021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Iliuta drag, adictia de abstinenta este una ideala in cazul nostru!
Alcoolul poate sa aduca oamenii in situatii dintre cele mai urate, cele mai penibile.. Atunci probabil ca se fac cele mai multe pacate, se pierd cele mai bune valori umane, se pierd destine..! Realizez ceva suparator azi. Viata de dupa alcool pare sa aiba o vreme repercursiuni in felul nostru de a ne simti, de a reactiona. Ne vedem mai senini si mai impacati, insa nu reusim o acalmie totala. Nu la inceptul abstinentei. Ceva pare sa ne nelinisteasca in anumite momente, poate sa ne si intristeze uneori. Si nu e dorinta dupa alcool. E probabil golul lasat de absenta lui. Un gol ce trebuie umplut imediat cu stari pozitive, activitati placute si ganduri motivante. Altfel, daca il lasam neacoperit, ne poate surprinde chiar neplacut!
Asadar, nu e niciodata prea tarziu sa intrebam: Ce ii lipseste vietii mele? Cum o pot ajuta sa simta fericire??

https://www.youtube.com/watch?v=-Qo_o7sYeDI
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de colica zis alcoolica »

Aveti dreptate fratilor :
.....Ne vedem mai senini si mai impacati, insa nu reusim o acalmie totala. Nu la inceptul abstinentei. Ceva pare sa ne nelinisteasca in anumite momente, poate sa ne si intristeze uneori. Si nu e dorinta dupa alcool. E probabil golul lasat de absenta lui.
Tot de la Old Tudor , o carte care se numeste : ,, Lasa grijile , incepe sa traiesti !" de Dale Carnegie era o metoda asa :
Scrii in susul paginii problema care te nelinisteste , apoi solutiile care ar putea fi , o alegi pe ceea care ti se pare mai buna si mergi mai departe , nu te mai gandesti la ea . Mintea mea este cea care m-a pacalit sa mai beau o dusca pentru ca ,, ma ajuta " , creierul meu ma pacaleste cu aceste mii de probleme , ca el sa se dea mai important decat este .S-a descoperit ca este o metoda a lui de a se antrena in a descoperi probleme si acolo unde nu sunt .
Deci , dupa ce aleg solutia care mi se pare cea mai buna ( nu perfecta ) , incep sa ma gandesc la lucruri frumoase , pozitive .
,, Mintea mea este gradina mea, plantez flori sau buruieni "

Am sarit gardul si am furat niste flori din gradina Mariei 😬


Bune 24 de ore prieteni
Imagine
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

😘
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

STOP! Ceva frumos!?.. La ce sa ma gandesc, la ce sa ma gandesc… Acum chiar? In acest moment Iliuta, acum Colea?
Ei bine, trebuie sa stiti ceva. Intr-un mic loc al casei, unde doar praful si timpul se mai pot aseza, exista o cutiuta mica si cocheta. In ea, stau frumos vrafuite dorintele mele cele mai de pret, visele mele cele mai intime. Merg sa le deschid.. Am mainile inmarmurite de emotie. Ce si cum sa fac? Privesc si ma gandesc.. Ating cartonul usor uzat ce imi aminteste inca de adolescenta si de viata mea matura mai apoi.. In toate dintre ele, mi-am asternut picaturi din sufletul meu. Ele mi-au dat mereu definitia calitatii mele de OM.
Incep sa rasfoiesc interiorul prea putin spatios pentru degetele mele grabite.. cautand ceva! Ce? O dorinta colorata si zambitoare la propriu, o foaie de hartie! Este cea mai recenta, cea mai tanara dintre toate dorintele mele. Dateaza din aprilie 2017. De dupa noaptea Invierii Domnului. Desfac cu grija colturile impaturite si rememorez febril printre randuri: SA RENUNT LA ALCOOL!
MA AFLU IN ACEST TIMP. Acum. Ce-mi pot dori mai mult?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

PS Colea: “Lasa grijile , incepe sa traiesti!”. Ce motto excelent! Multumesc Colea, multumesc Old Tudor! Imi voi ghida gandurile dupa acest motto draga Colea, iti multumesc pentru sensibilitatea si frumusetea gandurilor tale. Ele ma motiveaza si-mi dau solutii cum nu-ti inchipui. Aveam nevoie de aceasta indrumare! Multumesc tie si Mariei pentru flori. 😀

PS Iliuta: Imi pare rau pentru masina zgariata Iliuta, e chiar o cheltuiala mai mereu neprevazuta si paguboasa pentru buget. Trebuie insa facuta, asa incat nu lasa supararea aceasta sa-ti aduca nici cea mai mica energie negativa. Te rog. E bine ca faci sport, ajuta mereu din punct de vedere al tonusului, moralmente vorbind. Si eu iti doresc doar bine si frumos, iarta-ma ca nu pot raspunde mai des precum as vrea. Voi tine aproape de tine mereu si de voi dragi prieteni. AM NEVOIE DE TOT CEEA CE INSEMNATI. 😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Ma bucur sa citesc ca a fost o alarma falsa si nimic costisitor Iliuta. Motive in plus sa te relaxezi si sa iti fie bine, si sa nu mai pui acolo la inima orice. Noapte buna Iliuta, pe maine cu noutati frumoase pentru toata lumea!

Motto: "Lasa grijile , incepe sa traiesti!"
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata Iliuta!

Imi place sa savurez atunci cand va citesc de fiecare data! In special, odata cu cafeaua de dimineata, dar nu nu mai. Incerc mai intai sa inteleg bine mesajul primit din esenta abstinentei voastre si apoi, sa raspund. Fiecare rand citit ma recladeste psihic.
IIliuta, mie mi se pare ca asta este cea mai blanda forma de terapie din lume, si cea mai atractiva! De ce? Pentru ca e facuta de oameni care chiar stiu, chiar au trait ceea ce povestesc, nu doar au citit in carti.

Te pup, sa ai zile de weekend cat mai frumoase! 😘

"Lasa grijile, incepe sa traiesti!" - Dale Carnegie
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
anestezia
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 19 Mai 2017, 12:40

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de anestezia »

Salut tuturor, Am si eu nevoie de ajut, sint disperata, nustiu ce sa fac...
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Buna si bine ai venit, anestezia!
ce probleme ai si cu ce te putem ajuta?... da-ne câteva detalii. Cel mai bine este sa-ti deschizi un topic, la Prezentati-va în coltul din stanga este un buton ,, Subiect nou”. Pana atunci, calmează-te un picuț si spune-ne cate ceva despre tine...
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
anestezia
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 19 Mai 2017, 12:40

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de anestezia »

Prietenul meu e alcoolo-dependent, bea de vre o 4 ani. Acum un an in urma ne am mutat impreuna si a incetat, dar acum bea din ce in ce mai mult si plus cind ae imbata duce si banii din casa la jocuri de noroc. Sint disperata si singura. Nustiu ce sa fac. Nu vreau sa il las pentru ca tin la el, dar nici cum sa lupt nu stiu...
Scrie răspuns