021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde Ambasador » 11 Mar 2019, 22:16

😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 11 Mar 2019, 22:16

Ambasador scrie:"Fundul sacului" nu cred ca e o iluzie. Eu cred ca e tocmai cheia spre abstinenta Raza de soare.

Multumesc ca m ai corectat :) asa este

Reni
Senior
Senior
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Reni » 11 Mar 2019, 22:19

Draga Ambasador, ma bucura mult cuvintele tale!

Am simtit deznadejdea din mesajele tale din seara aceasta, trebuie sa fie cumplit ce traiesti, nu cunosc povestea ta, dar din cele cateva mesaje citite de mine pe ultimele tale pagini, am vazut ca esti deosebita si profunda.

Pe mine m-a infiorat ce-ai spus cu paharul, si poate ca ar trebui sa iei in considerare si ce am scris despre “Sabotorul din casa”.

Refuza nu numai acest pahar de vin, ci orice pahar de vin! Si dupa ce te stabilizezi putin si iti revii, incearca totusi sa incepi aprofundarea suferintei tale si vindecarea prin terapie. Este singura solutie care te va scoate din infern, celelalte sunt surogate si nedefinitive!

Nu stiu care e povestea ta, dar suferinta prin care treci arata ca esti nefericita nu numai din cauza traumelor din trecut, ci si din cauza prezentului. Iti repet, pe mine m-a infiorat ce ai scris, ca ti s-a dat un pahar de vin de catre cel care ar fi trebuit sa fie sprijinul tau, parca am vazut o secventa de pe youtube cu obezofilii americani care isi tin partenerele captive in tone de grasime, sabotandu-le permanent si indemnandu-le la mancat hipercaloric ca sa se ingrasa si mai mult si sa fie dependente de ei pana la moarte. Asa te-am vazut pe tine acum, sub influenta unui sot posesiv, pentru care tu nu iti apartii, ii apartii lui. Daca gresesc, sa nu te superi pe mine, nu doresc sa simti o suferinta si mai mare tocmai acum, cand esti disperata, treci peste cuvintele mele si nu le lasa sa te afecteze.

As avea multe de spus, dar ma opresc deocamdata.
Nu dispera, nu e sfarsitul lumii, dar sa stii ca daca nu rupi pisica in doua, nu vei reusi niciodata. Linisteste-te acum, lasa sa treaca furtuna, asa cum o fi, chiar daca vei regreta ca ai recidivat, si dupa aceea, in ziua cand te vor coplesi remuscarile si dorinta de a-ti schimba viata, atunci prinde mata de coada si n-o mai lasa!

Reni
Senior
Senior

Mesajde Reni » 11 Mar 2019, 23:15

Stii de ce ti-a dat sotul acel pahar de vin? Ca sa ramai in “zona de confort”. De ce doreste asta? Pentru ca iesirea inseamna eliberarea
de el, in primul rand, apoi de demonii tai.

Prin acel pahar (paharul lui Iuda!), tu nu trebuie sa-ti repari viata pentru ca ar insemna sa si-o schimbe si el pe-a lui. Dar el a construit o relatie cu tine atat de satisfacatoare (pentru el, dar nociva pentru tine!), incat orice tentativa a ta de a te elibera, trebuie eliminata. Cum iti permiti sa evoluezi, sa te vindeci, sa scapi de alcool, sa iti schimbi viata? Si mai ales fara acordul lui? Si mai ales ca in felul acesta tu poate o sa pleci, iar el ramane tot acolo, mic si neinsemnat si la fel de manipulator?

Situatie: doi soti obezi, care mai de care mai rotund decat celalalt. Incep o cura de slabire impreuna, nu se mai suportau, nu mai reuseau nici macar sa se incalte singuri (vezi, si dependenta asta cu mancatul vine cu lucruri greu de suportat, tu mai poti sa mai judeci dupa un pahar, doua de vin, da’ ce te-ai face daca ai fi o bila imensa pe care ar trebui sa o incalte o alta bila imensa, permanent? - )
Bun, deci au inceput dieta, stii cum e la inceput de un razboi, arunci flacari pe nas, promiti, te juri, fluturi maini prin aer ca vei face, vei reusi, vei ajunge manechin intr-o luna. Trece luna, ea arata la cantar cu 12 kg mai putin, el, doar doua. Dupa inca o luna, ea mai da jos inca vreo cateva, deja incepea sa fie vizibila “silueta” ei, de la bila imensa trecuse la bila normala.

Ce face acest sot iubitor, cand vede ca el nu reuseste, iar ea, da? Incepe sa o saboteze. Renunta la dieta si incepe sa manance din nou ca inainte, enorm si prost. Nu ar fi fost o mare problema… daca n-ar fi facut-o sub nasul ei, indemnand-o si profitand de slabiciunea ei sa-i aduca tot felul de mancaruri la nas. Chiar la nas, ca paharul de vin intins tie. Hai sa trec direct la finalul povestii: in acest moment, ea a redevenit bila imensa, s-au lasat amandoi de slabit, continua sa se ingrase si s-au resemnat ca “asa le e scris”. Ea a acceptat prosteste descurajarea lui, si pentru ca nu a putut depasi zona de confort decat cativa pasi, dar si pentru ca nu are ochii (EQ) de a vedea adevarul: ca sa-si vindece obezitatea, ea trebuie sa-si vindece intai durerile si sa se reconstruiasca pe o fundatie total noua.

Din povestea asta nu vreau sa descurajez vreo persoana cu probleme de greutate (pentru ca se poate scapa de zecile de kg in plus), ci vreau sa scot in evidenta ca ea a fost fix in situatia ta, cu diferenta ca sotul a inceput sa o saboteze cand a vazut rezultate la ea. Nu era vorba numai de invidie pura, ci de faptul ca ea incepea sa-si schimbe viata, starea de sanatate, prioritatile, ca i s-ar fi deschis o lume frumoasa in fata, din care poate chiar si pe el l-ar fi exclus la un moment dat (de adanca introspectie.. ), or asta el nu a suportat. In loc sa faca efort sa slabeasca si el, sa se sprijine unul pe celalalt, stiindu-se slab si fara ambitie si in loc sa evolueze si el, a preferat sa o distruga subtil.

ACEASTA nu este iubire. Iar unde nu este iubire, daca ramai, permiti toti demonii si dracii pamantului.

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 12 Mar 2019, 01:08

Si eu sunt de acord cu psihoterapia :) s ar putea sa functioneze....ai sa vezi dupa prima luna ce diferenta de gandire e, in bine. Merita incercat, nu ai nimic de pierdut, mai ales ca esti setata si iti doresti sa scapi de beleaua cu alcoolul.

Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 12 Mar 2019, 06:57

Buna dimineata, chiar e buna dimineata aceasta! Va multumesc pentru "trezirea" frumoasa. Voua vi se datoreaza!
Am observat sfatul acesta cu precadere din partea voastra: terapia! E un subiect pe care il iau tot mai in serios in calcul, recunosc. Sa vad cum voi reusi..

Reni, aseara am trait un paradox. Cred ca a fost cumva o cumpana. Povestea mea nu iti este cunoscuta, asa incat ma simt datoare cu un raspuns. Sotul meu nu consuma alcool decat ocazional. Cel mult o data-de doua ori pe saptamana. Alteori deloc. Dimpotriva. Detesta consumul abuziv de alcool si mereu spune ca al doilea pahar nu e niciodata normal. Al doilea pahar din punctul lui de vedere inseamna deja dependenta. El nestiind desigur, ce cantitati de alcool am baut eu fara stirea lui. Pe scurt, nu cunoaste dependenta mea, nu cunoaste numic din ce am facut eu abuziv cu alcoolul in ultima vreme. De aici paradoxul. Are vin facut de casa, din strugurii nostri. Vin pe care, prefera sa il daruiasca prietenilor, etc. In casa aduce rareori cate o sticla din acest vin. Tot ce am baut, am cumparat! Culmea, nu? Repet, asta fara stiinta sotului. Aseara, cand discutam disperata cu voi cum sa fac sa renunt la dependenta aceasta, sotul a venit cu totul neasteptat sa ma serveasca cu un pahar de vin facut de el. A fost un gest probabil normal, insa conditiile de aseara pentru mine nu erau deloc normale. Am incercat sa iau acest gest ca pe un semn. O incercare pentru tot ceea ce doresc sa construiesc bun pentru mine. Nu am putut sa ma supar pe el. A fost chiar nevinovat in toata povestea aceasta. Asa se intampla cand ascunzi adevarul in propria familie. Nu numai ca nu te poate ajuta, dar te poate sabota fara absolut nici o vina.

Eiii, dar eu ma bucur ca sunt astazi aici, langa voi. Vreau sa cred ca lucrurile vor sti sa se aseze cumva bine si pentru mine. Asaaa, putin cate putin.

O zi buna prieteni dragi!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 12 Mar 2019, 15:19

Dora draga imi place tonusul tau, hai ca se poate.
Te imbratisez draga mea?

Reni
Senior
Senior

Mesajde Reni » 12 Mar 2019, 20:14

Te rog sa fii constienta ca in mesajul pe care ti-l scriu, nu am nici cea mai mica intentie sa te lovesc sau sa-ti provoc un rau suplimentar! Ca sa intelegi putin duritatea vorbelor mele de mai jos si sa nu interpretezi gresit: eu nu trebuie sa scriu ce doresti tu sa citesti, ci ceea ce percep din exterior (iar sufletul tau refuza sa accepte).

Draga Ambasador, esti sigura-sigura ca paharul acela a fost intins cu inocenta si din intamplare? Eu cred ca mana aceea a fost asa cum am scris, mana lui Iuda! Iar tu stii de ce ii iei apararea? Pentru ca de fapt ti-o iei tie! Iti este atat de frica sa-ti infrunti esecurile din viata (casnicie), incat preferi sa te minti singura, sa dai vina pe tine, sa-l ocrotesti pe cel care nu te ocroteste! Este mecanismul tau de aparare impotriva minciunii in care traiesti si n-ai suporta sa afli adevarul pentru ca asta ar insemna:
- durere imensa
- iesirea din zona de confort (adica salvarea), care se face cu mare greutate!

E dificil sa faci fata unei realitati crude, ca sotul nu te iubeste cu adevarat, ca intre voi nu e relatia la care ai visat, iar casnicia ta nu e ce ti-ai dorit. Ce ma face pe mine sa imi sustin aceasta opinie (despre paharul adus)? Sa nu crezi ca el nu stie ca esti dependenta de alcool. Mana aceea a existat in forma in care am simtit-o aseara, iar daca vei continua sa te minti, nu te vei urni nici macar un milimetru din aceasta neputinta! Vei recidiva iar si iar, pana cand te va dobori o boala sau nu vei mai suporta durerea si vei face ceva necugetat!

Spuneai in paginile trecute despre un copil de scoala, asta inseamna ca tu esti casatorita de cel putin cativa ani. In cativa ani, acolo unde este iubire, ajungi sa-ti cunosti jumatatea sufletului dintr-o privire, dintr-un gest, dintr-o respiratie! Cand spui ca el nu stie ca esti dependenta de alcool, o spui pentru cei de aici sau chiar te minti, fara sa-ti dai seama, in cel mai distructiv mod?

Draga Ambasador, sotul tau stie inca de la inceput ca tu esti dependenta de alcool! Iar daca nu te-a ajutat pana acum, asa cum ar fi fost firesc intre doi oameni care se iubesc, inseamna ca si el are o problema ori cu alcoolul, ori cu relationarea cu tine. Mai pe scurt, nu te iubeste, insa are nevoie de tine, sa te domine, sa coexistati intr-o relatie incorecta (poate chiar abuziva). Atata vreme cat suferi, casnicia ta nu este ce trebuie.

Te intreb nu pentru mine, ci pentru tine, sa stii unde te afli, sa nu te mai minti singura: ti-ai atins potentialul maxim in aceasta viata sau, prin casatorie si relatie nociva, ti-ai ratat visurile? De ce spun asta? Pentru ca suferinta ta vine dintr-o neimplinire, asa simt, ai capacitati mari de a fi facut atatea cu viata ta, si cred ca totusi nu s-au realizat. E adevarat, baza alcoolismului cred in continuare ca ti s-a pus in copilarie, cum se intampla aproape de fiecare data, dar in cativa ani alaturi de sufletul-pereche, cot la cot cu el si el cu tine, ai fi putut sa te vindeci, dar doar daca era sufletul tau pereche si intre voi ar fi fost iubire adevarata! Pe de alta parte, daca ai avut o copilarie traumatizanta, era imposibil sa fii capabila sa iti gasesti un partener cu care sa ai o relatie frumoasa si corecta, pentru ca tu ai plecat in viata din postura de victima. Prin abuzurile din copilarie, startul tau a fost ratat, iar variantele nu ar fi fost decat doua: ori sa devii tu agresorul viitorului tau sot, ori sa fii victima. Nu-mi iese din minte paharul de aseara, deci inclin sa cred ca esti mai mult in postura de victima.

Eu nu cred in cuvintele "nimeni din casa nu stie ca sunt alcoolic/a". Ori dependentul traieste cu un personaj nesimtit, indiferent si cumplit de egoist (deci isi iroseste viata degeaba in aceasta relatie), ori traieste cu unul care stie, dar se preface ca nu vede, ca sa nu-si scape victima din mana din anumite interese (aici poate fi vorba de zeci si sute de motive si situatii). In orice caz, in casa in care “partenerul nu stie ca am problema cu alcoolul”, cei doi traiesc intr-o simbioza nociva, nu intr-un parteneriat cinstit si frumos.

Eu cred ca esti in punctul in care forumul nu te mai poate ajuta! Dimpotriva, in acest moment te tine pe loc pentru ca iti ofera ce ai tu nevoie in situatiile de cadere ca sa nu te mai simti vinovata: compatimirea celorlalti si incurajarile. Sunt bune, sunt exceptionale, sunt vitale, dar sa fie numarate pe degete! In momentul in care o iei de la capat cu Golgota si nu rupi pisica in doua, nu faci ceva cu adevarat sa-ti schimbi gandirea defecta (prin terapie), nu te astepta la nimic bun de la viata ta. Nu ai nici un sprijin, copilul tau e mic si nu poate intelege, sotul te saboteaza subtil si “inocent”, cum crezi ca vor evolua lucrurile daca tu faci aceiasi pasi ca si pana acum?

De cate ori cedezi, vii aici si ceri ajutorul. Oamenii sar cu empatie si te incurajeaza, iar tu iti linistesti psihicul si te pacalesti din nou. Pana cand nu o sa cazi de tot in fundul iadului, si mai ales sa nu mai fie nici o mana de ajutor sa te ridice, nu vei reusi! Vei merge prin viata asta schiopatand in continuare, suferind, plangand, consumand alcool, plangandu-ti de mila la nesfarsit, asteptand cuvinte de incurajare. Deci, draga Ambasador, pune mana si treci la treaba, ai mult prea multe de rezolvat ca sa te vindeci, ca sa iti mai permiti sa pierzi timpul.

Tu cu tine ai o problema, abia apoi cu alcoolul! Fara terapie nu vei mai scapa niciodata din acest tipar de viata repetitiv!
Curaj si incepe odata vindecarea, din vorbe dulci nu se intampla nimic bun, va trebui sa accepti ca fara efort imens, viata ta o va lua in jos. Ai multa treaba, sa stii. Si sper sa intelegi ca eu prin acest mesaj nu te cert pe tine, ci iti scriu asa cum se vede de la mine – ca esti intr-o situatie grava.

Curaj!

Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 12 Mar 2019, 21:53

Intentiile tale sunt bune si altruiste Reni, sunt sigura. Mare parte din ele insa, total eronate. Din fericire! Nu e bai, ma face mai puternica parca. Iar eu, iti multumesc pentru asta!

Atat simt acum. Stiu ca voi fi bine!

PS: Voi fi departe de forum o vreme. Am aceasta nevoie.

Va multumesc prieteni dragi pentru cei 2 ani cu bune si cu rele, dar pline de invataminte! Ati fost pentru mine mereu minunati!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 13 Mar 2019, 03:42

Reni, scriu ceea ce scriu fara a dori sa o iei ca pe un afront dar citind ceea ceea i -ai scris Dorutei stau si ma minunez si nu imi vine sa cred...Cum poti fi atit de cruda si crunta sa psihoanalizezi un omcu asa o sensibilitate si sa te erijezi in atotstiutoare pretinzind ca-i doresti binele? Este extrem de urit ceea ce ai facut si acum vad ca tu cauti pacienti aici...Nu asa se procedeaza cind vrei sa lucrezi cu oamenii si habar nu ai desi te pretinzi ca stii...Cuvintele tale cad pe un suflet de om nu pe o bucata de piatra...Si ce fel de sfaturi pertinente dai tu cind pe mine m-ai analizat ieri ca fiind”ostila” in raspunsul meu si chiar ma gindisem ca nu stii sa “citesti” un om si sa-l percepi asa cum este..Iti scrisesem f frumos punctul meu de vedere care este a cuiva care stie ce vb in acest domeniu, nu ca si tine care de multe ori esti paralela cu subiectul dorind cu ardoare sa-ti impui punctul tau de vedere...Si ma si certai ca nu ti-am raspuns la complimente pe care habar nu am unde le-ai postat...si fiind mai ascutita la minte si vazind personalitatea mea ai fi dedus ca nimeni niciodata nu a ramas fara raspuns de la mine daca as fi citit...Revenid la Doruta , nu numai ca o judeci atit de aspru pe ea dar il pui la zid si pe sotul ei, bietul om nevinovat si poate ne spui si de vecini, unchi, matusi...Esti un fel de Carmen Hara vad eu...😂Eu cred ca cel mai bine este sa-ti vezi de viata ta si sa-ti cauti un barbat pt ca si eu cred despre tine ca esti singura, frustrata...avind atita timp liber sa scrii pe bloguri la oameni care nu ti-au cerut ajutorul...Personal, imi este mila de astfel de persoane...Eu am o vorba, “ niciodata sa nu argumentezi cu doctorul” ori tu habar nu ai despre problema cu alcolismul si cauta alt forum pt pacienti...

PS Eu am un prieten psihoterapeut extrem de bun care a curat multe persoane si pt ca tin f mult la Doruta i-am vb despre ea. pt ca spre deosebire de tine eu chiar vreau sa ajut...Stii ce mi-a raspuns ? Nu vine la mine deoarece eanu este alcolica, isi face grijile asteamai mult ea, ca sa nu ajunga alcolica...Alte intrebari trebuia sa pui inainte de a-ti da cu parerea...
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Înapoi la “POVESTEA MEA”