021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde Joy » 18 Apr 2017, 23:17

Pfuai de mine si de mine, pai intreaba-ma pe mine, care-s maestru de ceremonii... ha haAm atita verva si veselie la petreceri
de multi cred ca am baut...Pai cum sa nu fiu vesel si dansator, stiind ca a doua zi nu-mi va fi rau si voi putea munci fara sa mai am transpiratii, remuscari, disperare, palpitatii, dureri de cap etc ca sa nu enumar toate placerile de dupa ha ha
Pai cu umor, se trece mai usor peste toate plus ca mie cel mai mult imi place sa rid de mine, nu de altii iar cu cei din jur, sa rid cu ei...
Sunt aici pt orice vrei sa ma intrebi si doar sa nu vad ce ai scris, ca sa nu raspund si nimeni niciodata de pe acest forum n-a ramas fara raspund din partea mea.Este drept ca uneori am raspuns aricios si urit, de care-mi pare rau acum dar vb mea, faci
orice , absolut orice numai ca sa te salvezi si sa nu bei iar toti PRIETENII minunati de pe acest forum m-au iertat demult iar
acum au devenit cei mai apropiati prieteni ai mei.
Danisor imi zice ca sunt tra la la😂😂😂😂

Daca ai stii tu ce fituici imi faceam eu pe la inceputuri aici pe forum ca sa nu uit ideile care imi veneau in cap cind conduceam masina si nu puteam scrie...😂😂😂

Tine aproape Ambasadorule deoarece tot aici m-am salvat si eu...😇😉
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 19 Apr 2017, 07:57

Buna dimineata cu zambet dragii mei! Voi sunteti Jurnalul meu intim si placut.

Ce pot recunoaste? Aseara, dupa ce v-am scris, m-am uitat la filme pana la ora 3, dar cu toate acestea am o dimineata mai fresh ca niciodata!

Te-am citit din subiectele mai vechi catalinul, aveam curiozitati.. Ma tot gandesc la acest cuvant care seamana cu o sperietoare: RECADERE. Incerc o definitie neprofesionista a ei, bine? In conceptia mea, strict. Ei bine, eu o aseman cu o durere de cap ce tot incearca sa revina din cand in cand. Si atunci, ce facem noi cu durerea asta de cap? Ca in orice alte cazuri, o tratam. Cum tratam alcoolismul? Cu medicamentul minune numit ABSTINENTA. Ce mi-e ciuda ca nu il gasim la raft! :) Dar stiu unde il putem gasi: la noi in suflet si in minte! De acolo trebuie el luat de cate ori se intampla poate, sa mai recadem.. A, si nu uita de tratamentele cat se poate de naturiste si sanatoase: oamenii de pe alcolhelp!
Te simt alaturi de mine si ma regasesc in tot ce ai scris pana acum pe forum.
PS: Sa nu-ti para niciodata ca ai renuntat la vicii. Ele sunt doar aducatoare de boli.
Numai frumusete in viata!
Ultima oară modificat 19 Apr 2017, 08:13 de către Ambasador, modificat 1 dată în total.
"Am avut un vis sa nu mai sufar si mi s-a indeplinit..". Joy

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 19 Apr 2017, 08:12

Asa este Ilie, senzatia de a te trezi limpede si nu mahmur este extraordinara. Nimic nu se compara cu constientizarea fiecarei secunde din viata ta. Sa recunoastem, la bautura uitam multe, trecem efectiv pe langa viata. Privind in trecut, asta mi s-a intamplat si mie. Am pierdut momente pretioase de langa familia mea pentru simplul motiv ca nu-mi mai aduceam aminte de ele. Culmea este ca am reusit sa ascund destul de bine pana acum acest viciu al meu, aceasta boala a mea. Dar greseli am facut, gafe am facut iar semne de intrebare tacit s-au pus, cu siguranta. Pentru mine, acestea toate au insemnat clopotelul de alarama: pierderile de memorie, randamentul scazut social vorbind, lipsa de energie, durerea de ficat, migrenele de a doua zi, starile de rau fizic, fata din ce in ce mai urata, .. totul!
Doamne, cum am putut?, ma intreb acum.
Doamne, da-mi putere te rog sa rezist pe drumul cel bun!, imi cer.
Daca as fi magician, as face sa dispara tot ce inseamna alcool pe lumea asta. Dar nu sunt. Gandeste-te numai cate atrocitati se intampla sub imperiul alcoolismului. Asta trebuie sa ne dea de gandit. Alcoolismul ii domina pe cei mai slabi dintre noi. Ca un parazit caruia ii place sa se hraneasca din suferinta omului.
Hai sa gasim acel PUNCT si sa il punem in fata acelui ingrozitor cuvant: ALCOOLISM! Iar dupa el, sa vina doar fraze frumoase in viata noastra. Eu asta mi-as dori. Da.

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 19 Apr 2017, 08:51

Buna dimineata.
Esti foarte increzator in puterile tale. E bine, iti doresc sa fii abstinent, asa cum iti doresti.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 19 Apr 2017, 11:15

Buna Airam.

Nu bravez. Doar imi doresc sincer sa reusesc luand in calcul toate obstacolele, desigur. La prima greseala, voi fi aici langa voi sa va povestesc.
Tu cum te simti astazi?

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 19 Apr 2017, 11:30

Multumesc, ma simt bine. Ieri cand am ajuns acasa era o sticla de tuica pe masa. Dar..nu m-am atins de ea.
Pe mine ma cheama Maria, ai si tu un nume m-ai scurtut?

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 19 Apr 2017, 11:35

Buna ...Dorule(?), intru scurt sa te salut si sa iti scriu sa te mai gandesti la prima greseala deja 🙂.
Iti scriu deseara cand termin lucrul mai mult.

Maria, te pup si e bravo ca nu ai gustat din tuica.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 19 Apr 2017, 14:26

Draga Ambasadorule, dupa cum scrii tu poate chiar esti un Ambasador...😉😌 Si pentru ca eu desi sunt vesel mereu, chiar si cind am probleme,orice scriu cu umor are si un mesaj...deci hai sa repet pt mine ca sa nu uit ca nu conteaza ce esti in viata ,
ambasador sau alegator ha ha, om de rind sau sef de stat, sarac sau bogat, inteligent sau mai sarman cu duhul, nu conteaza
religia, apartenenta politica, nationalitate, barbat sau femeie...etc, pt ca alcoolul loveste si distruge in toti la fel...😭

Apropos de RECADERE, cind am poposit eu pe acest forum, asta era frica mea cea mai mare pt ca-mi era prea bine si intrebat prietenii cind imi va trece teama sa nu recad.Acum stiu din experienta si ca sa intelegi iti raspund eu cu un banc:

"Un tip, care avea o frica de moarte pt operatii, merge la medic sa se plinga ca avea o treaba foarte urita la o ureche...Dr.-ul il examineaza si-i spune ca nu are nevoie de operatie si tipul extrem de fericit respira usurat si nevenindu-i a crede il intreba
daca este sigur de asta, la care medicul ii raspunde:
-sigur nu trebuie operata deoarece va cadea de la sine"😂😂😂😂
Asa si cu frica asta de recadere, iti spun eu din experienta ca va disparea de la sine.😉👍

Toate cele bune tuturor!😌
Ultima oară modificat 19 Apr 2017, 14:46 de către Joy, modificat 1 dată în total.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 19 Apr 2017, 14:38

Salut Ambasadorule!
Salutare tuturor!
Îmi place entuziasmul tău, încearcă să nu-ti pui targeturi prea mari, o zi, ziua de Azi dacă reusesti să treci prin ea fără să bei e cea mai mare victorie. Din păcate alcoolismul nu poate fi eradicat, si probabil că nici nu se doreste asta, dar intrăm in altă sferă de activitate aici... Faptul că ai constientizat că ai o problema si vrei să faci ceva pentru a rezolva acesta problemă este îmbucurător. Fiecare are un punct în care nu mai poate trăi așa, unii dintre noi îi spunem fundul sacului... e punctul acela din care începe recuperarea respectivului, eu nu am pierdut nimic din cauza alcoolului în afară de stima de sine, si a durat ceva până mi-am regăsit-o, spuneai la început că ai tăi nu stiu că ai o problemă cu alcoolul, crede-mă că stiu chiar dacă nu ti-au spus nimic până acum,așa credeam si eu cândva, dar toate la timpul lor. Sau poate chiar nu ai o problemă de dependență psihică la alcool si atunci recuperarea ta va fi si mai usoară... acest tip de dependentă fizică la alcool se numeste alcoolism de tip delta si este tipul de dependentă care se poate trata cel mai usor, dar, cum nu sunt doctor nu îți pun eu diagnostice, important este că ai realizat problema si că, cauti solutii. Si una dintre solutii este acest Forum! De fapt orice solutie pentru a ne retabili după consumul de alcool e bună decât niciuna, si asta ti-o spune unul care a incercat mai toate variantele pe care le stia ca sa bea normal si nu a reusit până nu a găsit bucuria vietii în abstinență!
Zile senine Ambasdorule!
P.S. venirea ta aici a mai animat forumul ceea ce nu poate fi decat un lucru bun. Multumesc!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 19 Apr 2017, 16:28

Doru, e un nume bun deocamdata (multumesc lui catalinul pentru "botez"). Nu ma deranjeaza sa imi spuneti asa aici, pana la un nou curaj. :) Deci Doru sunt, imi place omonimul sau mai ales...

Ce ai scris Maria, ca ai vazut sticla de tuica pe masa, este tentatia suprema pentru un abstinent. Te felicit pentru vointa! Inca un test trecut, dupa inca alte 24 de ore.. si tot asa, ele se aduna. Cate zile de abstinenta ai Maria?

Catalin, nu vreau sa ma gandesc nicicum la o prima greseala/o prima recadere. Fereasca Dumnezeu! Insa am luciditatea sa admit orice posibilitate dar si intelegerea de a gandi ca lupta cu alcoolismul inseamna strict PREZENT. Nicidecum viitor. Viitorul unui abstinent nu cred ca ii mai apartine cu adevarat. Daca am trai acolo cu gandul mai mereu acest drum ni se va parea imposibil de atins, probabil..
Asadar, incerc doar sa respir azi, sa inchei ziua cu bine, sa pot zambi diminetile, sa nu imi mai fie rusine de ce "am facut azi-noapte", sa pot privi in ochii oamenilor fara a simti vina, sa imi pot dezvolta pasiunile existente "al dente" inca, sa am sperante, sa am mai multa sanatate, timp si energie pentru familia mea in primul rand. Pe mine asta ma anima, asta ma motiveaza, asta imi da vointa!

Draga Ilie, ziua cand recaderea va disparea de la sine o vad prea in viitor si nu mi-o pot promite inca. Dar o astept punand gaj pretul vietii mele daca vrei. Cu alte cuvinte, a ramane o persoana abstinenta cate zile voi mai avea are prioritate numarul 1. Deocamdata. Dupa ce voi fi la adapost de posibile "greseli", voi sti sa am si alte prioritati.
Ti-am inteles bancul, inima mea rade mereu cand te citeste. E mare lucru iti spun avand in vedere zbuciumul meu interior.

Styx, poate fi o mare problema sau nu faptul ca da, CONSTIENTIZEZ prea pe viu totul. Aproape ca ma doare fizic totul, atat de tare ma simt.
Ma incurajezi cand imi spui ca dependenta mea s-ar putea sa nu fie de natura atat de grava si stii ce..? Chiar vroiam sa iti spun: ma simt printre profesionisti aici, cei mai capabili din cati ar putea exista undeva! Eu ador psihologia in general, imi place mult sa dau raspunsuri unor intrebari in viata, dar nu in sensul unui scaun confortabil intr-un cabinet..
Noi "forumistii" de aici, putem fi o comunitate extrem de puternica nu pentru lume. Ci pentru noi insine. Eu asta simt in voi: multa PUTERE.

Multumesc.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”