021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Multumesc, sper sa nu cad de prea multe ori.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna ziua dragii mei!

Aseara v-am simtit lipsa, paseam cu sageata mouse-ului prin forum precum intr-un parc pustiu si rece… Nici urma insa de alte tentatii, doar dor de voi.
Este foarte ciudat felul in care ma simt.. Fizic, ma dor asa cam toate.. parca as simti toate bolile corpului care (pana sa opresc alcoolul sa mai curga prin el), nu pareau atat de acute.. Banuiesc ca va trebui sa merg sa imi fac un control general, nu am inca curajul necesar..

Te astept cu noutati bune draga Ilie oricandcand vei putea.
Vor fi poate zile cand nici eu nu voi putea scrie atat de des, atat de amplu aici.. Din acelasi motiv. Viata mea privata trebuie sa ramana cumva neschimbata, fara a cunoaste altcineva zbuciumul si lupta mea.
Aseara, jumatatea mea a deschis o doza de bere rece si a baut-o toata cu pofta in fata mea. Bineinteles ca m-a intrebat daca vreau si eu, iar raspunsul meu nu intru totul mincinos a fost: sunt la dieta! Asa incat, te inteleg perfect cand imi spui ca nu poti scrie avand in vedere ca familia ta nu stie ca ai avut candva aceasta boala. Asta este, cum ai spus si tu, preferabil sa ascundem faptul ca nu mai consumam alcool decat sa ascundem faptul ca il consumam!


Ti-am citit paginile din topic aseara draga Maria. Aproape ca ti-am putut atinge durerea. Iti apreciez acum, cu atat mai mult lupta ta continua si costanta cu alcoolismul. Usor nu e deloc, deloc. Mai ales cu un consumator in casa. E clar, ai avut multe probleme. Decese, sot care nu te-a prea sprijinit, si recaderile de care spuneai. Aveai multe motive sa te demoralizezi, sa iti zdruncini increderea in tine. Cu toate acestea, ai continuat sa lupti. Felicitari, asta spune multe despre tine. Si nu e prea tarziu niciodata sa avem grija de noi, nici la 50 de ani! Iti urez sa ramai la fel de puternica!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Cala »

Buna Ambasador! Asa este, cateodata dorim sa mai conversam pe forum dar, nu gasim pe nimeni. Nu-i bai, sunt o multime de subiecte interesante, eu am mai citit si dintre acelea mai vechi. In primul rand, trebuie sa avem singuri grija de noi. Sotul meu a baut aseara, eu m-am uitat doar. Hei, asta e. Este greu dar vom reusi.
Cu drag,
Cala.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Multumesc Cala.
Asta fac adesea in lipsa voastra. Va citesc pe voi, veteranii. Am ce invata! Mi-ar placea sa scriu toate ideile voastre undeva, sa le dau un contur pe hartie cumva.. sa arate ca un tablou bun de privit in perioade de cumpana! Sunteti minunati, mai puternici decat va dati seama.
Felicitari, aveti respectul meu infinit!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

FB-ul asta! Nu-ti face din el acum un dusman Iliuta. Si nici din jumatatea ta, mai ales! Vigilenta e buna in toate, nu zic. Dar gelozia nu. Trebuie incredere inainte de orice si apoi.. dovezi! Am trait tin minte candva o experienta, cand fara sa vreau am dat peste mail-ul jumatatii mele de viata, in care ma barfea cu o fosta iubire. Si eram proaspat casatoriti! Iti dai seama ce am simtit.. Nu mi-a picat bine si nici in ziua de azi nu am uitat, chiar daca am iertat..
Dar cine e Danisor? Imi place sfatul lui.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de dani »

Sa traiti domnu' consul!
Io mi-s Danisoru,ca Ilie da cu diminutivu' in toata lumea.Oare cum suna ambasadorisor ? (as pune niste zambareti da nu-i gasesc).El vorbeste tat tri la leu,eu i-am zis ca mai demult pe forum intrai cu nervii tai si ieseai cu ai altora.Legat de intrebarea ta cu stari care pot duce la recadere cel mai celebru raspuns este HALT SIGNALS ( hungry angry lonely tired)...ai grija cu astea.In rest imi place ca esti destupat la minte si scrii fain.Haveanaisdai ambasadorisor!
Peseu: Bine ca n-ai ales nickname-ul Consul...ca venea Ilie si te facea Consulisor :)
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

:)))
Gasesc umorul tau Dani demn de o comedie buna! Cand mi-am insusit acest nickname "Ambasador" sa stii ca am avut ganduri cat se poate de onorabile. Parte din definitie suna cam asa: "Termenul mai este folosit și pentru a reprezenta un diplomat cu o misiune specială și temporară sau, în sens figurat, o persoană cu o misiune oarecare". Misiunea mea? Sa transmit, dar sa si insusesc experiente din viata unui alcoolic.
Dar nici cu denumirea de"Consul" nu mi-ar fi rusine. :)

Mai devreme am deschis biblioteca AA si am ascultat Povestea lui Bill W. co fondatorul AA. Impresionanta!
Mesajul simtit: ajuta si te vei ajuta!
Simplu si adevarat.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Vreau sa iti dedic si eu o melodie Iliuta. Ca raspuns pentru al doilea cantec daruit.
Cu aceasta ocazie, chiar vreau sa-ti marturisesc cum vad eu abstinenta. Exact asa: ca o intoarcere la inocenta, la copilaria mea curata cand nu stiam ce inseamna cuvantul VICIU.

https://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Cala »

Buna seara! Ambasador esti foarte echilibrat, imi place cum gandesti, avem, aici, pe forum mai multe persoane cu umor. Este adevarat, as dori ca acest forum sa fie mai des utilizat si de cei care au devenit abstinenti. In rest, toate bune? Odihna placuta si vise frumoase!
Cala.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna seara oameni dragi!

Iti multumesc Catalin pentru urare. Weekend linistit si tie iti doresc alaturi de familia ta!

Cala, ce inseamna ca suntem "boboci"? Cat ar trebui sa avem pentru a deveni "veterani" aici? :)
Multumesc pentru aprecierea ta in primul rand. Toate sunt bune dupa primele mele zile de abstinenta. Cred totusi ca am o problema cu sevrajul, inca nu mi-a trecut starea aceea de rau motiv pentru care astazi am insistat cu: sucuri de struguri, ciocolata, multivitamine (cu B si Ca) si miere de albine. Am mancat ceva mai bine si spre seara am fost mai ok. Nu cred ca e de joaca cu sevrajul. Imi iau tensiunea zilnic si pentru ca mi-a crescut putin am luat de la farmacie cateva medicamente in acest sens. Zilele acestea am avut migrene puternice cum nu am avut in viata mea, azi a fost prima data cand m-am simtit cu capul efectiv limpede la propriu, adica fara sa ma preseze acea durere constanta in ceafa. Abia astept sa imi revin cu adevarat, sa nu ma mai doara nimic. Tot raul e spre bine oricum, de luni mi-am propus o detoxifiere cu sucuri de legume si fructe.
Personal,- in al doilea rand -, nu ma vad prea departe de forum. Mi-e prea drag, mi-ar placea sa si ajut daca se poate. Pe mine voi m-ati ajutat si ma ajutati in continuare. Ori acest lucru, este de nepretuit!
Tu cum esti Cala? Povesteste-mi, te rog.

Noapte buna si o dimineata senina va doresc!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns