021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

george_41
Senior
Senior
Zile de abstinență:
Gen: Masculin - Masculin

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde george_41 » 19 Apr 2017, 18:25

Salutare ..Dorule.

Nu am mai simtit imboldul sa scriu aici pe forum de multa vreme.Iata ca odata cu aparitia ta pe aici parca s-a facut putina lumina.Eu ma bucur mult pentru tine.
Daca tu crezi ca in noi e putere, eu afirm ca vezi ceea ce simti si de fapt puterea e in tine.

Imi aduc aminte ca la fel ca si tine urmaream zilele de abstinenta ale membrilor forumului crezand ca sunt un fel de scut impotriva alcoolului.Acum stiu ca nu e asa.Numarul zilelor sau al anilor de abstinenta nu te apara de recadere.Doar vigilenta si respectarea lui 'azi nu beau' te ajuta.
Eu am hotarat ca e mai bine pentru mine sa nu existe vreo bautura alcoolica in casa.Daca avem musafiri care consuma tipul asta de bautura si mai ramane ceva, le-o dau lor sau arunc totul la chiuveta la plecarea lor.Daca primim bomboane cu lichior ma tin de nevasta-mea sa le manance cat mai rapid ca sa nu reprezinte vreo tentatie.Dar se mai intampla sa mai dau prin camara peste o sticla de 'ceva' cumparata de sotie , ca are si ea chef de cateva ori pe an sa bea ceva cu alcool si raman asa cu ochii holbati vreo cateva secunde cat ruleaza in creierul meu 'programul de aparare impotriva alcoolului' 🤓. Ideea e ca numarul zilelor de abstinenta sunt oarecum simbolice.
Dar dau bine in poza 😜.

ilie
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde ilie » 19 Apr 2017, 19:31

Ha..zbucium sufletec...prietenii stiu de ce...😢😢😢Citeva decese a celor mai dragi fiinte mie, nunti, inclusiv a mea si a copiilor...cam astea in trei ani de zile ...si toate fara alcool...sa stii ca si bucria prwea mare este un pericol...Deci si la zbucium sufletesc sunt primul...😉😌😇

Scrii foarte fain si deja eu te vad un invingator...👍 Stii de ce/Deoarece tot asa am revigirat si eu Forumul cind am venit, acum
un numar de ani...😉😂😂😂😂
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

admin
Administratorul site-ului

Mesajde admin » 19 Apr 2017, 19:50

Bine ai venit Ambasador pe forumul Alcohelp ! Ai nimerit unde trebuie.

Ma bucur ca deja ti-au sarit in ajutor colegii de forum. Inceputul abstinentei este o perioada dificila. Asa cum creierul a fost "antrenat" pentru consum tot la fel trebuie "antrenat" pentru a nu mai consuma. Abuzul de alcool si rutina consumului opereaza modificari in structura creierului. Ca sa exemplific, intr-un studiu realizat de Dr.Muller (neurolog german) in 2007, pe 5 consumatori abuzivi care nu au reusit sa opreasca consumul (unul chiar si dupa 60 de internari), cercetatorul a inserat mici dispozitive electronice in zona din creier identificata ca fiind zona obisnuintei (basal ganglia) si care emiteau incarcaturi electrice care intrerupeau recompensa neurologica care declansa pofta. Dupa operatie au fost expusi la tentatii la care in mod normal le era imposibil sa reziste, dar dispozitivele au "suprascris" pofta neurologica si nici unul dintre ei nu a simtit pofta sa consume alcool. Cu toate acestea, pe termen lung, acest experiment nu a functionat deoarece subiectii cercetarii nu au gasit rutine noi sau modalitati noi de a face fata stresului sau vietii si au recazut. Abia dupa ce au accesat servicii de consiliere psihologica sau alta forma de grup de suport (AA, forum etc) au reusit sa opreasca consumul. Asadar, cum ti-au spus si prietenii de aici, tine aproape de forum si gaseste noi rutine in viata ta, in special in perioada de risc. Cele 10 sedinte de pe alcohelp te pot ajuta si in acest sens.

Cu respect,
Admin
Adresa la care pot fi contactat este: alcohelp @ aliatong.ro sau 021/334.84.06.

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 19 Apr 2017, 20:40

Doru, iti mutumesc pentru gandurile bune.

Din pacate nu pot scrie prea mult acum, sunt pe telefon ca sunt probleme cu netul. Esti in mijlocul nostru, ai reusit sa creezi o emotie aici pe forum asa cum nu a mai fost de ceva timp...veterani cu greutate revin aici cu mesaje de incurajare, adminul a coborat din pod de la topicele de sus sa vada ce mai fac copiii...

Hai ca se mai poate inca o noapte, filme bune se tot gasesc pe net. Sunt alaturi de tine. Mai intru ceva mai tarziu daca revine netul. 24 ore senine!

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 19 Apr 2017, 21:45

Chiar da catalinule, uite un film bun acum pe DIGIFILM: "Criminal", cu Kevin Costner si Ryan Reynold, preferatii mei... Am intrat putin de dor.. Revin dimineata cu noutati, cu raspunsurile restante.

Multumesc mult pentru incurajari tuturor.

Voi sunteti panza mea de paianjen.
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

ilie
Veteran
Veteran

Mesajde ilie » 20 Apr 2017, 05:12

Da unde am fost eu frate, cind ai scris tu pe Forum?Ah, da, la petreceri si lasind gluma la o parte, sa stii ca jumatate din timp am fost la petrecri doar si jumatate am fost atit de ocupat in a-mi rezolva problemele de nici nu am putut intra pe forum, ceea ce este foarte neobisnuit pt mine...In fine, citind de la inceputul topicului tau, m-am induiosat si mi-am adus aminte cum eram si eu si parca ma stringe inima cind ma gindesc:cita tristete, cita deznadejde, cita suferinta, cita durere si disperare, ce iad si desi sunt foarte ambitios de felul meu, NICIODATA nu am reusit sa ma las de baut singur, pina ce Dumnezeu m-a ajutat sa
gasesc acest Forum cu toti pprietenii minunati de pe el(il adaugam si pe Admin si Paul😉) si mi-am spus inca odata ca Dumnezeu lucreaza prin oameni...😇 nu pot arunca pozele, hirtiile pe care-mi scriiam data cu fel de fel de angajamente ca din acel
moment nu voi mai bea, pina recadeam...Mare diferenta intre a TE ABTINE(ceea ce faceam in trecut) si in a Fi ABSTINENT!!!
Eu personal , draga prietene(nu vrei sa-ti schimbi numele ca sa ma pot adresa mai prietenos?? 😂😂) nu am incredere in dr
psihiatri deoarece sigur voi deveni adict la alte pastile sau cine stie ce-mi mai baga in cap si ma sperii.Atunci cind sunt suparat(daca n-am mai avut eu motive sa fiu depresiv nimeni nu mai are...😭) consider ca toate se pot rezolva printr-o gindire
pozitiva si de a lua pozitivul din orice situatie negativa si invata din ele...Asemeni tie si eu am simtit ca l-am prins pe Dumnezeu de-un picior cind am descoperit Forumul si de-atunci cu bune cu rele, merg inainte fara alcool deoarece asta este viata,
rezolvi o problema si la rind este urmatoarea si nu toti au acest privilegiu...Ai probleme, deci existi...
M-a impresionat ceea ce ai gindit la capatiiul parintilor tai(RIP) si crede-ma ca nu au nici-o vina, alcoolismul fiind o boala ca oricare alta si desigur ca ei nu au vrut ca si tu sa fii bolnav...Totodata, noi totdeauna invinovateam pe altii pt ceea ce ni se
intimpla cind de fapt cheia era la noi...
Ce sa mai spun, ca acum nu prea am chef pentru ca sunt suparat.😂😂😂Las' ca-i bine ca pot fi in alta camera si pot scrie...😂😂 N-are importanta de ce dar cind intru pe Forum
totdeauna ma destind si ma simt ca intre prieteni.

Apropos , nu ca te-ar interesa dar sa stii ca la mine, in afara de Dumnezeu si voi, nimeni nu stie despre grava problema pe care am avut-o...
O zi frumoasa tuturor iar tu tine aproape, Ambasador!!!😉😌👍

PS Ala mare care are grija de noi este Adminul🙂

Imagine

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 20 Apr 2017, 07:52

O cafea amestecata cu zambet dimineata! Cel poate fi mai gustos? Va invit si pe voi, dragii mei!

Cu plecaciune George_41. Cuvintele tale, au sclipit imediat in mintea mea. As zice ca am gasit in ele chiar cheia spre abstinenta: VIGILENTA LUI AZI. Suna ca un titlu, nu?? :) Ma voi ghida dupa acest crez de-acum. Chiar asa.

Un prim exemplu al vigilentei azi, daca vrei: doar suc de struguri la vedere, doar pentru mine (se spune ca dieta de struguri ajuta mult dupa starile de sevraj). Nu uita, nu pot arunca nimic alcoolic la gunoi din pacate, familia mea nu imi cunoaste aceasta boala.. Asa incat, in casa exista inca sticle cu bautura pe care acum, incep sa se depuna praful incet, incet..
Zambesc prosteste cand ma gandesc acum la naivitatea mea din prima zi de Paste, ziua cand v-am cunoscut pe voi dragi prieteni, ziua primei zile de abstinenta. Atunci nu intelegeam prea bine fenomenul abstinentei..Tin mine ca am dorit sa incep ziua cu un jurnal, un fel de A.M.R. ca din armata, cu alte cuvinte un numar al zilelor ramase pana la.. eliberare? Pana la ce…? Si atunci m-am blocat. A fost revelatoriu pentru mine. De fapt, noi nu avem ce numara! ASTA ESTE VIATA NOASTRA. Abstinenta e doar un mod de viata cu care te obsinuiesti.
“Suma faptelor noastre poate deveni suma obisnuintelor noastre”, spunea Kevin Costner in flimul de aseara. Foarte destept scenaristul. :)

1.Doamne Ilie, vorbesti ca in reclamele interzise: “Prietenii stiu de ce.. “! :)
Te admir cum nu-ti poti imagina. Peste trei ani, exact acest total as dori si eu sa il am si eu in viata mea. Evenimente “strong emotions” , distractie maxima si zero alcool!!!As adauga eu si zero calorii. :) Halal motivatie imi dai! Sa iti fie rusine. :) Abia astept.
2.Sa stii ca avem gandiri gemene in multe privinte Ilie. Si se vede pana aici cat esti de luptator. Te rog, ca intre prieteni, Doru este foarte in regula sa imi spui. E un nume apropiat starii mele sufletesti. . Ma intrebam care ar fi putut fi motivul supararii tale.. Te rog, daca ai nevoie de ajutor sunt aici. Nu-ti lasa sufletul incarcat, nu cred ca e bine.. Durerea ta are gust putin amarui pentru mine, hai sa-i sa gasim cumva un leac. Ce spui? Mi-e dor de glumele tale.
Tu esti zambetul meu.

Admin, m-ai facut sa simt mandrie! Iti multumesc. Mesajul tau l-am perceput cam asa: antreneaza-ti creierul constant! Ca in sport, ma gandesc. Foarte, foarte sanatos spus. Cat de minunat de exemplu ar ca un SUPERANTRENOR cu puteri absolute sa poata antrena creiere invatacei? Atunci am deveni, nu-i asa, sportivi de performanta! Ce ingrediente ar fi necesare insa, pentru a putea stimula performanta?
Propun o reteta pentru invingatori:
Se ia un creier timid si se adauga: familie cat cuprinde, sanatate multa, credinta pana la D-zeu, fericire culoare roz, prieteni de suflet, noroc cu carul, bunastare pe masa, ceva caracter integru si 90% sudoare. Amestecam continuu pana ce vointa incepe sa creasca cat un munte de mare.
Se serveste in momentele de “sete”, la nevoie.

P.S.: Un gand provocator pentru marii veterani de aici. Pentru invingatori, mai exact: CARE SUNT DUSMANII ABSTINENTEI? Cine/ce ar putea strica reteta pentru noi, viitorii invingatori?

Zambesc din ce in ce mai des.
Ma simt din ce in ce mai OM.

Cu mult respect!
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

ilie
Veteran
Veteran

Mesajde ilie » 20 Apr 2017, 08:01

Pai as scrie mai mult dar mi-a zis jum mea ca se aude tastatura din dormitor cind sunt nervos...😂😂😂 cu ea sunt suparat...😂😂😂scriu
cind pot.😉👍

Doru? cel mai frumos nume...🙂

https://www.youtube.com/watch?v=ReZEAx-xTeg

Eu cred ca cel mai mare dusman al abstinentei esti TU INSUTI...😢

Cala
Senior
Senior
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Cala » 20 Apr 2017, 08:44

Hei! Toata lumea este vesela in aceasta dimineata! Ambasador, se pare ca esti un foarte bun scriitor, nu te lasa. Eu, din pacate, sunt slaba la literatura. Sunt mai mult adepta stiintelor exacte: mate, fizica, chimie. Din acest motiv scriu mai putin, dar la obiect 😉. Imi place sa citesc ce scrii si imi place ca esti foarte activ pe forum.
Cu drag,
Cala.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Airam » 20 Apr 2017, 10:13

Buna Dorule.
Cum spune si Cala, esti bun scriitor. E bine ca scrii, ne m-ai dezmortesti si pe noi. Citeste daca vrei topicul meu ,,Am nevoie de ajutor,,. Eu am fost abstinenta 4 ani, apoi am inceput sa beau din nou bere.. A durat 2 ani pana am inceput sa lucrez, la a deveni din nou abstinenta. Am baut de Florii. Azi nu beau. Vreau sa fiu asa mereu, e extrem de bine sa ma trezesc cu mintea limpede si sa nu mai am stari de rau, regrete... Pentru mine nu exista baut controlat, trebuie sa nu beau deloc. Iti doresc sa reusesti ce-ti doresti.
Cu drag Maria.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”