021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde Ambasador » 21 Apr 2019, 23:26

Joy, draga si scumpa pentru sufletul meu. Ce pot sa spun? Ca inca mai caut sa-mi pun la "naftalina" ambitia? Ei bine, da! Inca ma mai lupt cu ea, dar tot se incapataneaza sa reapara, sa ma chinuie serile.. Nu e deloc usor, iti spun! Dar nu e nimic, imi tot spun. Voi gasi eu calea spre ceea ce imi doresc. Cu rabdare, liniste si multa intelegere, sper eu! Te pup pentru frumusetea ta sufleteasca si nu numai! 😘

"Suflet frumos", Styx.. esti singurul care ma numeste astfel aici, atat de .. nemeritat poate! Nici eu nu mai stiu. Oscilez. Dimineata sunt Soare, iar seara Luna. Dimineta sunt senina, iar seara suflet innourat cateodata.. Dar am cules toate zicerile tale pretioase. Ca intr-un buchet frumos al abstinentei, asa imi place mie sa cred. Spiritual??? Sunt varza! E ceva cu siguranta ce tine de gena, orgoliu, ignoranta, nestiinta, necredinta... cine stie! Simt totusi ca am facut pasi mici spre o credinta a mea proprie si doar a mea, stii? Cumva nestiuta de nimeni si totusi atat de pamanteana! Trebuie sa fie "Dumnezeiescul" din noi! Acel "Dumnezeiesc"!
Azi trebuie sa stii ca m-am simtit un om minunat. Am ajutat oameni simpli, cu bun simt cat pentru un secol, cu dragoste cat pentru un mileniu! Am ajutat, am zambit, am facut poze, am socializat atat de natural, am impartit cadouri, am fost cu adevarat fericita in natura, printre oameni cu adevarat frumosi!
Un singur nor a trecut azi pe acolo, printre soarele stralucitor. Trecutul meu si cumva prezentul meu. Dependenta mea, boala mea. Nebunia mea. Ce D-zeu cauta si a cautat alcoolul acesta in viata mea?? Continui sa ma intreb neincetat. Daca ar fi sa fiu sincera cu adevarat cu mine,..... s-a acutizat totul acum circa doi ani in urma,... insa originea ei... ei bine, originea ei isi are cred eu, intr-o anume seara la nici 30 de ani cand imi pierdeam nu doar prima mea dragoste, ci si un apartament propriu de 3 camere. Apoi, viata mea, nu a mai fost nicicand la fel. Tin minte si acum.. Cu o seara inainte de a parasi apartamentul in care copilarisem atatia ani, ei bine atunci am baut pentru prima data alcool tare! Lupte peste lupte apoi. Frumoase lupte, as zice. Fara pic de alcool insa multi ani dupa.. Facultate terminata cu tot cu serviciu la zi, cu facturi de platit, cu o groaza de vise, cate si mai cate... Ce pot sa spun? Ca viata e grea chiar daca e atat de frumoasa? Ca nu e usor si totusi atat de usor sa poti supravietui? Ei bine, nu prea pot. De noi depinde, de fapt. De factorul nostru propriu autoeducational. El ne ghideaza de multe ori printre cararile atat de complicate ale vietii..
Styx, pentru ca te stimez atat de mult, te rog ceva. Doar... nu ma uita! Macar, din cand in cand. 🙂
Ultima oară modificat 22 Apr 2019, 07:51 de către Ambasador, modificat de 5 ori în total.
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

And_y
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde And_y » 22 Apr 2019, 04:47

Buna dimineata,
Frumos ai scris Ambasador!
In cazul meu m-am pierdut demult pe drum, au trebuit sa treaca 10 ani de cand am realizat ca am o problema cu bautura pana sa ma las si asta cu ajutorul unui om care nu nu avea nici o
obligatie sa ma ajute. Desi am retineri in legatura cu religia se pare ca Dumnezeu le aranjeaza pe toate.
Nimic nu e intamplator.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 22 Apr 2019, 06:48

Foarte frumos si sensibil ai scris Doruta, sunt cam obosita acum dar am citit si ca de obicei m-a sensibilizat...
Da-l incolo de trecut si daca ar fi sa ma gindesc la al meu trecut, telenovelele sunt mici povestioare pe linga ceea ce am trait si daca nu-l putem schimba cu siguranta ca ne putem schimba viitorul...Astazi este prima zi din restul zilelor noastre...😉😘🤗
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde styx » 22 Apr 2019, 09:17

Bună dimineata senină, suflet frumos!
Esti suflet frumos, crede-mă 🤗!
Toti cei care trec ce trecem noi au suflete frumoase, cel putin asa cred... căutăm ceva ce nu găsim dar care se află chiar în noi si de aceea întindem mâna spre pahar până când realizăm că e aici, chiar aici în fiecare dintre noi si atunci începe vindecarea.
Viața e frumoasă tocmai pentru că e grea iar faptul de a trăi fără ”stimulente” te va face să o vezi si mai frunoasă si să te bucuri de ea.
Spui că:
”Simt totusi ca am facut pasi mici spre o credinta a mea proprie si doar a mea, stii?”, vezi exact este partea spirituală a fiecăruia dintre noi, partea care nu are de a face nimic cu religia, oricare ar fi denominatia... E un început bun!

Am să închei cu un citat dintr-o carte care mi-a plăcut mult si care într-un fel spune si despre zbaterile tale, ale fiecăruia dintre noi care am trecut prin iadul dependentei:

„Am trecut şi eu pe acolo.... Când eşti pierdut în durere ca într-o adevărată pădure, nu-ţi poţi imagina că ai putea vreodată să găseşti drumul care te duce afară, către un loc mai bun. Dar, dacă cineva te poate asigura că şi el a trecut prin acel loc şi a reuşit să iasă de acolo, lucrul acesta poate aduce câteodată un strop de speranţă.”
-Elizabeth Gilbert-Mănâncă, roagă-te, iubește

Zi frumoasă în suflet, suflete!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 22 Apr 2019, 09:45

O adevatara binecuvantare sa va citesc "dialogul" din aceasta dimineata, Ambasador si Styx! Va multumesc foarte mult si mult succes tuturor in a gasi iesirea din limbo-ul asta al alcoolului!

HOPE
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde HOPE » 22 Apr 2019, 10:38

styx scrie:„Am trecut şi eu pe acolo.... Când eşti pierdut în durere ca într-o adevărată pădure, nu-ţi poţi imagina că ai putea vreodată să găseşti drumul care te duce afară, către un loc mai bun. Dar, dacă cineva te poate asigura că şi el a trecut prin acel loc şi a reuşit să iasă de acolo, lucrul acesta poate aduce câteodată un strop de speranţă.”
-Elizabeth Gilbert-Mănâncă, roagă-te, iubește@

Foarte frumos si motivant citatul, styx!
"NIHIL SINE DEO" (Nimic fara Dumnezeu.)

HOPE
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde HOPE » 22 Apr 2019, 11:11

oy, ma intreb de ce nu m-am obisnuit inca cu acest "Azi nu beau"? De ce oare? Voi cum faceti, cei care aveti ani de abstinenta? Repetati zilnic aceasta, sau doar la nevoie? Sau e un reflex deja gata format, ca un mecanism ce functioneaza de la sine deja?

Referitor la intrebarea ta, cel putin asa a functionat la mine, nu trebuie sa repeti ca pe o mantra " Azi nu beau!", clar!Trebuie sa te gandesti ca tu si alcoolul sunteti 2 lucruri paralele, fiecare cu drumul sau. Sa iei totul ca pe un lucru normal, nu neobisnuit. Abstinenta sa fie ca un tratament, un regim.Prezenta alcoolului ar distruge acest regim!
"NIHIL SINE DEO" (Nimic fara Dumnezeu.)

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 22 Apr 2019, 11:39

Iti multumesc Hope pentru aceste explicatii lamuritoare care mi-au ajuns la inima. Am tras cumva si o concluzie. Abstinenta trebuie gandita nu ca o dieta, ci ca un regim de viata! 😙

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 22 Apr 2019, 11:43

And_y scrie:Buna dimineata,
Frumos ai scris Ambasador!
In cazul meu m-am pierdut demult pe drum, au trebuit sa treaca 10 ani de cand am realizat ca am o problema cu bautura pana sa ma las si asta cu ajutorul unui om care nu nu avea nici o obligatie sa ma ajute. Desi am retineri in legatura cu religia se pare ca Dumnezeu le aranjeaza pe toate.

Multumesc Andy! 😀
Ajung din ce in ce mai mult si eu la concluzia asta, sa stii. Fara credinta, cam nu prea se poate daca vrei cu adevarat sa reusesti!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 22 Apr 2019, 11:46

Joy scrie:Foarte frumos si sensibil ai scris Doruta, sunt cam obosita acum dar am citit si ca de obicei m-a sensibilizat...
Da-l incolo de trecut si daca ar fi sa ma gindesc la al meu trecut, telenovelele sunt mici povestioare pe linga ceea ce am trait si daca nu-l putem schimba cu siguranta ca ne putem schimba viitorul...Astazi este prima zi din restul zilelor noastre...😉😘🤗

Iti multumesc Joy! 😘
Vrem nu vrem, trecutul ne ajunge din urma uneori. Din pacate. Dar ai dreptate, cel putin trecutul trist e sanatos sa il dam uitarii odata! 😀🤗

Înapoi la “PREZENTATI-VA”