021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata prieteni! Sper ca sunteti bine.
Speranta si Catalin, imi lipsiti. Inteleg si respect dorinta voastra de a va inchide topicul, dar nu renuntati sa scrieti aici. Din proprie experienta va pot spune ca noi, cei care ne dorim abstinenta avem nevoie de prieteni, avem nevoie de o socializare pro-activa. Drumul nostru este inca anevoios, mai avem multe de invatat si de trait pana la destinatia numita ABSTINENTA. Va astept cu mare drag sa reveniti pe forum! Eu am nevoie de voi.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

''Oamenii vor să fie fericiţi, dar în fiecare dimineaţă se trezesc supăraţi pe viaţă, supăraţi pe lumina care intră pe geam, supăraţi că începe o nouă zi în care trebuie s-o ia din nou de la capăt...
Oamenii vor să fie fericiţi, dar îmbracă haine mohorâte, merg cu capul aplecat, salută trişti şi cu jumătate de gură, numără crăpăturile din asfalt şi găurile din şosea...
Oamenii vor să fie fericiţi, dar intră trişti şi stresaţi la locul de muncă, se grăbesc să-şi judece colegii şi să-şi învinuiască şefii pentru tot ceea ce-i nemulţumeşte...
Oamenii vor să fie fericiţi, dar pleacă spre casă apăsaţi de stresul de la muncă, pe care nu ezită să-l împrăştie şi în casele lor...
Oamenii vor să fie fericiţi, dar creşterea copilului a devenit o povară şi dorinţa lui de joacă, un stres în plus..
Oamenii vor să fie fericiţi, dar stau ţintuiţi în faţa televizorului la ştiri, se îngrozesc la filme comerciale şi se înfurie la emisiuni politice...
Oamenii vor să fie fericiţi, dar acoperă cerul nopţii cu jaluzele opace, la culcare frământă anxioşi gândurile de peste zi şi pentru insomnie dau vina pe viaţă...
Oamenii vor să fie fericiţi, dar tăcerea ori reflecţia li se pare timp pierdut, rugăciunea o naivitate, iar liniştea greu de suportat...
Oamenii vor să fie fericiţi, dar n-au timp pentru ei..
Oamenii vor să fie fericiţi, dar n-au timp de fericire...
Oamenii n-au timp să descopere că fericirea e în ei, în cerul dimineţii, în zâmbetul cu care salută oamenii, în ochii colegilor de la muncă, în joaca copilului, în liniştea casei, în stelele de pe cer şi-n rugăciunea de dinainte de culcare...
Fă, Doamne, ca oamenii să înveţe să fie fericiţi! "
Hrisostom Filipescu.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de tudor »

Bună duminica după amiază !
Îmi place să îl citesc pe Hrisostom Filipescu. M -au supărat valurile negative îndreptate împotriva lui.
Mă bucur că a reușit să rămâi drept și continuă să scrie.
Iată un mesaj pierdut
"Bună dimineața, Dora!
Îmi pare rău că ai băut alcool.
Nu fi prea aspră cu tine.
Îmi aduc aminte că o justificare in mi ntea mea era că eram nemulțumit de viața mea în loc să fiu recunoscător pentru ceea aveam Deși nu am excelat și nu excelăm la o situație financiară avem tot ceea ce dorim sa trăim mai mult decât decent decât o majoritate covârșitoare a oamenilor de pe planetă.
"Atunci nu plecam in concedii din cauza că puteam fi supravegheat iar când mai mergeam era un chin.
Am povești de'a rasu' plânsu' cu trucuri la care apelam să beau .
Acum practic recunoștința in primul rand apreciind că ceea ce am și când scriu acestea nu mă refer la lucruri materiale, dar care și ele contează când lipsesc (cele indispensabile)
Capul sus , șterge lacrimile și privește spre viitor cu gânduri pozitive."
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

De cate ori am puterea, incerc sa nu fiu prea aspra cu mine.
De cate ori am seninatatea, incerc sa practic recunostinta.
Sunt ganduri cu care INCA LUCREZ. Dar am nevoie sa simt ca sunt cel putin pe drumul cel bun. Am nevoie sa stiu ca orice-ar fi, nu-mi voi pierde increderea in mine. Increderea ca da, candva, voi deveni abstinenta. Personal, ma motiveaza fiecare zi fara consum. Ea imi ofera garantia ca se poate. Din pacate, nu-mi ofera si garantia ca se poate pe termen lung.. Abstinenta indelungata are nevoie de acea pace interioara, acea liniste, acea impacare pe care eu nu o simt. Nu inca..
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Nu ai ajuns la fundul sacului inca. Dar nici nu-ti doresc sa ajungi. Tu, ai vrea sa nu consumi deloc, dar faptul ca nu bei mult, nu iti este rau a doua zi, nu sesizeaza familia, astea iti dau libertatea de a consuma. Eu stiu de ce vrei sa te lasi de tot, si iti doresc sa ajungi acolo, sa nu-ti m-ai doresti seara acel pahar.
Te imbratisez cu drag!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata prieteni dragi!

Buna dimineata Maria! Ai descris la indigo situatia mea de acasa. Ma bucur nespus ca ma intelegi; conteaza enorm sa primesti intelegere atunci cand te doare.

PS: Am citit o idee foarte interesanta despre durere..
"Durerea trece incet, zi dupa zi. Pana cand te hotarasti sa ceri ajutor. Apoi, vine si linistea, impacarea. Sentimentul acesta de durere nu trece niciodata, dar cu ajutorul primit, inveti sa traiesti cu acest sentiment!"
Mi s-a parut fain de retinut.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Andreea S »

Buna dimineata, tuturor!
Airam, as zice ca fix asta e si faza in care e sotul meu.
Iar PS-ul tau, Dora, e atat de duios....

Ce bine-mi pare ca sunteti aici!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Oare in citatul scris de tine, este vorba de durere fizica, sau e durerea sufleteasca?
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Bună dimiii, fetelor!

Mărie cred că e vorba de durere sufletească...pe asta nu o poti amorti cu nimic din păcate, durerea fizică trece cu tratament adecvat, durerea sufletească oricât ne-am minti noi, oricât am încerca să o ”anesteziem” cu alcool, droguri, sex, mancare, etc, rămâne acolo, pe moment o uiti, dar cand te trezesti e tot acolo si doare si mai tare... plus sentimentele de rusine, remuscări pieredera si mai mult a stimei de sine, că astea vrei nu vrei vin la pachet cu adictia. A te abtine nu schimbă problema prea mult, la un moment dat e necesar să pui altceva in loc, să-ți găsesti un balsam pentru suflet, să-ți schimbi efectiv modul de viață...de aici incolo abia începe vindecarea. Părerea mea.

Vă doresc o zi supercalifragilistică, doamnelor!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Zici tu ca durerea fizica se trateaza, bine ar fi, na...acuma cica nu le poti avea pe toate in viata..nu mai am durerea sufleteasca ca beau,am o durere fizica de care nu pot scapa in totalitate, cica trebuie sa ma obisnuiesc sa traiesc cu ea. Fiecare cu ce-l doare.
Multumim pentru primirea calduroasa!
P.S. Si sa stii ca eu sunt de pe vremea cand se facea rusa la scoala!
Scrie răspuns