021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde Ambasador » 03 Aug 2020, 10:30

PS:
1. Speranta, regret ca ti-am stricat momentul de rasfat feminin, nu mi-am dorit lacrimi.. Sa stii, nici nu trebuie sa fii modelul abstinent angelic. Esti perfecta asa cum esti. Cu dulce si sarat. Esti naturala si asta este bine. Mie mi-ai placut si cand ai spus lucrurilor pe nume. De altfel si baiatul meu super inteligent de aproape 12 ani a venit cu o idee care m-a uimit. Imi spunea zilele trecute: “Mama, stiai ca oamenii care aduna prea multi nervi ajung sa faca rau?“. In cazul nostru as traduce eu, prea multe suparari, ne fac noua rau, in primul rand. Este normal sa adunam nervi si frustrari, este normal sa ne simtim furiosi pe neputinta noastra, pe dorinta aceea viciata. Dar daca povestim despre ele, parerea mea este ca ele curg precum o apa linistita. Se duc apoi si se tot duc pe “apa sambetei”, imi place mie sa cred. Iti multumesc pentru clip, pentru dedicatia frumoasa!
2. Joy, iti multumesc pentru fiecare apreciere si pentru fiecare feedback. M-a impresionat teribil filmuletul cu boboceii.. eu fiind miloasa de fel. Mi-e mila de fiecare insecta ucisa, fiecare caine abandonat, ce sa mai spun de copii? Parerea mea este ca “boboceii” care chiar reusesc sa urce acele trepte, sunt campionii vietii lor. O medalie care se castiga intotdeauna MERITAT si mai ales, prin dorinta, munca si acceptare.
3. Maria, scrie-mi daca poti te rog in privat ce dieta ai tinut. Iti multumesc frumos! Eu tin dieta mediteraneana, din motive lesne de inteles.. Mi-a fost dor de tine, sa te citesc. Intelepciunea si calmitatea ta sunt ca o adiere usoara de vant aici, printre atatea cuvinte toride. 🤗
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 03 Aug 2020, 10:51

Exact, ca un sentiment de dor. Chestia e că simt și "fluturasi" si primul pahar e mai satisfăcător decât întâlnirea cu o persoana adorată. Suna tentant, stiu, dar e teribil de înfricoșător cata putere poate avea acest drog. Cât despre războiul asta între subconștient și conștient e dur și nedrept si intervine în orice aspect al vietii. E ca și in principiile AA, conștientul trebuie să se declare învins, dar...să facă tot ca el. Dacă aș fi găsit formula de pace eram un fel de Osho acum (macar colectia de mașini s-o fi avut😌). Cât despre metode, le-am mai detaliat, dar când vine pofta aia mistuitoare mă întreb care metode??? Cred ca, în cazul fiecărui individ se produce un click, când, efectiv, spui: "Gata, mi-a ajuns! Nu mai pot, nu mai vreau!" E același click care apare și în curele de slăbire și în cazul divorturilor și în multe alte spete. In cazul meu și o spun sincer, click-ul nu s-a declanșat în adevarata lui putere, inca tatonez.
Ultima oară modificat 03 Aug 2020, 11:17 de către Speranta16, modificat 1 dată în total.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 03 Aug 2020, 11:01

Da-l-ncolo de moment😊, ca de o săptămână numai asta fac. Mă simt ca un trabant care a intrat la tunat:)). Lăsând gluma la o parte, nu mi-ai stricat niciun moment, doar mi-ai adus bucurie, satisfacție și o descărcare emoțională constructivă. Au fost lacrimi de fericire liniștită și iti multumesc pentru asta. Cât despre băiețelul tau, în primul rand sa-ti trăiască și să fie sănătos și în al doilea, dă-i un pupic de la mine pentru maturitatea emoțională de care da dovada. Ce n-as da sa mă întorc la vârsta de 12 ani cu această constatare. Te pup, plec sa-mi iau analizele.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 03 Aug 2020, 11:04

P.S. Mă bucur mult că ai început, din nou, să fii activa. Rezonez cu tot ce afirmi si ador modul în care te exprimi.

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 03 Aug 2020, 11:26

Draga Dora si mie mi-a fost tare dor de tine. Iti multumesc pentru cuvintele frumoase.
Te imbratisez draga mea prietena.!

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 03 Aug 2020, 13:38

Wooow, cum mai raspund eu acum la postarile voastre scrise atit de inteligent, profunde si exceptional elaborate?🤔😂😂😂🙂
Ca intotdeauna Dorutza scrii de milioane si ai asa o sensibilitate si o profunzime ca ma lasi fara cuvinte si daca ai stii cit de mult te inteleg, eu cindva avind aceleasi idei dar exprimate mult mai simplu...🤔 Uite acum cind am citit cuvintul descris de tine"arsura" care nu nu se referea la propriu,mie mi-au venit in minte momentele mele de arsuri la stomac pe care le tempram cu bicarbonat, ufff, cit bicarbonat am mai consumat cred ca cea de la alimentara se gindea ca sunt o gospodina desavirsita...😂😉😞
Motivatia mea este ca nu mai sunt senzatii noi pt mine in ceea ce priveste bautul, cunosc ce patimesc dupa si nimic nu este diferit indiferent cit as incerca sa controlez alcoolul, pt ca oricum ma doboara.Dar motivatia care primeaza este faptul ca nu mai vreau sa ma autodistrug, indiferent cu ce m-as confrunta in viata, pt ca acolo se ajunge mai devreme sau mai tirziu si vreau sa ma bucur de fiecare moment si rau imi pare ca nu mai poti trai ceea ce nu ai trait la timp...Ca o remarca propriue, cind am probleme cel mai bine este sa nu cad pe ginduri si sa fac ceva, ceva constructiv , ma tine motivata...

In ceea ce priveste lacrimatul eu credeam in vremurile cind beau ca una doua pling cind ceva ma induioseaza , din cauza alcoolului dar am constat dupa ca nu acesta era motivul ci faptul ca suntem f sensibile.🤔😌

Felicitari mititelului tau, intrt-adevar, ce inteligent si ce remarca matura!

La mine este o ploaieee afara dar mult soare in suflet cu voi aici, Dorutza, pup cu drag!

https://www.youtube.com/watch?v=zyQ5ZSMENF0
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 03 Aug 2020, 21:08

Daca mi-a placut mie cred ca iti va placea si tie, Dorutza!🤔

https://www.youtube.com/watch?v=ae4XC_KgiWw

Rely
Boboc
Boboc

Mesajde Rely » 03 Aug 2020, 23:00

Multumesc Ambasador! Nu ma las fraierita deocamdată exact cum ai spùs trebuie avut grija la obiceiuri . Ele involuntar te trimit cu gândul la alcool. Am avut musafiri si duminica si nu s a îmbătat nimeni dar s a consumat. Nu am simtit nevoia....am stat si m am simtit bine. Azi la muncă o veste buna si schimbari in bine,parca D zeu se bucura pt mine. Nu pot spune ca are grija de mine pt ca a avut mereu la cate prostii făcute datorate alcoolului am la activ , daca El nu avea nu cred scriam acum aici.Cred ca pe alcoolici Dzeu ii ocrotește. In concluzie nu am decat 6 zile dar sunt diferite. Stiu ca voi reuși. Va pup si va îmbrățișez...Joy, Airam, Speranta pe toata lumea. Ma ajutati enorm.😘😍😄

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 03 Aug 2020, 23:27

Noapte buna Nely si ma bucur casi pt mine cind am inceput sa realizez care era direct is corecta a in viata.La rindul meu si eu am fostajuta ta aici pe Forum si de aceea sunt si voi fi mereu recunoscatoare inclusiv tie .
Nu este asa ca este minunat sa ai musafiri, ei sa bea, sa se distreze normal si tu la fel dar fara alcool?🤷‍♀️😉👍
Ma duc la calculator sa gasesc o melodie frumoasa si pt tine!😂😉🤗

HOPE
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 24,02,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 6 ani

Mesajde HOPE » 04 Aug 2020, 09:28

Dora, ma bucur ca ti-ai redeschis topicul, ramai conectata! Scrii atat de frumos si profund.
"NIHIL SINE DEO" (Nimic fara Dumnezeu.)

Înapoi la “POVESTEA MEA”