021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde Joy » 20 Mar 2019, 07:43

Buna dimineata Doruta, multumesc si eu fac ceea ce fac nu ca sa ma laude lumea ci pt ca asa simt...si asa cum am spus si cred, ceea ce faci si oferi in viata se intoarce la tine...iar eu sunt exemplul viu...🤔😉😊😂👍
Si apropos de asta, pt ca si eu ma confrunt cu niste situatii in care eram nehotarita in ce decizie trebuie sa iau..., incercind sa te ajut pe tine am gasit si raspunsul la framintarile pt ceea ce am de facut...AZI si am citit si recitit si eu de citeva ori iar aseara la grup, zimbeam ghidus cu Tudor si ne reaminteam cum ma initia el in primii pasi ai abstinentei...🤔😊👍
Ti pup cu drag si sa ai o zi frumoasa ca si tine!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 23 Mar 2019, 00:02

E deja seara, cand iti scriu Joy draga. Tocmai mi-am pus castile la laptop in timp ce citesc rezultatele evaluarilor din clasa a II-a, anul 2018. Din curiozitate pentru "binele" copiilor mei, imi spun eu. Pe de-o parte nu am gresit. Multe dintre rezultatele lor au dat roade dupa ore si ore muncite cu/alaturi de ei. Anyway. Ador dedicatia ta muzicala (https://www.youtube.com/watch?v=ATrt1qU ... rt_radio=1). Ma linisteste si ma provoaca totodata. Sunt un mic suflet demonic pe alocuri.. imi doresc dincolo de frumusetea senina a cerului, dincolo de luna aceasta plina, dincolo de acel soare matinal, putina suferinta parca. Semn al "viciului" meu inabusit cu atat de multa iscusinta. Chiar si propriei mele constiinte, as zice. Falsitate? Nu stiu inca. Semne de indoiala? Poti fi sigura ca da. Regrete? Prostuta sa fiu, dar chiar nu stiu! Cu siguranta, nu ar trebui! Insa mai stiu eu noptile??? Este clar! Pe ele le controlez cel mai greu din lume, cel mai greu din viata mea de adult! Ele continua sa fie cel mai crunt dusman al meu. Din pacate. Cred ca in seara aceasta, il voi alege putin. Doar putin.

Al naibii viata!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 23 Mar 2019, 09:54

Buna dimineata Doruta si imi este putin greu sa ma exprim la acelasi nivel cu tine..., ai asa o naturalete in a scrie frumos si inteligent transmitind exact ceea ce simti...!🤔😊👍
Asadar sa incerc...si-mi spunea cineva la tel ca eu socializez pe Forum cu nealcolici, asta fiind tu si Raza de soare...Am replicat ca nu vad nimic rau in asta, mai ales ca socializez din punctul de vedere al unui alcolic recuperat si imi dau cu pararea profilactic , nedorind a-mi impune punctul de vedere. Eu sunt exemplul ca desi am trecut prin ceea ce am trecut, sunt un om normal acum care ma bucur de familie, prieteni, de viata..., cu bune cu rele, asa cum este ea...In viata mea privata nimeni nu are probleme cu alcolul....🤔
In ceea ce te priveste Doruta , este foarte firesc si normal ceea ce simti si repet, eu cred ca tu ai teama de a nu ajunge ca cei din povestile noastre, ca si noi...🤔
Nimeni nu o are perfect, crede-ma, daca nu este una este alta si daca am fi perfecti ne-am mumi Sfinti si nu este cazul mimanui...Si putin stress este chiar indicat pt creier deoarece iti antreneaza mintea asa cum sportivii isi antreneaza muschii, ne mentine in forma..., altfel ne-am blaza si nu am mai avea chef de nimic...🤔

Felicitari pt mititel si sa stii ca aceasta este cea mai mare investitie posibila ,copiii avind nevoie de noi si de timpul nostru...!

Si mie imi place enorm acea melodie...👍

Si uite o alta pt tine...😘🤗
https://youtu.be/6PDsPmDpFSw
Ultima oară modificat 23 Mar 2019, 11:58 de către Joy, modificat de 11 ori în total.

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 23 Mar 2019, 10:43

Buna dimi, dragelor, intr o frumoasa zi de sambata :)
https://youtu.be/T2H5D58kAd0
Nici eu nu vad ceva rau in a socializa cu noi, din punctul meu de vedere eu te vad vindecata :) ba mai mult, intuiesc ca n ai sa mai revii in boala asta, e adevarat ca nici io nu mai pomenesc de alcool toata ziua buna ziua 😆am facut o in topicul meu pana nu demult....ca nu stiu ce as mai putea adauga...pt mine e ca un capitol inchis.
Dora, mult succes copiilor 😘

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 23 Mar 2019, 10:59

Eii, buna dimi Raza de soare!😊🤗
Sa stii ca daca intelegi fenomenul nu te mai gindesti la alcol chiar deloc, pt mine a fi asa cum sunt este asa ca si cum respir, natural si stiu ca daca as incerca sa ma lupt cu alcolul vreodata m-ar dobori si eu nu intru in razboi daca stiu ca pierd lupta, asa sunt si in viata...😉😂😂😂🤔👍

Multumim pt melodie si uite una superba de la mine...,fiecare se gindeste la ceea ce vrea..., eu i-am dedicat-o acum 7 ani si ceva...alcolului....a fost o desparire grea...🤔🙄😂😂😂👍

https://youtu.be/wtjro7_R3-4

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 23 Mar 2019, 11:22

Ce piesa frumoasa cu Manhattans :) superba, uitasem de ea 😆
Gandesti f sanatos, nu intri intr un razboi din care stii 51% ca pierzi :) ca te pierzi, ar fi ca un autosabotaj

Daca ai reusit sa iesi din cercul vicios cu alcoolul, apai esti numai castigata...si stii asta 🤗

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 23 Mar 2019, 11:29

Apai sa stii ca da...,😂😂😂, pup cu drag si o zi frumoasa sa ai !😘🤗👍

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 29 Mar 2019, 06:38

Buna dimineata draga mea Doruta si v-ati propus sa ma trezesc in fiecare dimineata cu ochii umezi?🤔😊Totdeauna ma induioseaza cind cineva ma apreciaza sincer , nu stiu de ce, asa sunt...Inainte vreme credeam ca fac asta din cauza ca beau si sunt prea emotionala...dar vad ca nu...Daca as putea as copia sublimele voastre cuvinte , le-as inrama si le -as pune pe un perete sa le citesc atuncii cind imi este greu...Acum de dim ma gindeam la la ceea ce am de facut in luarea anumitor decizii si m-a ajutat f mult Reni prin explicatiile ei despre traumele copiilor suferite in copilarie, traume pe care si eu le-am suportat si le-am creat involuntar copilului meu...🤔Si daca de schimbat nu pot schimba trecutul, asa cum am mai spus ca eu am invatat sa traiesc aici pe Forum, incerc sa repar in esenta ceea ce am facut un trecut si am decis ce vreau sa fac prin ceea ce aplic eu cind sunt in dilema si a spus si Reni; “ trauma se repara dar cu conditia sa nu mai repeti acele greseli- ceea ce incerc sa decid acum”...Mda, stiu ca am sa-l supar pe sotul meu 🤔🙄dar mi -a dar raspuns si pt asta..., “toate se rezolva daca exista iubire...”daca nu vin aici la voi si pling si ma ajutati voi...🤔😂😂😂

PS Daca eu am un suflet de aur..., tu ai un suflet de dismant Doruta ....O zi frumoasa ca si tine sa aisi haide sa nu bem impreuna numai AZI!😘🤗

Si sa nu uiti ca soarele nu uita niciodata sa rasara...ci este doar ascuns trecator dupa nori...😉😊😘🤗

https://youtu.be/g4flAZEgtjs

Reni
Boboc
Boboc

Mesajde Reni » 29 Mar 2019, 09:31

Draga Joy, pentru ca acum am inteles mai bine despre ce e vorba, cu permisiunea ta, o sa postez un mesaj diseara (acum nu pot) care sper sa te ajute in luarea deciziei, indiferent care e aceea.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 29 Mar 2019, 09:44

Daaa Reni, accept cu mare drag si-ti multumesc inca odata cu recunostinta, stima si respect!Este vb despre copilul meu, cu sotul este usor😂😂😂, scuze!😊🤗

Înapoi la “PREZENTATI-VA”