daca pot. Azi, mi-e sila, sunt dezgustata. Deloc fericita. Nici pic de bucurie. Nu e deloc o reusita! E pur si simplu rau. Abuzul este rau!

Ce-mi doresc eu azi? Sa raman la fel de desgustata de consum. De tot ceea ce reprezinta el! De tot ceea ce distruge, mai ales!

Noapte buna prieteni! Va multumesc mult pentru mesajele voastre incurajatoare. Le-am purtat in suflet, m-au mobilizat, m-au motivat, m-au facut sa ma ridic!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Dora !
Pot sa spun că am trecut prin fazele cu insomnia și conștientizarea faptului că alcoolul îmi făcea rău dar totuși mă amăgeam că Intr o buna zi mă va ajuta dar ziua aceea nu a venit niciodată.
Dimpotrivă insomniile erau mai dese și consumul mai "dureros".
După ce am intrat în abstinența după două trei luni mi-a fost redat somnul.
Dorm adânc pentru că creierul meu nu mai este tulburat de alcool și stres provocat de acesta.
Visez rar și nu știu dacă în aproape 13 ani de abstinență am avut mai mult de 3 coșmaruri.
In perioada băutului meu compulsiv aveam in fiecare noapte coșmaruri și tresăream in somn , mă zbuciumam.
Dragă Dora spre deosebire de alte boli, alcolismul este o boală "boierească" și se tratează cu APĂ.
Dacă dependența de alcool este însoțită și de depresie este bine și ședințe de terapie cu ajutorul psihologului.
Și nu merge de unul singur.
Am băut singur cu sticla la piciorul mesei sau ascunsă după canapea . In recuperare am reușit împreună cu alți învingători.
Vei reuși și tu!
Te îmbrățișez cu drag!
P.s. Cumnatul și cumnata mea și alții care au trecut prin infectare cu Covit 19 au devenit mai smeriți constatând că sănătatea este importantă iar restul sunt desearte.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

De un click, de o resetare am nevoie ca de aer! Cumva simt ca incepe sa se intample, momentul este aproape. M-am trezit dimineata din nou bine, cu aceeasi stare senina dupa o noapte de neconsum. Iubesc diminetile astea nespus! Ma face sa ma stimez mai mult, sa am speranta ca voi avea si eu noptile voastre linistite, un somn adanc si odihnitor, vise frumoase, ca nu ma voi mai trezi uneori fara sa pot respira, ca voi putea iesi din iad pana la urma! Visez la toate astea, tanjesc sa le am si incerc, fac tot ceea de depinde de mine, sa le am.

PS: Aseara chiar am trait un moment de mica mandrie cand am avut puterea interioara de a refuza alcoolul. In schimb, m-am recompensat cu o comanda de mancare chinezeasca. Am pus ceva in loc chiar foarte gustos. 😙🤗

Va multumesc draga mea Vizitator123$5 si dragul meu Tudor! Faptul ca-mi scrieti, ca ma incurajati, inseamna enorm pentru mine. Nu-mi puteam dori mentori mai buni! 🤗😊
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Multumesc Vizitator123$5! Da, da .. il pregatesc!
Tu esti bine? Cum merge recuperarea dupa COVID?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

🤗😘😍
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns