021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de elsae85 »

Bună dimineața,

Am intrat aici nu pe topicul meu pt că ieri am ciitit aici poezia postată de Ambasador scrisă de Hristov Filipescu care m-a impresionat și pe care am citit-o iar dimineață. Am și copiat-o să o am.

O zi frumoasă și senină tuturor, mulțumesc Ambasador pentru poezie și mulțumesc celor care postează astfel de lucruri frumoase!

Elsa
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata dragii mei!
Sunt asa cum ma stii Speranta, cu bune si cu rele. Adica cu acelasi consum 3 zile ba, 2 zile da. Si tot asa.. Nu am mai scris tocmai din acest motiv. Nu am vazut schimbari semnificative, nu am simtit ca pot transmite ceva benefic voua. Imi place totusi sa cred ca am inceput incet-incet sa construiesc parte din schimbarea mentalului meu. Ma documentez mereu, vreau sa evoluez orice ar fi. Incerc sa inteleg acest fenomen al consumului. De ce se intampla el atat de diferit?? Imi aduc aminte ca vara aceasta citeam o carte scrisa de Joe Vitale, iar o cunostinta mi-a cerut sa-i povestesc putin din continutul cartii, dupa care a exclamat: “Si eu mai citesc carti carti dintr-astea, de dezvoltare personala, carti motivationale, dar nu ma tin mai mult de o saptamana”. E posibil asa sa fie, dar m-am intrebat de ce oare? Poate ca ce nu este autentic, nu vindeca. Poate.. nu ajunge!
Buna draga Elsa si iti urez (cu intarziere) bine-ai venit pe forum!
Te-am citit inca de la primele randuri, am ramas inmarmurita de durerea ta, de finetea cu care stii sa scrii, de sinceritatea ta! Sa stii ca pe mine povestile de pe forum citite seara mai ales, ma faceau sa uit de alcool de multe ori.. Cand terminam de citit era prea tarziu sau eram prea obosita sa mai beau. Ai putea face din asta o obisnuinta, stii? Sa vezi daca te ajuta. Macar atunci cand simti ca iti vine acea pofta de alcool. Practic ce trebuie noi sa facem este sa ne “pacalim” mintea cand si cand, asa cum putem. Am citit ca sotul tau este alcoolic abstinent. El merge la AA, a facut terapie sau cum a reusit sa fie abstinent? Ar fi interesant sa te poti inspira din tot ceea ce te inconjoara. De altfel ai deja o gandire bine structurata, stii ca nu trebuie sa duci lupte si iti doresti ca fiecare zi sa fie abstinenta, senina si productiva! E un start excelent, as zice!
Maria, iti urez “La multi ani!” inca o data pentru ziua de ieri! Iti doresc sa ramai la fel de “sfatoasa”, calda, calma si senina as cum te stiu eu! Ai dreptate in privinta alimentatiei. Spre exemplu se stie ca “junk food-ul” da dependenta. Pe termen lung, ne poate imbolnavi. Stim asta si cu toate acestea ne este greu sa renuntam la acest fel de alimentatie nesanatoasa, dar nu imposibil. Alcoolul insa, cred ca face ravagii din punct de vedere fizic, dar si mental. De aceea ne este mai greu sa renuntam la alcool decat la anumite alimente toxice.. Eu te admir pentru puterea de a alege sa traiesti cat mai sanatos si stiu ca abstinenta ti-a fost de mare ajutor!
Vizitator123$5, si pana azi cand scriu, am ramas in gand cu reteta ta de pulpe dezosate inabusite cu mujdei de usturoi. Cred ca a fost o masa foarte gustoasa. Mi-am pus in gand sa o incerc si eu zilele acestea.. Ca tot vorbeam de alimentatie mai sus. Nimic nu-mi place mai mult decat mancarea gatita. In rest pot renunta la dulce, aperitive, etc. Ce-mi place cand mai vorbim si despre altceva decat despre alcool! Uneori avem nevoie de asta! Chiar imi doream sa pun intrebarea aceasta. Ce face un alcoolic abstinent cu vechime toata ziua?? Cum se mentine el sobru? Stiu ce vei spune Vizitator123$5, ca pentru tine abstinenta este acum precum respiratia, ca vine natural. Dar iti mai amintesti primele tale luni de abstinenta? Cum decurgeau ele? Cand s-a intamplat procesul schimbarii la tine? Cand ai stiut ca nu iti doresti sa mai bei?
Vbc, “Felicitari!” pentru primul an de abstinenta! Imi aduc aminte de prima ta zi cand ai scris ca ai doar 10 zile de abstinenta si uite cat timp a trecut de atunci… Pentru mine este foarte important sa aflu ce ai pus in locul alcoolului? Ce te-a motivat sa ramai abstinent?
Styx, suflet cald si bun, iti multumesc pentru fotografiile motivationale. Sunt pe placul meu. Esti pretios pentru noi si imi place moliciunea mesajelor tale. Sunt ca o patura calduroasa asa..
Iti multumesc Tudor pentru tot ceea ce ai scris pe forum in aceste zile. Se simte experienta si intelepciunea in randurile tale. Mi-a placut la un moment dat o remarca, scrisa de Vizitator123$5 cred… “Cine poate sa spuna ca a ajutat pe cineva sa devina abstinent aici, sa spuna”. Tu poti spune cu siguranta asta. E un dar divin!
Va pup cu mult drag si va doresc o zi minunata!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Dora, mi-a fost dor sa te citesc. Ce frumos scrii.
Te imbratisez cu drag!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Vbc »

Vbc, “Felicitari!” pentru primul an de abstinenta! Imi aduc aminte de prima ta zi cand ai scris ca ai doar 10 zile de abstinenta si uite cat timp a trecut de atunci… Pentru mine este foarte important sa aflu ce ai pus in locul alcoolului? Ce te-a motivat sa ramai abstinent?

Mulțumesc!
Am înlocuit momentele de consum cu alte activități sănătoase, benefice și totodată recreative ex( sala ,inot, ) sau grădinărit (o activitate recent dobândită, care chiar m a cucerit")
Motivația cea mai mare sa rămân abstinent a fost ,in cazul meu, familia (sotia si copilul) simțeam ca ma îndepărtez de ele zilnic, si aveam toate șansele sa le pierd.... pe langa motivele celelalte, sanatatea, stima de sine ,partea profesionala și financiara.... la toate era "lumina rosie aprinsa"
O zi frumoasa și senina iti doresc!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata prieteni dragi!

Am citit nelinistile voastre Speranta si Elsa, ma identific cu ele. Le-am trait. Ele seamana mai degraba cu niste stari de panica. Creierul ne face asta. Nu-i place sa nu primeasca ceea ce era obisnuit sa primeasca. Nervozitatea vine din neconsum. Stresul de peste zi, problemele familiale, grijle permanente s-ar putea sa ne saboteze cand ne asteptam mai putin. Daca vom sti cum sa ne monitorizam toate aceste emotii in timp util, vom sti sa le si gestionam cumva atunci cand ele vor veni. Tine de inteligenta noastra emotionala. Tine de noi in primul rand. De mentalul nostru. Imi doresc din suflet sa ne fie bine si stiu ca asa se va si intampla! Va pup si va imbratisez dragele mele!

Vizitator123$5, iti multumesc pentru raspuns, pentru cuvintele frumoase, pentru tot ceea se insemni aici pe forum! Imi place sa citesc din intelepciunea sfaturilor tale! Imi place sa cred ca intr-o zi chiar voi ajunge si pe drumul tau, pe cel al abstinentei. Ar fi minunat!
Inteleg ca te indeletnicesti udatul florilor. :) E foarte fain. Sa stii ca gradinaritul este terapie. Am mai citit ceva... niste ghilimele: "ma duc" la sport. Adica cum? :)
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de elsae85 »

Bună dimineața, Dora (am priceput și eu cine e Dora),

Nu citisem prima postare de bun venit, am citit-o acum.

Iubitul meu e abstinent pt ca a pierdut totul și nu a mai avut de ales. S-a internat o perioadă mai lungă și apoi nu a mai băut. Deși a băut o bere cu alcool din greșeală crezând că e fără alcool și nu s-a reapucat deci a trecut cumva de dependența fizică (pt că nu știa creierul nu ia- spus acel Oricum ai băut, ia și mai bea, a aflat la câteva zile ce a băut). Ideea e că nu merge la AA, nu e abstinent senin, doar nu bea dar pare de multeori că bea pt că se comportă foarte dual. Asta am priceput-o cu timpul, că se comportă tot ca un alcoolic activ, eram deja gravidă, am crezut cumva că lucrurile se vor schimba... nu mai contează. Dar ca idee, eu nu vreau ce are el, e bien că e funcțional, dar nu e mereu liniștit, ci mai mult mereu ănrgijorat și dependent de muncă. Azi noapte chiar a ridicat tonul la mine că nu i-am dat fetei papași plângea doar că ea vroia doar in brațe. M-am supărat pe el, m-am trezit supărată, el m-a pupat de dimineață ca si cum totul era perfect. De aceea zic că are ieșiri de alcoolic in consum. Eu vreau să învăț să nu îmi mai pese. Nu are sens să mă supăr, el nu o face. Acționează din condiționări mentale de ani de zile, nu pot să il schimb pe el, doar pe mine mă pot schimba.

Eu acum am înlocuit alcoolul cu bucuria de a trăi. De a trăi pt azi. De a imi drăgăli bebica. De a avea grijă de mine adică mâncare, duș, scris, nu doar animale, mancare și treabă în casă. Mă concentrez să trăiesc in prezent, să las trecutul in urmă. De vindecat sunt multe, deci mă ancorez in ziua de azi. Nu mai număr de când nu am băut, nu mai contează. Nu mai am termen până când nu beau sau ce să îmi demonstrez. Nici asta nu contează... E ziua de azi și atât. Cam asta ar fi. Și orgoliul folosit pozitiv, adică cât scriu aici nu beau pt că îmi place să scriu.

O zi senină tuturor!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Pagina de Psihologie - S. Ionita

Putem mai mult decât credem. Cum să scapi de dependențe

Lupta dintre voință și inconștient este cât se poate de clară, în situația în care o persoană este „sclava” unei deprinderi de care nu poate scăpa. În momentul în care nevoia se manifestă, apare o incitare implacabilă, imaginația este acaparată și – dacă, totuși, printr-o rezistență voluntară, persoana încearcă să scape de această influență nefastă – inconștientul se opune deciziei luate, folosind redutabilele sale mijloace. Mai întâi, este vorba chiar despre forța cumulată a impulsurilor repetate de a satisface respectiva deprindere (adică de energia deosebită a automatismelor), iar apoi despre perturbarea provocată de ideea fixă din sfera conștientului, spre care se vor îndrepta tentativele de capitulare.

În general, dezvățarea, ca și învățarea, este percepută ca fiind o activitate dificilă. Atât timp cât un comportament poate fi învăţat, în egală măsură el poate fi şi dezvăţat – căci, precum se spune, orice învăţ are şi dezvăţ. Fiecare comportament are anumite antecedente şi anumite consecinţe. Probabil, cea mai importantă întrebare pe care ne-o adresăm, când avem de gând să ne dezvățăm de ceva, sună astfel: „Care este răsplata?” A ne dezvăța de un obicei, de o deprindere cu care am fost învățați, presupune a avea o motivație foarte puternică. Dacă lumea noastră interioară nu va lucra pozitiv în acest sens, drumul către dezvăț va fi anevoios și nici nu va duce la rezultatul dorit. Ne vom chinui, ne vom frustra, vom pune presiune asupra noastră și nu ne vom dezvăța, chiar dacă știm că acel obicei ne creează numai probleme. Legea efectului și legea exercițiului au o mare importanță, atunci când vine vorba de dezvățare. Legea efectului înseamnă că tăria legăturii dintre o situaţie şi un răspuns creşte, dacă asocierea este urmată de o stare satisfăcătoare, şi scade, dacă asocierea este urmată de o stare nesatisfăcătoare. Legea exerciţiului sugerează că tăria legăturii dintre o situaţie şi un răspuns creşte lent, odată cu repetarea asocierii acestora. Controlul emoțional este important atât pentru învățare, cât și pentru dezvățare.

Iată câteva etape necesare pentru controlul emoțional, în cazul dezvățării:

1.Cultivarea unei atitudini pozitive față de dezvăț.
2.Diminuarea intensității trăirilor conflictuale în situații de dezvăț.
3.Conștientizarea raportului dintre dorința de dezvăț și trăirea unor emoții ca anxietatea și frustrarea.
4.Recunoașterea stresului (receptivitate la semnalele care indică stresul).
5.Modificarea gândurilor automate (analizarea argumentelor pro și contra respectivelor gânduri; configurarea unor modalități de a face față în cazul în care eșuăm în dorința de a ne dezvăța de un anumit comportament).
6.Printre factorii personali care pot influența procesul de dezvățare intră imaginea de sine și nivelul realizărilor anterioare.

Pași de urmat, atunci când dorim să ne dezvățăm de un anumit comportament sunt:
1.Proiectează inteligibil ceea ce trebuie dezvăţat.
2.Setează obiective realiste.
3.Caută motivație și autocontrol.
4.Posedă o autentică forţă predictivă (intuiție în privința viitorului).
5.Gândește soluţii strategice de rezolvare a problemelor.
6.Păstrează tonusul intern bun.
7.Vizualizează efectul pozitiv.

Bill Lucas, expert internațional în domeniul educației continue, autor și coautor a peste 20 de cărți, prezintă zece moduri în care ne putem stimula motivația:
1. Oferiți-vă o recompensă. În felul acesta, vă veți simți bine, vi se vor confirma realizările de până acum și veți dori să continuați.
2. Încetați activitățile curente și efectuați exerciții fizice. Pentru a funcționa bine, creierul are nevoie de foarte mult sânge oxigenat. Simpla ridicare în picioare eliberează un supliment de 20%.
3. Faceți o pauză. O schimbare de mediu vă ajută să vedeți situația în mod diferit.
4. Verificați dacă vedeți tabloul de ansamblu. Creierul încearcă întruna să stabilească noi conexiuni, așa încât, dacă îi oferiți din timp tabloul de ansamblu, are timp să interpreteze informațiille.
5. Găsiți un mod de a divide problema în fragmente mai mici. Creierului îi este mai ușor să abordeze problemele mari, dacă sunt divizate în componente mai mici.
6. Încercați să priviți contextul și din alt unghi. Vă poate fi de folos vizualizarea rezultatului dorit.
7. Sărbătoriți rezultatele. Gândurile pozitive despre succesul demersului vă vor ajuta să continuați.
8. Găsiți o sursă de amuzament. Există studii care arată că, atunci când râdem, creierul eliberează endorfine, care acționează în direcția relaxării.
9. Cereți ajutorul unui prieten. Două minți sunt mai bune decât una singură.
10. Întocmiți o listă cu toate modurile în care ați abordat anterior o situație asemănătoare. Creierului îi plac tiparele, așa că procedând astfel l-ați putea ajuta să facă o conexiune nouă.

„Provocarea pe care o reprezintă dependențele este aceea de a găsi înlocuitori hrănitori care să-ți îndeplinească nevoile subtile și profunde de iubire, stimă de sine și sens al vieții. După ce ai înțeles că experiențele tale sunt metabolizate în substanță a minții și a trupului tău, poți începe să faci alegeri conștiente, pentru a-ți transforma experiențele astfel încât să-ți transformi viața. Experiențele tale senzoriale sunt poarta către farmacia ta interioară. Folosește-le, pentru a trezi chimia naturală a sănătății și a fericirii din tine.” – David Simon & Deepak Chopra

Avem darul liberului arbitru. A trăi conștient și echilibrat necesită o comunicare clară între minte și suflet. Uneori simțim nevoia să încetinim ritmul, alteori ni se pare că batem pasul pe loc. Putem învăța cum să ne simțim confortabil fără să fim dependenți de mâncare, tutun, alcool, relații. Putem învăța acest lucru dezvățându-ne de programările interioare care ne sabotează, dezvățându-ne să mai punem presiune pe noi înșine.

Prin cultivarea stării de pace interioară, putem schimba aspectele exterioare ale vieții. Motivația, credința, încurajarea și vizualizarea sunt ingredientele care ne pot ajuta să scapăm de dependențe.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna dragul meu Catalin! Mii de scuze pentru raspunsul intarziat. Adevarul este ca laptopul meu privat mi-a fost ”invadat” de scoala online a celor mici, asa incat a trebuit pana la urma sa mai achizitionez nu unul, ci alte doua laptop-uri noi. Asta este. Ce sa facem..? Viata ne impune. Si nu ma intreba de telefon, te rog. La ”debitul meu mental” chiar nu pot scrie pe telefon. Chiar nu!

Imi doream sa stii ca nu sunt bine. Probabil ca nu te ajuta raspunsul meu. Dar chiar nu am altul si chiar urasc sa mint. Bineinteles, nu uit sa imi doresc nicicand sa fiu bine, dar nu as putea prezice deocamdata altceva! Nimeni, ma gandesc. Asa incat, merg cu ”valul” asta pandemic odata si mai vedem pe parcurs. Ori in cosciug, ori undeva intr-o vacanta exotica, departe de probleme. Sau poate undeva intre amandoua cumva, dar totusi fericita? Las viata sa curga. Uneori mai intervin prin ea si corectez cat pot, alteori chiar ma las invadata cu placere reala de vicii marunte. Ca asa e omul, stii? Mic pe Pamant in general.

Altceva insa imi doresc. Sa fie bine! Oricum, oricui. A paraliza o actiivitate poate insemna depresie, dar a a te plafona intr-o rutina fara sfarsit ma gandesc ca inseamna nefericire sigura. Cumva asemanator cu ”moartea pasiunii”. Complicat de povestit, dar mai ales complicat de explicat aici.

Daca ma intrebi personal pe mine, abstinenta se muleaza doar pe oameniii cu spirit liber. Niciodata altfel!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Chiar daca nu scriu, multumesc Vizitator123$5 pentru sustinerea ta! Ai avut mereu un cuvant frumos sa-mi scrii, un gand de incurajare. Iar eu, nu am avut intotdeauna puterea sa-ti raspund.

Putere nici azi nu am. M-am trezit trista. Aseara am amestecat tarie cu vin si pur si simplu nu reusesc sa-mi revin. Plang de dimineata. Lucrez temele cu cel mic, iar cand imi arata tot ceea ce scrie pe ciorne, plang si mai tare. Autismul asta e cumplit. As vrea sa fiu mai puternica, chiar as vrea sa fiu. Dar ma macina atata munca, erodarea psihica, frustrarea, neputinta mai ales. Cum va arata viitorul lui oare?.. Ma doare prea tare sa mai scriu. Dar mi-a facut putin bine.

Multumesc!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Vbc »

Buna ziua
Dora este o situație foarte grea și delicata ,îmi pare rău pt tine, sincer este foarte greu sa scriu, ca nu cumva sa deranjez, dar și sa trec peste, fara sa scriu nu mi se pare în regula.
Am 1 prieten de familie și doi colegi de servici care trec prin aceasi situatiesunt oameni minunați, curajosi , pe care ii admir foarte mult pt optimismul si curajul lor în încercarea așezării lucrurilor, acțiunilor , asupra micuților îngerași.
Cum a spus și Speranta prezentul trebuie trait cu bucurie, viitorul este imprevizibil pt toti.
Sa ai o zi linistita!
Sper sa găsești puterea necesara sa depășești momentele grele!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns