021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

And_y
Senior
Senior
Gen: Masculin - Masculin

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde And_y » 26 Oct 2019, 04:48

Buna dimineata Ambasador,
I-mi aduci aminte de un examen picat cu brio, acum multi ani, desi eram pregatit am scris ceva
diferit de subiect iar seara de suparare m-am imbatat ca porcul si eram atat de abatut de parca
venise peste mine un cataclism.
Semnele alcolismului erau vizibile de atunci: acceptarea sau mai bine spus lipsa acceptarii.
Nimic nu e intamplator.

sobrichet
Veteran
Veteran

Mesajde sobrichet » 06 Dec 2019, 08:46

Buna dimineata Dora,

" Spune-mi macar ce ai mai facut de cand nu ai mai scris? Cum au decurs zilele tale in abstinenta? "

Pai nu ma pot lauda cu nimic important, in schimb multe nimicuri si rulez in parametrii normali. In general sint ok, doar probleme inerente de viata. Sper sa fii si tu bine.
Nu am mai scris ca am un talent deosebit sa fac rau fara sa vreau, e mai safe sa citesc doar.

O zi frumoasa si sarbatori fericite!

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 23 Dec 2019, 04:38

Prea-bunarea dimineata dragii mei prieteni de pe forum!

Sobri, iti multumesc ca nu ai dat uitarii topicul meu, pentru grija ta mai ales! Ma bucur in primul rand pentru tine ca esti ok, ca esti abstinent si iti duc dorul, sa stii. Nu ai nici o vina, nu ai facut rau nimanui aici. Nu inteleg de ce gandesti asta.. Fiecare este responsabil de toate faptele sale, nimeni altcineva. Asadar, te rog sa ne mai scrii. Te citesc intotdeauna cu mare placere. Sunt de principiul acesta, chiar si rar, tot nu e rau. Cel putin sa stim cu totii ca esti bine, ca suntem bine sau mai putin bine, dupa caz. Dar sa stim macar. Noi, cei din comunitatea aceasta extrem de frumoasa!

Ma intrebai ce am mai facut de cand nu am mai scris.. Ei bine, am scris! Nu aici, evident. De fapt, au fost raspunsuri date unor cuvinte intelepte. Ele mi-au fost oferite si ambalate ca un frumos cadou de Craciun, iar cand l-am deschis, am gasit acolo o sumedenie de sfaturi, de sentimente si trairi profunde, de tot ceea ce inseamna mental si suflet deopotriva. A fost terapie pentru inima mea, iti garantez Sobri. Iar asta, m-a inspirat sa scriu. Sa reincep un vechi proiect la care doar schitasem parti din vis pana de curand.
In ce priveste consumul, el incepe de ceva timp sa nu mai bata pe la usa prioritatilor mele. Sigur, mai bate din cand in cand la usa dorintelor de la vecinul cel rau, dar a refuzat sa-i deschida deocamdata. Nu cumva sa-l primeasca cu colinda, atat i-ar trebui! Glumesc, stii doar. Vorbesc si scriu multe metafore, dar asta sunt eu. Ma stiti deja. Am totusi o credinta diferita azi: fiecare gram de alcool lipsa in organismul nostru, aduce plus de sanatate. Si asta e tot ce conteaza pentru mine. Aceasta idee imi este sustinuta deocamdata de doi stalpi puternici: terapie + scris. Voi reveni eu cu noutati in acest sens, probabil..

Te felicit Joy pentru credinta interioara, pentru constructia ta mentala.. reiese din toate postarile tale si acest sens esti un exemplu de urmat. Am spus asta de multe ori.
Sunt in asentimentul tau Catalin cu privire la ceea ce ai spus despre Alcohelp. Poate ca ar trebui sustinuti cu adevarat de mai multe entitati in masura sa faca acest lucru. Toata stima si toata lauda mea, asemenea.
As putea raspunde celor noi veniti aici, dar imi cunoasteti credinta deja. Nu pot ajuta inca pana cand nu ma pot ajuta pe mina insami! Poate in viitor..

A fost un an plin pentru bine. Din pacate Jurnalul meu de consum nu a fost verde, ci mai degraba rosu. Dar merg inainte, mai indrarjita si mai hotarata ca niciodata. In plus, am cateva exemple anul acesta ale unor femei puternice de aici pe forum care au aratat ca se poate trai in abstinenta. Felicitari Danutza si Speranta! Sunteti minunate!

Si pentru ca maine este deja Ajunul Craciunului, vreau sa va urez Sarbatori frumoase, cu liniste, armonie si seninatate! Sa va bucurati si sa fiti recunoscatori pentru tot ceea ce viata v-a oferit. Cu bune si cu rele. Toate isi au rostul lor pe lumea asta. Craciun fericit, dragii mei!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 23 Dec 2019, 15:35

Sarbatori fericite! :)

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 23 Dec 2019, 18:15

Ma bucur ca ti-ai gasit un hobby, Dora!
Craciun Fericit si un 2020 cu multe impliniri!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 23 Dec 2019, 18:41

Multumesc frumos. Minunati suntem toti, fie ca suntem activi sau abstinenti. Momentan, sunt in stare de abtinere, pentru ca nu s-a aprins de tot steluta magica a abstinentei, mai palpaie asa :). Am zile si zile, depinde mult si de factorii externi si de cum reusesc sa manageriez situatia, dar e ok. Nu stiu ce voi face anul viitor, dar sunt fericita si implinita ca sunt primele sarbatori dupa foarte multi ani de zile cand nu voi consuma alcool si nu voi fi defecta in toata perioada asta. Cu toata satisfactia mea, va doresc un Craciun fericit alaturi de cei dragi si fie ca anul care vine sa va transforme toate dorintele in realitate. Va imbratisez cu drag!

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 24 Dec 2019, 04:58

Buna dimi Doruta si multumesc pt complimente si da, stau si ma gindesc si eu la "constructia mea mentala" dupa cum zici si daca asa arat si ma comport cind sunt suparata, iti dai tu seama cum sunt cind am motive sa fiu vesela?🤔😂😂😂😂😉
Daaa, ti-am zis ca de-a lungul vietii am simtit si simt cit de mult ma iubeste DD si ca dovada, uita-te la mine...😉🙏
Pup cu mult drag, Craciun fericit alaturi de cei dragi si vb ...!!!😉😘🤗

https://www.youtube.com/watch?v=htM6pvQ ... vRaxbkqIFw
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

sobrichet
Veteran
Veteran

Mesajde sobrichet » 24 Dec 2019, 21:53

Cum sa te uit Dora? Imi aduc de multe ori aminte de " custom" urarile tale de la primul meu Craciun alaturi de voi pe forum.
Si, da, iti dau dreptate ca ar trebui sa mai dam din cand in cand semne de viata, asa cum o fiea, mai alesa astia pe care forumul i-a ajutat macar pentru o vreme.
Ma bucur pentru tine, te simt optimista si increzatoare, si parca mai linistita.

Sarbatori fericite alaturi de cei dragi Dora! Toate cele bune!

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 30 Dec 2019, 11:50

🙏🤗
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 30 Dec 2019, 16:22

Doamne ajuta Joy! Sa ne regasim cu bine si anul urmator. 🙏🤗

Un An Nou cu liniste, sanatate si mult zambet dragii mei prieteni! Va multumesc pentru existenta voastra! Fara voi, nu as fi avut aceasta vointa neobosita de a dori abstinenta. Am credinta ca ea se va intampla atunci cand voi fi pregatita! E doar o chestiune de timp. Inchei acest an optimista dar mai ales, din ce in ce mai motivata!
Un 2020 cu adevarat senin! 🎉🤗😗
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

Înapoi la “PREZENTATI-VA”