021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde Speranta16 » 01 Sep 2020, 13:20

Da, fiecare cu ce-l doare, cum ar veni. Imi pare rau, Maria pentru durerea fizică pe care o simti. Nu suport durerile fizice de niciun fel, e o tragedie întreagă, în cazul meu, când mă doare ceva. Foarte "compatimitor" citatul, Dora. Asta incerc sa ating și eu. Împăcarea cu trecutul meu, liniștea sufletească. Stiu ca nu va dispărea nimic, dar macar sa le accept și să iert. Pe mine, în primul rând. Te îmbrățișez cu drag!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 08 Sep 2020, 19:53

Dora, cum esti? Imi lipsesti😌!

elsae85
Senior
Senior

Mesajde elsae85 » 09 Sep 2020, 04:57

Bună dimineața,

Am intrat aici nu pe topicul meu pt că ieri am ciitit aici poezia postată de Ambasador scrisă de Hristov Filipescu care m-a impresionat și pe care am citit-o iar dimineață. Am și copiat-o să o am.

O zi frumoasă și senină tuturor, mulțumesc Ambasador pentru poezie și mulțumesc celor care postează astfel de lucruri frumoase!

Elsa
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 09 Sep 2020, 08:14

Buna dimineata dragii mei!
Sunt asa cum ma stii Speranta, cu bune si cu rele. Adica cu acelasi consum 3 zile ba, 2 zile da. Si tot asa.. Nu am mai scris tocmai din acest motiv. Nu am vazut schimbari semnificative, nu am simtit ca pot transmite ceva benefic voua. Imi place totusi sa cred ca am inceput incet-incet sa construiesc parte din schimbarea mentalului meu. Ma documentez mereu, vreau sa evoluez orice ar fi. Incerc sa inteleg acest fenomen al consumului. De ce se intampla el atat de diferit?? Imi aduc aminte ca vara aceasta citeam o carte scrisa de Joe Vitale, iar o cunostinta mi-a cerut sa-i povestesc putin din continutul cartii, dupa care a exclamat: “Si eu mai citesc carti carti dintr-astea, de dezvoltare personala, carti motivationale, dar nu ma tin mai mult de o saptamana”. E posibil asa sa fie, dar m-am intrebat de ce oare? Poate ca ce nu este autentic, nu vindeca. Poate.. nu ajunge!
Buna draga Elsa si iti urez (cu intarziere) bine-ai venit pe forum!
Te-am citit inca de la primele randuri, am ramas inmarmurita de durerea ta, de finetea cu care stii sa scrii, de sinceritatea ta! Sa stii ca pe mine povestile de pe forum citite seara mai ales, ma faceau sa uit de alcool de multe ori.. Cand terminam de citit era prea tarziu sau eram prea obosita sa mai beau. Ai putea face din asta o obisnuinta, stii? Sa vezi daca te ajuta. Macar atunci cand simti ca iti vine acea pofta de alcool. Practic ce trebuie noi sa facem este sa ne “pacalim” mintea cand si cand, asa cum putem. Am citit ca sotul tau este alcoolic abstinent. El merge la AA, a facut terapie sau cum a reusit sa fie abstinent? Ar fi interesant sa te poti inspira din tot ceea ce te inconjoara. De altfel ai deja o gandire bine structurata, stii ca nu trebuie sa duci lupte si iti doresti ca fiecare zi sa fie abstinenta, senina si productiva! E un start excelent, as zice!
Maria, iti urez “La multi ani!” inca o data pentru ziua de ieri! Iti doresc sa ramai la fel de “sfatoasa”, calda, calma si senina as cum te stiu eu! Ai dreptate in privinta alimentatiei. Spre exemplu se stie ca “junk food-ul” da dependenta. Pe termen lung, ne poate imbolnavi. Stim asta si cu toate acestea ne este greu sa renuntam la acest fel de alimentatie nesanatoasa, dar nu imposibil. Alcoolul insa, cred ca face ravagii din punct de vedere fizic, dar si mental. De aceea ne este mai greu sa renuntam la alcool decat la anumite alimente toxice.. Eu te admir pentru puterea de a alege sa traiesti cat mai sanatos si stiu ca abstinenta ti-a fost de mare ajutor!
Joy, si pana azi cand scriu, am ramas in gand cu reteta ta de pulpe dezosate inabusite cu mujdei de usturoi. Cred ca a fost o masa foarte gustoasa. Mi-am pus in gand sa o incerc si eu zilele acestea.. Ca tot vorbeam de alimentatie mai sus. Nimic nu-mi place mai mult decat mancarea gatita. In rest pot renunta la dulce, aperitive, etc. Ce-mi place cand mai vorbim si despre altceva decat despre alcool! Uneori avem nevoie de asta! Chiar imi doream sa pun intrebarea aceasta. Ce face un alcoolic abstinent cu vechime toata ziua?? Cum se mentine el sobru? Stiu ce vei spune Joy, ca pentru tine abstinenta este acum precum respiratia, ca vine natural. Dar iti mai amintesti primele tale luni de abstinenta? Cum decurgeau ele? Cand s-a intamplat procesul schimbarii la tine? Cand ai stiut ca nu iti doresti sa mai bei?
Vbc, “Felicitari!” pentru primul an de abstinenta! Imi aduc aminte de prima ta zi cand ai scris ca ai doar 10 zile de abstinenta si uite cat timp a trecut de atunci… Pentru mine este foarte important sa aflu ce ai pus in locul alcoolului? Ce te-a motivat sa ramai abstinent?
Styx, suflet cald si bun, iti multumesc pentru fotografiile motivationale. Sunt pe placul meu. Esti pretios pentru noi si imi place moliciunea mesajelor tale. Sunt ca o patura calduroasa asa..
Iti multumesc Tudor pentru tot ceea ce ai scris pe forum in aceste zile. Se simte experienta si intelepciunea in randurile tale. Mi-a placut la un moment dat o remarca, scrisa de Joy cred… “Cine poate sa spuna ca a ajutat pe cineva sa devina abstinent aici, sa spuna”. Tu poti spune cu siguranta asta. E un dar divin!
Va pup cu mult drag si va doresc o zi minunata!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 09 Sep 2020, 08:36

Te pup, Dora și îți mulțumesc pentru cele scrise. Am tras și învățăturile aferente:). Totuși, mintea mea s-a oprit la 3, cam asta e pragul meu, în ultimul timp, când nu stiu ce se intampla și cedez. Imediat mi-a fugit gândul la basme, ca e o cifra magică. Dand un search pe google, încercând sa-i inteleg profunzimea și să o adaptez în cazul meu, m-am oprit aici "Acțiunile cu caracter magico-ritual în care este prezentă cifra trei simbolizează o participare la lumea invizibilă supra-conștientă, care decide un eveniment anume, într-un mod străin logicii omenești pure. Cele trei acte succesive pe care le regăsim în toate poveștile magice, asigură succesul acțiunii, constituind, în același timp, un tot unitar.". Continui să citesc. Te pup. O zi frumoasa!

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 09 Sep 2020, 11:13

Dora, mi-a fost dor sa te citesc. Ce frumos scrii.
Te imbratisez cu drag!

Vbc
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde Vbc » 09 Sep 2020, 12:20

Vbc, “Felicitari!” pentru primul an de abstinenta! Imi aduc aminte de prima ta zi cand ai scris ca ai doar 10 zile de abstinenta si uite cat timp a trecut de atunci… Pentru mine este foarte important sa aflu ce ai pus in locul alcoolului? Ce te-a motivat sa ramai abstinent?

Mulțumesc!
Am înlocuit momentele de consum cu alte activități sănătoase, benefice și totodată recreative ex( sala ,inot, ) sau grădinărit (o activitate recent dobândită, care chiar m a cucerit")
Motivația cea mai mare sa rămân abstinent a fost ,in cazul meu, familia (sotia si copilul) simțeam ca ma îndepărtez de ele zilnic, si aveam toate șansele sa le pierd.... pe langa motivele celelalte, sanatatea, stima de sine ,partea profesionala și financiara.... la toate era "lumina rosie aprinsa"
O zi frumoasa și senina iti doresc!
E pur si muove!

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 24 Sep 2020, 06:26

Buna dimineata prieteni dragi!

Am citit nelinistile voastre Speranta si Elsa, ma identific cu ele. Le-am trait. Ele seamana mai degraba cu niste stari de panica. Creierul ne face asta. Nu-i place sa nu primeasca ceea ce era obisnuit sa primeasca. Nervozitatea vine din neconsum. Stresul de peste zi, problemele familiale, grijle permanente s-ar putea sa ne saboteze cand ne asteptam mai putin. Daca vom sti cum sa ne monitorizam toate aceste emotii in timp util, vom sti sa le si gestionam cumva atunci cand ele vor veni. Tine de inteligenta noastra emotionala. Tine de noi in primul rand. De mentalul nostru. Imi doresc din suflet sa ne fie bine si stiu ca asa se va si intampla! Va pup si va imbratisez dragele mele!

Joy, iti multumesc pentru raspuns, pentru cuvintele frumoase, pentru tot ceea se insemni aici pe forum! Imi place sa citesc din intelepciunea sfaturilor tale! Imi place sa cred ca intr-o zi chiar voi ajunge si pe drumul tau, pe cel al abstinentei. Ar fi minunat!
Inteleg ca te indeletnicesti udatul florilor. :) E foarte fain. Sa stii ca gradinaritul este terapie. Am mai citit ceva... niste ghilimele: "ma duc" la sport. Adica cum? :)
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 24 Sep 2020, 07:06

Buna dimineata, Dora! Ma bucur ca incepi sa fii mai activa. Cum spuneam, imi place sa te citesc. Cat despre "panica" mea e ceva diferit, nu este creata de neconsum, dar ii vin eu de hac:). Am o idee foarte bine conturata, dar astept sa inlatur cauzele fizice. O zi minunata iti doresc, te pup si te imbratisez cu drag!

elsae85
Senior
Senior

Mesajde elsae85 » 24 Sep 2020, 08:08

Bună dimineața, Dora (am priceput și eu cine e Dora),

Nu citisem prima postare de bun venit, am citit-o acum.

Iubitul meu e abstinent pt ca a pierdut totul și nu a mai avut de ales. S-a internat o perioadă mai lungă și apoi nu a mai băut. Deși a băut o bere cu alcool din greșeală crezând că e fără alcool și nu s-a reapucat deci a trecut cumva de dependența fizică (pt că nu știa creierul nu ia- spus acel Oricum ai băut, ia și mai bea, a aflat la câteva zile ce a băut). Ideea e că nu merge la AA, nu e abstinent senin, doar nu bea dar pare de multeori că bea pt că se comportă foarte dual. Asta am priceput-o cu timpul, că se comportă tot ca un alcoolic activ, eram deja gravidă, am crezut cumva că lucrurile se vor schimba... nu mai contează. Dar ca idee, eu nu vreau ce are el, e bien că e funcțional, dar nu e mereu liniștit, ci mai mult mereu ănrgijorat și dependent de muncă. Azi noapte chiar a ridicat tonul la mine că nu i-am dat fetei papași plângea doar că ea vroia doar in brațe. M-am supărat pe el, m-am trezit supărată, el m-a pupat de dimineață ca si cum totul era perfect. De aceea zic că are ieșiri de alcoolic in consum. Eu vreau să învăț să nu îmi mai pese. Nu are sens să mă supăr, el nu o face. Acționează din condiționări mentale de ani de zile, nu pot să il schimb pe el, doar pe mine mă pot schimba.

Eu acum am înlocuit alcoolul cu bucuria de a trăi. De a trăi pt azi. De a imi drăgăli bebica. De a avea grijă de mine adică mâncare, duș, scris, nu doar animale, mancare și treabă în casă. Mă concentrez să trăiesc in prezent, să las trecutul in urmă. De vindecat sunt multe, deci mă ancorez in ziua de azi. Nu mai număr de când nu am băut, nu mai contează. Nu mai am termen până când nu beau sau ce să îmi demonstrez. Nici asta nu contează... E ziua de azi și atât. Cam asta ar fi. Și orgoliul folosit pozitiv, adică cât scriu aici nu beau pt că îmi place să scriu.

O zi senină tuturor!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!

Înapoi la “POVESTEA MEA”