021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Raza de soare »

Neata intr o frumoasa dimi de duminica :)

Ai dreptate, ceea ce avem acum e prezentul, io ma gandesc si la viitor dar nu cu disperare sau cu teama, stiu ca voi fi bine daca am grija de mine de pe acum. Cand aveam 22 de ani, cand m am maritat, ma intrebasem cum o sa fiu peste 10 ani? Am uitat de intrebarea aia :))) dupa vreo 12 mi am adus aminte si m am amuzat...si uitandu ma inapoi, realizasem multe, lucruri la care nici nu m as fi gandit :d
Copiii tai vor pleca la un mom-dat ca asa e viata, daca ai grija de tine de pe acum, sa fii bine, fara alcool, vor fi mandri de tine :) suntem demni de viata asta in fiecare clipa, eu o pretuiesc atat de mult, iubesc viata si oamenii din jur, viata are bucurii mici, dar si mari, are si clipe mai grele pe care, daca suntem noi bine cu noi, le depasim mai usor :) daca nu suntem bine cu noi insine, viata trece pe langa noi cu toata spledoarea ei....si orice mic hop devine o prapastie...si sunt oameni precum Vizitator123$5 si altii de aici...care rup din timpul lor pretios si intind o mana :) mai stiu ca nimeni nu ne e dator cu nimic, dupa cum nici noi nu suntem datori nimanui cu nimic :) ce ramane? Sa facem sa ne fie bine noua insine in primul rand 🤗
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Raza de soare »

Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Raza de soare »

😘 multumesc , e minunata piesa
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Dar nu vad nimic postat la 19.44 Vizitator123$5! Te rog da-mi copy-paste. Esti sigura ca a fost pe 17 martie? 🤗
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Mi-ai scris acestea pe 17 martie:
"Buna dimineata Doruta!
Da’ stiu eu cel putin o persoana care te pretuieste cel putin la fel de mult ca si mine...dar barbatii nu gindesc la fel ca noi si le este frica sa recunoasca...!Scuze!

Inainte de a-ti raspunde la intrebare, sa stii ca eu am mai avut prieteni care gaseau probleme la solutiile oferite de mine si bineinteles ca astazi sunt abstinenti senini ajutind la rind lor pe altii care au nevoie....(nu vreau sa spun ca datorita mie dar au ajuns la concluziile corecte...)

Mda, tu Doruta esti speciala si euam mostenit-o pe mama mea, careia tatal meu ii spunea mereu ca are ceva Dumnezeiesc de cunoaste atit de bine la oameni...”

Si pt ca eu totdeauna am raspunsuri pt problemele care se pot rezolva..., ti-as sugera sa-ti resetezi mintea cu ce inseamna AZI...Azi este de la 1a.m. Pina la 12 p.m iar tu atit ai de facut,sa nu bei AZI, nu-ti propune pt miine, poimiine, viitor pt va nu vei reusi cum n-am reusit nici eu in trecut...

PS Cind ajung acasa am si eu nevoie de ajutorul si sfatul tau care totdeauna mi-a prins extrem de bine...si pt ca mi-e greu sa scriu acum de pe tel mail. Pina atunci ,uite o melodie superba care mie imi place f mult si care mi se cam potriveste...Ti pup cu mare drag si vb!"
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Iti multumesc draga mea Vizitator123$5! Am deschis laptopul si am vazut particica din "biblia AA". Ma simt binecuvantata sa primesc fie si o farama din tot ce inseamna AA, din toata aceasta credinta extraordinara! Daca te-ai gandit la mine in aceasta zi emotionanta pentru tine, inseamna ma inzestrezi cu incredere, o incredere ce nu as dori pentru nimic in lume sa o patez! Sper sa si reusesc! Si da, "azi nu beau" incepe pentru mine chiar acum. De preferinta acum!

Te pup, suflet drag de felina!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

E un "Azi" salvator, doar daca stii sa-l traiesti cu adevarat. Acum stiu draga mea Vizitator123$5! Altruismul tau e subapreciat aici pe forum uneori.. Asa imi pare mie. Dar stii cum e: cine are ochi sa citeasca, va citi, iar cine va avea suflet sa inteleaga, va intelege! 😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de And_y »

Buna seara Vizitator123$5,
Frumos ai scris mai sus.
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

E deja seara, cand iti scriu Vizitator123$5 draga. Tocmai mi-am pus castile la laptop in timp ce citesc rezultatele evaluarilor din clasa a II-a, anul 2018. Din curiozitate pentru "binele" copiilor mei, imi spun eu. Pe de-o parte nu am gresit. Multe dintre rezultatele lor au dat roade dupa ore si ore muncite cu/alaturi de ei. Anyway. Ador dedicatia ta muzicala (https://www.youtube.com/watch?v=ATrt1qU ... rt_radio=1). Ma linisteste si ma provoaca totodata. Sunt un mic suflet demonic pe alocuri.. imi doresc dincolo de frumusetea senina a cerului, dincolo de luna aceasta plina, dincolo de acel soare matinal, putina suferinta parca. Semn al "viciului" meu inabusit cu atat de multa iscusinta. Chiar si propriei mele constiinte, as zice. Falsitate? Nu stiu inca. Semne de indoiala? Poti fi sigura ca da. Regrete? Prostuta sa fiu, dar chiar nu stiu! Cu siguranta, nu ar trebui! Insa mai stiu eu noptile??? Este clar! Pe ele le controlez cel mai greu din lume, cel mai greu din viata mea de adult! Ele continua sa fie cel mai crunt dusman al meu. Din pacate. Cred ca in seara aceasta, il voi alege putin. Doar putin.

Al naibii viata!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Raza de soare »

Buna dimi, dragelor, intr o frumoasa zi de sambata :)
https://youtu.be/T2H5D58kAd0
Nici eu nu vad ceva rau in a socializa cu noi, din punctul meu de vedere eu te vad vindecata :) ba mai mult, intuiesc ca n ai sa mai revii in boala asta, e adevarat ca nici io nu mai pomenesc de alcool toata ziua buna ziua 😆am facut o in topicul meu pana nu demult....ca nu stiu ce as mai putea adauga...pt mine e ca un capitol inchis.
Dora, mult succes copiilor 😘
Scrie răspuns