021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde Ambasador » 06 Dec 2017, 23:36

TIMPUL TRECUT. Asta e de fapt ceea ce conteaza atunci cand iti doresti abstinenta.
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde styx » 07 Dec 2017, 08:11

Bună Dora, bună tuturor!
Trecutul? sau Prezentul?

DOAR PENTRU AZI...
„1. Azi voi incerca sa traiesc doar in intervalul zilei prezente si sa nu ma framant cu toate problemele vietii mele deodata. Pot face in douasprezece ore, ceva care, daca as simti ca trebuie facut o viata intreaga m-ar ingrozi.

2. Azi voi fi fericit. Aceasta inseamna sa consider ca fiind adevarat ceea ce spunea Abraham Lincoln si anume ca “majoritatea oamenilor sunt atat de fericiti cat se hotarasc ei sa fie”.

3. Azi ma voi adapta la ceea ce este si nu voi incerca sa adaptez totul la propriile mele dorinte. Imi voi lua “norocul” asa cum vine el si ma voi potrivi pe mine insumi lui.

4. Azi voi incerca sa imi dezvolt mintea. Voi studia, voi invata ceva util, nu imi voi lasa mintea sa leneveasca, voi citi ceva care cere efort, gandire si concentrare.

5. Azi imi voi exersa sufletul in trei moduri. Voi face cuiva un bine si nu voi lasa sa se afle cine i l-a facut – dar nu conteaza daca cineva stie totusi. Voi face cel putin doua lucruri de care nu am chef – doar ca exercitiu. Nu voi arata nimanui ca sufar, chiar daca cineva ma va rani – azi nu voi arata aceasta.

6. Azi voi fi agreabil. Voi arata cat pot de bine, ma voi imbraca asa cum se cuvine, voi vorbi pe un ton potolit, ma voi purta curtenitor, nu voi critica nici un strop si nu voi incerca sa indrept pe nimeni altul decat pe mine.

7. Azi voi avea un program. Poate ca nu o sa il urmez punct cu punct, dar mi-l voi face. Ma voi salva in fata a doua molime: pripeala si nehotararea.

8. Azi voi cauta sa fiu singur o jumatate de ora, sa ma relaxez. In acest interval, candva in cursul zilei, voi incerca sa arunc o privire realista asupra vietii mele.

9. Azi nu imi va fi frica. Mai ales, nu ma voi teme sa savurez ceea ce este frumos si sa cred ca ceea ce dau eu celorlalti, voi primi la randul meu.”

Zi senină de iubire plină, ravisanților!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 07 Dec 2017, 09:26

Buna dimineata Styx. Buna dimineata prieteni!

Ai mare dreptate Styx, e foarte buna corectia ta. Aseara cand am scris, am avut in minte cu totul altceva.. Citeam din povestile de pe forum cand, am observat ca se foloseste cu precadere verbul la timpul trecut "am baut"! Si asta mi-a placut. Incercam sa ma obisnuiesc mental cu acest timp trecut, asta a fost tot! Scuze ca am explicat atat de sarac aseara. 🙂
Insa acest AZI la care ai facut referire mai sus, il ador si am de gand sa il tin cat mai aproape de mine. Incepand chiar de ACUM.

Voi reveni si cu alte raspunsuri restante! 😚

O zi minunata!

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 07 Dec 2017, 12:04

😘

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 07 Dec 2017, 16:48

Buna Dora!
Nu a fost vorba de o corectie, departe de mine gândul doar o sugestie că trecutul oricum nu-l mai putem schimba asa ca e bine trăim in azi pentru ca e mai simplu... Imi pare rau daca s-a inteles altceva.😚
Apropo de ”Doar pentru azi” un articol interesant, el a fost scris prima dată de Papei Ioan al XXIII-lea.. dar mai bine cititi articolul mai jos...
http://www.garbo.ro/articol/Lifestyle/1 ... i-lea.html

O seară linistită!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 09 Dec 2017, 08:11

Buna dimineata Styx, buna dimineata prieteni!

Am citit articolul. Iti multumesc pentru el, dar cred ca merita scris si pe forum. In simplitatea lui gasesti un ocean de profunzime.

"Decalogul pentru viata de zi cu zi al Papei Ioan al XXIII-lea

1. Doar pentru azi, vor incerca sa traiesc pozitiv cat e ziua de mare fara sa vreau sa imi rezolv problemele vietii toate deodata.
2. Doar pentru azi, voi avea cel mai mare respect pentru infatisarea mea: ma voi imbraca cu seriozitate; nu voi ridica tonul vocii; voi fi politicos in comportamentul meu; nu voi critica pe nimeni; nu voi avea pretentia sa corectez sau sa fac mai bun pe nimeni altcineva cu exceptia mea.
3. Doar pentru azi, voi fi fericit avand certitudinea ca am fost creat sa fiu fericit nu doar in lumea cealalta, ci si in aceasta.
4. Doar pentru azi, ma voi adapta circumstantelor fara sa pretind ca toate circumstantele sa se adapteze dorintelor mele.
5. Doar pentru azi, imi voi dedica 10 minute din timpul meu unei lecturi bune, amintindu-mi ca, asa cum mancarea este necesara vietii corpului, asa si o lectura buna este necesara vietii sufletului.
6. Doar pentru azi, voi face o fapta buna si nu voi spune nimanui despre ea.
7. Doar pentru azi, voi face cel putin un lucru pe care nu imi place sa il fac; si daca sentimentele mele vor fi ranite, voi face in asa fel incat nimeni sa nu-si dea seama.
8. Doar pentru azi, voi face un plan pentru mine: poate ca nu il voi urma cuvant cu cuvant, insa il voi face. Si voi fi cu ochii in patru impotriva a doua rele: nechibzuinta si indecizia.
9. Doar pentru azi, voi crede cu putere, in ciuda aparentelor, ca providenta are grija de mine ca nimeni altcineva care exista in aceasta lume.
10. Doar pentru azi, nu voi avea temeri. Si mai ales, nu imi va fi teama sa ma bucur de ceea ce este frumos si sa cred in bunatate."

http://www.garbo.ro/articol/Lifestyle/1 ... i-lea.html

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 09 Dec 2017, 08:25

Iliuta, Colea, Tudor, Styx, Maria.. tuturor celor care mi-ati raspuns intrebarii mele, va multumesc!

Dimineata, in timp ce zorii abia se iveau, gandurile mi-au adus o noua framantare. Din toate povestile citite de pe forum, din toate experientele aflate si traite, am inteles un lucru. Nu poti deveni abstinent pe viata chiar de a doua zi. In general, exista incercari, experimente, dorinte, lupte interioare, un tumult de factori determinanti. Intrebarea mea ar fi: IMI PUTETI SPUNE CE ANUME A FOST DETERMINANT IN ABSTINENTA VOASTRA? Ma intereseaza sa aflu ACEL CEVA care v-a convins sa va mentineti abstinenti.
Va multumesc!

O dedicatie pentru voi!
https://www.youtube.com/watch?v=0T_--QApK7Y

sobrichet
Senior
Senior
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde sobrichet » 09 Dec 2017, 10:40

Buna dimineata Dora,

Am ramas in urma cu lectura pe forum, incerc sa recuperez si temele.

Ambasador scrie:O intrebare dragi prieteni.
Abstinenta poate fi asemanata cu un purgatoriu?

Pentru mine inceputul asta de abstinenta nu e foarte usor, dar nici nu ma simt ca micii pe gratar. Poate ca am inceput sa simt gustul vietii adevarate si reusesc sa trec mai usor peste perioadele in care mi se face pofta sa beau ceva. Nu stiu exact, deocamdata nu vreau sa analizez in aprofunzime ce ma face sa nu mai beau, mi-e bine asa cum e. Daca un lucru functioneaza bine, lasa-l asa.

Ambasador scrie:Intrebarea mea ar fi: IMI PUTETI SPUNE CE ANUME A FOST DETERMINANT IN ABSTINENTA VOASTRA? Ma intereseaza sa aflu ACEL CEVA care v-a convins sa va mentineti abstinenti.

Nu cred ca UN SINGUR CEVA m-a determinat sa nu mai beau, poate doar in faza initiala. Atunci cred ca m-am hotarat din cauza regretelor si a disperarii. Inca nu intrezaream viata frumoasa care avea sa inceapa. Apoi a urmat o perioada de lupta interioara intre lupii mei, Maleficul si Samariteanul imbibata din belsug cu mult suc de rosii si alte lichide. Acum simt ca ma sustine in stadiul asta de nebautor ( inca nu pot spune ca sint abstinent ) starea in care ma simt, viata pe care o am, faptul ca in familie totul e mai bine, am mai mult timp pentru mine si pentru cei dragi, si multe altele. Deci eu nu am gasit acea pastila unica.
Am recitit ce ti-am scris mai sus si mi-am dat seama ca la inceput am fost impins de multa vointa si ambitie, acum e mult mai usor. Acum sint atras de dorinta de a avea o viata frumoasa, pe care o pot avea doar fara alcool.

Multumesc pentru tema.

P.S. Ieri am ascultat muzica pe drumul de intoarcere de la Bucuresti, o melodie m-a facut sa ma gindesc la tine. Nu stiu de ce, sper ca nu te superi daca nu-ti place. Mie-mi place mult.

https://www.youtube.com/watch?v=OhGOUqiQiJs

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 09 Dec 2017, 13:33

😘

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 09 Dec 2017, 16:37

Buna Doruta si stau si ma minunez cit de la fel gindim uneori...🤔😱 Imi ziceam zilele trecute, pt ca Ovidelu si Young Tudorel nu ne-au mai dat teme, sa intreb eu pe Forum exact ceea ce ai intrebat tu...🤔 Am renuntat deoarece eu sunt foarte constiincios in tot ceea ce fac si nu as putea raspunde cu "rizaciosi" numai atunci cind cineva scrie ...🤔( nu a existat cineva care sa mi se adreseze si eu sa nu-i fi raspuns)...😉 Si pt ca nu vreau sa dezamagesc pe nimeni m-am abtinut...😜

Si ca sa-ti raspund tie la intrebare..si mie...😱 pt. mine clar determinant a fost acest Forum cu toti prietenii de pe el, care au contribuit fiecare asa cum a putut la formarea mea ca abstinent...😇Am facut tot ce mi-a stat in putinta pt a ma salva si ulterior am inteles de ce-mi multumea pt abstinenta lui (ei) cel(cea) cu care vorbeam si ulterior am inteles ca atunci cind incerci sa ajuti pe cineva, te ajuti pe tine Doruta, explicindu-i lui(ei), nu uiti pt tine ceea ce trebuie sa faci deci ajutorul este fara sa vrei PENTRU TINE si cei care sunt abstinenti inteleg despre ce vorbesc eu...Asta fac si eu acum drept pentru care VA MULTUMESC TUTUROR pentru abstinenta mea...🤔

Un alt raspuns tot pentru tine este ca da, ai dreptate, abstinenta pe viata nu se incepe de a doua zi, se incepe de AZI... fara ca obiectivul sa fie pe viata ci doar pentru ziua in curs, adica AZI si faci asta in FIECARE ZI...asta este CHEIA abstinentei...PENTRU MINE, of course, care acum vine natural ca si respiratia!😜
Ti pup cu drag!

PS Si pt ca totdeauna mi-a placut sa fiu primul...uite.. si stiu ca o sa-ti placa...😉🙂

https://www.youtube.com/watch?v=tekN9NtGXOc
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Înapoi la “PREZENTATI-VA”