021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde Ambasador » 22 Apr 2019, 11:49

catalinul scrie:O adevatara binecuvantare sa va citesc "dialogul" din aceasta dimineata, Ambasador si Styx! Va multumesc foarte mult si mult succes tuturor in a gasi iesirea din limbo-ul asta al alcoolului!

😊
Multumesc Catalin! Sper ca esti bine. Succes si tie iti doresc!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 22 Apr 2019, 12:00

Frumos citatul Styx, intradevar. Daca nu ma insel, Julia Roberts a jucat in filmul ecranizat dupa aceasta carte.

Minunat scris, gandit, sfatuit! Mereu ai stiut sa faci asta Styx. Vezi, de aceea ar trebui sa fii mai prezent pe forum! 😀
Experienta ta in abstinenta aduce multa intelepciune, e pansament pentru sufletul meu. Iti multumesc din nou suflet drag si frumos!

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde styx » 23 Apr 2019, 10:54

Bună dimineața prieteni!
Domniță Hope, Cătălin, vă multumesc pentru feedback.
Dora, suflet frumos dă-ți timp si vei reusi. E o caracteristică a oamenilor bolnavi ca noi nerăbdarea, chiar si acum îmi doresc câteodată ca lucrurile să fie gata ”ieri” si mai rar ce-i drept, intru într-o stare de frustrare când nu se realizează dar apoi mă calmez si atunci totul se asează pe făgasul normal si fluent al vietii, cam până prin luna a sasea număram zilele de abstinentă apoi am realizat după un Pas 5 AA că ceea ce contează este doar ziua de azi trăită frumos, câti ani de abstinentă are fiecare e doar pentru a nu uita unde ai fost si unde esti acum iar eu pot să zic cu mâna pe inimă: Poate nu am tot ce mi-am dorit, poate nu sunt unde as fi vrut să fiu dar Doamne îți sunt recunoscător că nu mai sunt unde am fost!
Așa că, draga mea prietenă(îndrăznesc să te numesc așa), ai răbdare cu tine, fiecare zi la rândul ei.
Zi senină în suflet, suflete!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 23 Apr 2019, 22:46

Styx, dragul meu prieten de suflet, daca imi permiti sa it spun asa. Imi voi da timp, EXACT ASTA VOI FACE! Voi lua viata chiar asa, in ritmul ei nebunesc si frumos tototdata. Iti promit totusi sa mai lucrez la capitolul "Rabdare vs frustrare" :). Aici, inca sunt "problematica". Voi urmari insa un tel cat se poate de simplist si profund. Sa traiesc frumos doar azi. Maine?? Voi mai vedea eu! :)

De aici ma "incarc" eu, clar. Chiar de pe forum. Voi sunteti sursa mea de energie. Acum imi dau seama. Va multumesc. Multumesc pentru cuvintele frumoase tuturor!

Noapte senina Styx, suflet drag! Noapte buna prieteni!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 28 Apr 2019, 16:38

Hristos a inviat! Va urez sarbatori pascale senine si linistite, dragii mei prieteni! 🙏

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 28 Apr 2019, 16:43

Adevarat a inviat!🙏Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!🤗
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 01 Mai 2019, 14:22

Buna dimi Doruta si inainte de a pleca la sport si a-ti mmultumi pt cuvintele frumoase, vreau sa fac o remarca personala si sa-ti scriu ceva frumos...si intelept!😉😂😘
Stii ca eu am o inteligenta nativa,numai cei super inteligenti ma pot intelege si aprecia😂🤔si gindesc cu glas tare...😂😂😉 Nimeni care nu sufera si care nu-si doreste cu ardoare sa devina abstinent, nu va reusi vreodata sa devina...🤔Aceasta este o suferinta majora pt ca stii spre ceea ce indrepti si cum ai putea fi nepasator cind stii ca totul se va termina intr-un fel trist pt tine...?🤔😞Repet, este doar parerea mea...!😉😌😘 Remarca este generala, nu pt tine...🤔

~~~ Trei fețe ~~~
(de Lucian Blaga - scriitor, poet şi filosof român 1895-1961)

"Copilul râde:
Iubirea şi-nțelepciunea mea e jocul.
Tânărul cântă:
Jocul şi-nțelepciunea mea e iubirea.
Bătrânul tace:
Iubirea şi jocul meu e-nțelepciunea."

LOVE(asta-i de la mine si face parte din terapie...😉😘)
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 02 Mai 2019, 05:57

Buna dimineata Joy. Iti multumesc pentru cuvintele intelepte, cu multa incarcatura sufleteasca. Poate nu au ele numele meu drept "destinatar", dar sa stii ca le-am primit cu mare drag, cu multa bagare de seama. Nici un cuvant rostit aici nu trebuie risipit. Parerea mea. Emani viata prin toti porii si ce este cel mai important, transmiti viata! Prin viata eu inteleg iubire, zambet, curaj, determinare, speranta, seninatate! Toate vin frumos ambalate doar atunci cand, in sufletul nostru, dar mai ales in mintea noastra este bine. Este ordine. Este sanatate. Asa inteleg eu viata!

Zile fericite prieteni dragi!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 02 Mai 2019, 06:16

Buna dimineata Catalin! Pe topicul lui Styx ai punctat pragmatic asa cum imi place mie.
"1. Suferinta nu e absolut necesara nici pentru a ajunge la alcoolism, nici pentru abstinenta. Unora le place suferinta pur si simplu; Chiar daca s-ar apuca/opri din baut ei nu vor inceta sa o caute, ca asa sunt ei construiti sa fie "fericiti" cand simt ca viata e grea.
2. Pragmatic, pentru abstinenta doua lucruri sunt necesare:
- sa realizezi ca vei muri in foarte scurt timp daca nu renunti
- sa ai pentru ce trai."

Acum, raspunsul meu.. 🙂..
Da, suferinta nu e absolut necesara decat daca o "iubim" peste limita "legala", ceea ce poate deveni bolnavicios, nociv la un moment dat. Mie nu imi place suferinta, dar din pacate o cam resimt in toti acesti pasi pe drumul abstinentei. Probabil ca asa trebuie sa fie. Probabil ca este ceva prin care trebuie sa trec pentru a fi bine, in final. Nu stiu. Viata imi va da la un moment dat raspunsurile mult asteptate..
Pragmatic da. Poti muri din milioane de motive. Chiar zilele trecute am primit de Paste un cadou o carte (din partea unei matusi), despre alimentele cu potential canceros. Te ingrozesti citind-o.. Dar ce e viata? Doar un fir de ata! Ce putem face noi? Doar sa ne tinem de ea cat putem, cum putem si sa invatam sa ne bucuram de darul vietii zi de zi. Cam asta. De aceea, speranta e salvatoare intotdeauna. Faptul ca ai pentru ce trai! Si tot ea te poate mentine abstinent si nu unul oarecare. Ci unul chiar fericit. 🙂

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 02 Mai 2019, 06:35

Buna dimineata suflet cald! Styx, mi-a placut mult raspunsul dat pe topicul tau. Ai mare dreptate, ca intotdeauna. 🙂
"Dora suflet frumos, cu totii am fost novici in abstinentă si de fapt suntem mereu pentru că avem doar o zi, ziua de azi. Cât despre suferintă... nu e musai si neaparat necesar :) dar, intervine si asta la un moment dat că vrei sau că nu vrei, sevrajul îsi face loc în viața unui consumator si sevrajul de alcool e singurul din care se moare după spusele medicilor... mai departe... delirium tremens de unde e foarte greu să te mai întorci... problema e asta, am mai spus-o si o repet: se moare din alcoolism si se moare al dracu de urât!!! Îți multumesc pentru cuvintele calde si te îmbrățisez cu drag Dora, suflet frumos!"

Previzionez mereu mental urmatorul meu itinerar: abtinere-sevraj-purgatoriu-abstinenta-seninatate. Cam unde crezi ca ma aflu? Cam pe la jumatatea drumului. Cam la intersectia "Purgatoriului" cu "Abstinenta". Inca am temeri sa traversez, inca ezit.. Culorile semaforului se tot schimba, lumea tot vine-pleaca pe langa mine, iar eu incerc sa asimilez toata aceasta realitate frumoasa. E primavara in jurul meu, pasarile le aud ciripind prin copaci, vantul adie incetisor, e viata peste tot. Cu trupul, cu inima si sufletul sunt acolo si sunt bine. Eu cu gandurile mele, uneori innegurate, alteori senine. Dar sunt inca acolo. Astept cuminte acel "verde" doar pentru mine! Nimic nu ma va opri sa traversez. Stiu ca da!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”