021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata prieteni!

Undeva, in notele telefonului meu mi-am regasit cateva idei scrise pana nu demult. M-am gandit ca nu ar fi rau sa redau si aici cateva din multele motive pentru care alcoolul imi poate dauna grav sanatatii:
* risc de boli: ciroza, boli de inima, etc.
* rusine pentru familia mea
* starea de rau, dimineata
* sentimentul de vina
* imbatranire precoce a tenului
* afectarea capacitatii mintale, in timp
* energie scazuta
* proiecte profesionale intarziate
* izolare
* bani cheltuiti prost, etc.
Lista e putin mai lunga. Am vrut doar sa cuprind esentialul. Alcoolul il definesc atat: OTRAVA.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Magda0405
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 01 Mar 2018, 07:01

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Magda0405 »

Multumesc pentru reamintire . Eu sunt abstinenta de 6 luni iar astazi am stat si am citit foarte mult despre alcoolism . Merg la grup AA , cu ajutorul lor am devenit abstinenta. O zi faina !
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Un articol pe placul meu:

"Un prim pas în gestionarea procesului tranziției este să prevedem la cine și la ce va trebui să renunțăm în momentul schimbării.
Al doilea constă în a înțelege ce urmează după această renunțare: terenul neutru. Între vechea și noua realitate este țara nimănui, fiind pragul dintre fosta și noua realitate - o perioada în care vechile rutine nu mai funcționează, iar cele noi încă nu au devenit obișnuință.
Terenul neutru este miezul procesului de tranziție. Este locul si timpul în care vechile obiceiuri ineficiente situației in fapt sunt eradicate, iar noile tipare adaptate realității încep să prindă contur. Este iarna în care plantele crescute peste vară se întorc în pământ sub forma materiilor descompuse, în vreme ce lăstarii noului an încep să prindă rădăcini în același loc."

http://www.psihoterapieiasi.ro/2014/05/ ... chimbarii/

PS: Multumesc Magda si Vizitator123$5 pentru vorbele voastre. Ele imi intaresc tot mai mult increderea mea in abstinenta. Multumesc Maria.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Doamne, am savurat aceste randuri din partea lui Dani catre Lupica (pag.7). Cititi doar.

"..Nmeni nu s-a gandit la suferintele ce le purtam in noi, suferinte care, divulgate pe forum, poate nu ne vor mai durea! Poate gasim explicatia in postarea cuiva si ne vindecam!
Pablo Neruda spunea: "Vreau să fac cu tine ce face primăvara cu cireşii !"
Pur și simplu mi-a mers la inimă ! Ce declarație frumoasă, câtă culoare, prospețime, inocență, frumusețe, avânt, joacă, cât firesc.......
Discutam acum câțiva ani cu o adolescentă care suferea teribil din iubire și îmi amintesc că eu îi spuneam că ce simte ea nu e deloc iubire, era ego, dorința de proprietate, de posesie, dorință pur și simplu, nu iubire, pentru că iubirea e ca apa proaspătă pentru un copac uscat, iubirea ne ajută să înflorim, să radiem lumină și bucurie în jur, chiar dacă persoana iubită nu alege să ne fie alături. Iubirii nu te poți opune, așa cum cireșii nu se pot opune primăverii..N-ați remarcat ? Oamenii care iubesc și care sunt iubiți au o aură atât de plăcută, de caldă, de tonifiantă, au o lumina specială care îi însoțește, o frumusețe aparte. Oameni-cireși. De am fi cât mai mulți ! "Dolion-Popasul Prisma Condor
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata!

Iubirea poate fi leacul multor dureri draga Vizitator123$5, asa este. Iti multumesc pentru frumosul mesaj din poza!

Tot gandindu-ma mai intens zilele acestea la tot ceea ce inseamna abstinenta in ansamblul ei si tot citind povestile voastre de la inceputuri, am realizat ceva. De fapt, am descoperit ceva. O mare greaseala in prorpria-mi gandire. Mereu, dar mereu pentru a ma pastra abstinenta imi spuneam diminetile "De azi nu mai beau"! Tocmai acel "DE" l-am gresit eu in tot acest timp. Sigur de aici au venit si alunecarile mele. Sigur de aici si sentimentul de abtinere fortata, nicidecum de o abstinenta senina. Ce ar trebui sa fac eu de astazi inainte? Sa cred cu adevarat in acest "Azi nu beau"! Nu doar sa mi-l propun diminetile, ci sa cred cu adevarat in el. A-ti propune abstinenta pe viata e chiar o sfidare a sortii. Nimic decent in asta. Nu ar insemna o impacare cu tine insati ci mai degraba o lupta!
Stiu ca pot sa beau controlat, stiu ca inca nu am ajuns "la fundul sacului" cum se spune, dar dorinta mea de a deveni abstinenta este la fel de puternica cu a voastra dragi prieteni. Dorinta mea vine parte din preventie, dar mai ales dintr-un sentiment ce se vrea sanatos. Alcoolismul odata dobandit, se transforma intr-un fel de boala, de parazit asa, care iti intra in fiecare celula a corpului, prin toti porii parca si greu, foarte greu mai poti scapa de el. De aceea vindecarea prin abstinenta e sfanta! Pentru ca alt remediu chiar nu poate exista.

Demult mi-am dorit sa va pun aceasta intrebare din punctul de vedere al experientei voastre. CUM STII CA AI DEVENIT ALCOOLIC?

PS. Multumesc!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

,,CUM STII CAND AI DEVENIT ALCOOLIC,,

Mie nu-mi place sa recunosc ca sunt alcoolica, dar viata e dura, trebuie sa fiu realista.
Dora draga mea,
atunci cand nu te poti opri, atunci cand te imbeti si a doua zi simti nevoia sa o iei de la capat, atunci cand nu poti controla consumul, atunci cand e foarte cald si nu poti sa bei doar o bere sa te racoresti.
Mie imi place viata mea de acum, nu ma mai trezesc fiindu-mi rau, ma trezesc fara remuscari, fara regretul ca nu pot controla consumul. E minunat. Viata e frumoasa si fara sa consum alcool. Sunt cu mintea limpede tot timpul, stapana pe mine, nu imi mai este rusine de mine, nu imi mai este teama sa vad privirea copilului meu. E minunat.
La barbati o fi altfel, dar noi femeile trebuie sa fim cele mai perfecte mame din lume pentru copii nostri. Nu avem voie sa ne comportam in asa fel incat, copiilor nostri sa le fie rusine ca le suntem mame.
Va imbratisez dragele mele si sa stiti ca merita viata traita fara nici un strop de alcool.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata! Va multumesc dragele mele Maria si Vizitator123$5 pentru raspunsurile elocvente! Ma bucur ca explicati, ma bucur ca existati!

Succes in noul an scolar puisorilor nostri!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

😘
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Nu stiu.
Poate paturile de spital sa-mi fi ‘dat fiori” noaptea aceasta. Poate tacerea de-a dreptul mormantala a casei din acest moment sa ma fi convins. Poate un telefon dat chiar aseara unei persoane demne si mandre, nu prea stiu ce! Dar ma simt.. inspirata. Imi doresc mult bine pentru toti cei ce inca tanjesc dupa o abstinenta cu adevarat, impacata. Fara atat de multa lupta interioara. Doar.. IMPACARE. D-zeu s-ar putea sa imi fie martor in aceasta noapte, dar chiar cred ca acest cuvant reprezinta CHEIA CATRE ABSTINENTA! De ce totusi nu o pot obtine??? Ce ma retine? Ce ma opreste? De ce inca nu cred intr-o abstinenta de durata? Ce e defect la mine? Poate inca neatingerea sfarsitului acelui nou inceput de fapt! Eu.. chiar nu l-am atins! Nu am ajuns inca la acel “finish” cumva celebru. Si atunci, ma amagesc. E loc inca de greseli. E loc inca de acest viciu. E TIMP. Dar stiti ce? Chiar nu mai e! Psihic si fizic, simt asta prin toti porii mei, prin toate celulele corpului meu.
Dar nu-i asa, diminetile vor ramane intotdeauna zambitoare. Voi vedea eu de maine. Voi medita. Mereu si mereu. In speranta sincera ca-mi va fi bine. Ca-mi voi gasi IMPACAREA, cu adevarat!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata Dora,

In textul tau ai scris cam toate elementele raspunsului la intrebarea " ce e defect la mine? ". Doar ca ordinea nu e cea mai potrivita. lmpacare, abstinenta de durata, sfarsit, timp.
In logica mea ordinea ar fi cam asa: Impacarea o voi primi la sfarsitul vietii, daca in timp voi avea o abstinenta de durata. Poate va fi, poate nu. ACUM nu conteaza decat sa incerc sa nu beau DACA mi se face cumva pofta. Dar pana la sfarsitul vietii nu caut sa fiu impacat de pe-acum din punct de vedere al abstinentei. Nu se stie cat va trece pana atunci si ce se mai intampla.

Eu cam asa mi-am facut planul si nu ma mai lupt cu alcoolul, doar fac tot ce pot sa " pacalesc " primul pahar si asta doar atunci cand ma ispiteste si ori de cate ori e nevoie. Cateodata destul de des, alteori trec zile bune pana vine " maleficul ". Si chiar nu mi se mai pare greu deloc. In cateva minute dispare.

O zi buna iti doresc, fara sa te stresezi de cum te trezesti ca poate azi vei cadea prada vreunei ispite. Cel mai probabil ca nu vei cadea sau poate nici macar nu vor fi ispite.

P.S. - ti-am ramas dator cu raspunsul la intrebarea ca ce vise am. Poate iti va parea trist, dar nu prea mai am vise marete. Am avut tot felu', dar nu m-am prea tinut de ele si nu s-au implinit. Erau cam prea greu de realizat pentru mine. Ceva gen croaziera de 2 ani in jurul lumii, pescuit prin americi, Amazon si Canada, sau Siberia si Kamchatka, etc... . De cele din tinerete nici nu mai zic. Acum ma multumesc cu Delta Dunarii ( peste o saptamana ajung acolo a doua oara anul asta ), si e destul de probabil ca la anul sa fac o tura prin nordul Europei - Norvegia in principiu. Si cam atat ar fi sufient deocamdata. M-am invatat minte sa nu mai visez prea indraznet ca sa nu mai fiu dezamagit.
Scrie răspuns