021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde Ambasador » 11 Dec 2017, 06:02

Sobri, iti multumesc pentru raspunsuri. Intrebarile puse nu au fost cu titlu de teme, ci mai degraba nelamuriri. Imi plac mult explicatiile date, ma determina sa inteleg mai bine abstinenta. E ceva tonic in tot ce povestesti. Eu din pacate, inca nu reusesc sa ma impac cu gandul celor 24 de zile abstinente, nu stiu de ce.. Privesc prea intens in trecut si prea mult in viitor. Vad abstinenta pe viata sau deloc. Pe principiul totul sau nimic. Sunt ingrozitoare, stiu. Incalc regula de aur in abstinenta gandind asa. Imi doresc un PREZENT care sa ma scape de profunzime si sa-mi aduca mai multa simplitate, mai multa liniste, mai multa impacare in suflet. Nu stiu cand il voi obtine, chiar nu stiu.

Am observat cu surprindere disparitia celor doi “lupi” ai tai: Maleficul si Samariteanul. Eu cred ca e semn de siguranta si de incredere in tine. Esti mai degajat acum si mai putin incrancenat. Veteranii de aici ti-ar spune probabil, ca acesta este drumul spre o abstinenta solida.
Chiar ma gandeam zilele trecute ca nu ai mai scris pe forum atat de des, ma bucur sincer ca esti bine!

PS: Am ascultat melodia dedicata, iti multumesc frumos! Mi-au placut mult versurile si in mod special refrenul..

"Doar daca iubesc pot sa ma salvez
Daca iubesc pe oricine imi iese in cale
Voi supravietui, condamnat la iubire
O epidemie am sa raspandesc.."

Mi se potrivesc, cred. 🙂
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 11 Dec 2017, 06:41

Buna Iliuta. Da, gandim adesea la fel sa stii. M-am regasit de altfel in acea remarca a ta, cu privire la sensibilitate. Cand nu ma simt confortabil intr-o anumita situatie, prefer sa ma retrag in cochilia mea sigura si sa ma protejez, in felul meu.
Trebuie sa-ti marturisesc un mare pacat totusi. Dar stii de ce, nu? In speranta de gasi si iertarea ta! 🙂

Ei bine Iliuta, te invidiez pentru seninatatea si intelepciunea ta. Cum reusesti sa fii mereu atat de optimista? Este nativ, este educabil, comandat, controlabil optimismul asta, cum?

Nu vei putea niciodata dezamagi pe nimeni aici Iliuta, te incurajez sa propui oricand, teme. Sunt convinsa ca ne vei surprinde mereu placut cu orice va veni din sufletelul tau.

Pe cat de mult am adorat ultimul mesaj de la tine, pe atat de mult m-a intristat.. Nici nu stiu cum sa explic. Spuneai ca forumul a contribuit la formarea ta ca abstinent. Dar mentinerea ta?? La ea cine a contribuit? Inteleg perfect zicala acesta: te ajuti, ajutand! Si totusi, este suficient? Caut parghii de mentinere in abstinenta, probabil ca ti-ai dat seama deja.. Nu ma supar daca ma vei ignora. 😬

Inca de la sosirea mea pe forum mi-ai dat cheia abstinentei Iliuta. Cheia celor 24 de ore abstinente! Doar atat. Ma intristez sa “tin” in mana si totusi, sa nu stiu cum s-o folosesc. Nici dupa atatea luni, vezi bine. Ceva nu inteleg, ceva nu se leaga in mentalul meu, ceva nu pare compatibil cu spiritul meu rebel si avid de cunoastere.
Dar nu ma lua in seama. Voi gasi eu raspunsuri pe parcurs, trebuie!

PS: Multumesc pentru dedicatia, dar tin sa iti marturisesc ceva neaparat. Acum doua seri am urmarit dedicatia pentru Nicusor pe topicul tau, impreuna cu baietelul meu mai mare. Ne-am amuzat teribil. Ne-ai facut pur si simplu fericiti! (https://www.youtube.com/watch?v=Cgw4EgeR960)

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 11 Dec 2017, 09:08

Raspund eu Dora, sper ca nu te superi. Cum sa-ti mentii abstinenta? Lucrand tu cu tine, tu, doar tu trebuie sa te gandesti ca alcoolul iti face rau, sau te face sa te simti rau dupa ce-l consum, sau sa ai regrete ca nu te poti controla. Nu este nici o magie. Trebuie doar sa-ti doresti asta cel mai mult, sa nu mai bei. Draga mea si mai ai un motiv mare, mare...copilasii tai. Cand o sa fie mai mari si o sa-si dea seama ca bei, cum crezi ca o sa te poti uita in ochii lor? Al meu m-a intrebat...mama de ce bei in weekend? Te plictisesti? Gaseste-ti ceva de facut. M-am simtit umila rau si neputincioasa. Dar..incet, incet reusesc.
Seninatatea, intelepciunea, optimismul vin draga mea o data cu varsta...asta este parerea mea.
Te imbratisez draga mea.

ilie
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde ilie » 11 Dec 2017, 16:03

hahaha, Doruta, m-ai facut sa incep ziua rizind...Cum sa te ignor eu pe tine cind tu esti una dintre prietenii mei de suflet, de pe Forum?🤔😉 Cum sa te ignor eu pe tine cind ai un grad de inteligenta mult peste medie si esti de-o medestie iesita din comun?🤔 Ai un bun simt si o discretie desavirsita, calitati pe care numai oamenii speciali ca si tine le poseda si stiu cum sa le exprime... 🤔

In alta ordine de idei, tu citeste la toti si ALEGE ce ti se potriveste tie, tu nu esti o fiinta obisnuita si nu exista sfaturi simple pentru tine si virsta nu are nici-o legatura cu intelepciunea si abstinenta, chiar deloc...poti fi tolomac tot restul vietii si trist este ca astfel de oameni cred ca le stiu pe toate...🤔 Am invatat ca nu este locul meu sa vreau sa-i schimb ci sa iau pe fiecare asa cum este...🤔 La grupurile AA la care mergeam si eu uneori, stii tu ca majoritatea erau oameni tineri, de cariera, prosperi si abstinenti?De fapt ei erau foarte tineri eu fiind numai tinar si ma minunam de intelepciunea lor... 😜😂😂
Revenind la subiect, stii ce-ti trebuie tie Doruta pt a-ti gasi linistea si abstinenta, cred eu? (indraznesc sa-ti spun parerea mea pt ca m-ai intrebat si-ti raspund...🤔)SIMPLITATEA de a ACCEPTA tot ceea ce se intimpla, eu fiind caracterizat odata "esti atit de sofisticat in simplitatea ta...)😜 Tu mereu si mereu cauti solutii..cea ce eu nu mai fac, calc in urmele celor care au reusit si nu pot da gres, nu mai caut eu sa reinventez roata pt ca deja este inventat(abstinenta, in cazul nostru)......🤔😉 Pfuai, da' ce de sfaturi mai dadeam eu pe-aici inainte vreme, erigjindu-ma in a atotstiutor...🤔😁😁 Ah, uitasem, numai cei super inteligenti ma pot iubi si intelege pe mine si tu esti una dintre ele...😜😂😂😂
Si in asfel de cazuri nu se dau sfaturi, vorbesti doar din experienta ta, atit...🤔 si asculta-ma dom'ne si pe mine o singura data, te rog!Nu cauta solutii singura pt ca ai sa te afunzi si mai mult in neputinta si frustrare...🤔 Eu am gasit pt mine cheia prin ceea ce am facut si fac pe Forum plus ca merg la biserica si oricind am probleme ma rog la Dumnezeu si consider ca Dumnezeu m-a ajutat sa gasesc acest Forum...
Poate si pe tine a fost la fel,gasind acest Forum si niciodata nu ai fi stiut ceea ce stii acum, nu ti-ai fi pus aceste intrebari... pt ca Dumnezeu lucreaza prin oameni...🙏
Deci fa-mi mie o placere si suna-l pe Ovidelu si daca n-ai sa ai cee ce vrei, sa nu-mi spui tu mie...pe nume...😜😂
Daca mergi la un psihoterapeut oarecare, iti va da "pastile de fericire" si vei deveni adicta de ele cu linistea ca au fost prescrise, f multe alte adictii incepind in acest mod...Toate medicamentele au si efecte secundare...
Numai un psihoterapeut abstinent este cineva care te poate intelege iar el este omul...Eu il "iubesc", il cunosc personal si daca vei face asta nu vei regreta...TU ALEGI, si nu te pot face sa urci o scara daca tu nu vrei...Nu vrei sa-ti faci cadoul asta pt Anul care vine?Nu vei regreta...🤔 Promisiunile facute pt. copii, familie, dorinta arzatoare de a nu bea(eu mi-am dorit cu ardoare mult prea multi ani si sunt si f ambitios de felul meu...😭) etc, sunt frectie la un picior de lemn,apa de ploaie, crede-ma si abstinenta ta trebuie sa fie pt. TINE, fiindu-ti tie bine le va fi bine si celor din jurul tau...🤔😉 Ma uit cu jale la agenzile mele in care imi notam: de azi numai beau pt fiul meu... si am umplut una cu date de cite ori ma lasem de baut...pt fiul meu...pt mama, pt frati, surori...etc numai pt mine nu mi-am promis niciodata in trecut...😭
Pina una alta, pt ca esti ca si si mine, nu te inchide in tine si fii aici cu noi pt ca nici nu stii ce mare este PUTEREA GRUPULUI..., nu eu, el, ea ci NOI...😇
Ti pup cu drag!

Ps Ma bucura ca ai urmarit cu mititelul tau clipul , chiar foarte mult...😍

https://www.youtube.com/watch?v=Lr7yf3tbgRU
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

sobrichet
Senior
Senior
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde sobrichet » 12 Dec 2017, 07:19

Ambasador scrie: Eu din pacate, inca nu reusesc sa ma impac cu gandul celor 24 de zile abstinente, nu stiu de ce.. Privesc prea intens in trecut si prea mult in viitor. Vad abstinenta pe viata sau deloc. Pe principiul totul sau nimic. Sunt ingrozitoare, stiu. Incalc regula de aur in abstinenta gandind asa. Imi doresc un PREZENT care sa ma scape de profunzime si sa-mi aduca mai multa simplitate, mai multa liniste, mai multa impacare in suflet. Nu stiu cand il voi obtine, chiar nu stiu.

Buna dimineata Dora,

Poate ca ce scriu mai jos par sa fie sfaturi si nu da bine, dar nu stiu cum sa scriu altfel. Considera ca asa mi-ar scrie mie Sobrichet daca as fi in locul tau.

Nu esti ingrozitoare deloc. Prefer oamenii profunzi decat pe cei superficiali. Nu cred ca trebuie sa te consume gandul la cele 24 de ore, regulile nu se potrivesc pentru toata lumea. Eu am ajustat putin regula asta cu 24 de ore, perioada am impartit-o in dupa=amiaza si seara, atunci cand stiam ca sint predispus sa consum ceva berici. Iti vei gasi si tu una valabila pentru tine, dar care e posibil sa nu se potriveasca la altcineva.

Eu cred ca poti sa fi foarte impacata cu tine stind tu despre tine ca esti o fire mai profunda si ca te framanta tot felul de chestii. Asa esti tu si gata. E mai putin important ce cred eu si altii despre tine, tu trebuie sa te accepti asa cum esti, si crede-ma esti foarte bine. Nu te mai tot framanta. Care-i baiu? Te sperie faptul ca poate o sa mai bei candva? Sau poate chiar ca o sa depasesti masura? Si daca se va intampla, ce mare lucru'? Va fi o greseala, vei trece si de faza aia, vei deveni mai puternica. Numai daca se va intampla candva. Poate ca nu, asa ca nu te mai stresa de acum. Cred ca iti face mai mult rau stresul asta prelungit decat sa bei ceva intr-o seara, candva, si gata. Nu te incurajez sa bei, incerc doar sa te fac sa intelegi de de ingrijorarea asta mare a ta, a faptului ca nu esti sigura ca n-o sa mai bei niciodata, nu e chiar asa mare cum ti se pare tie acum. Poate o sa mai bei, poate nu. Taie motivul asta din lista ta de stresuri, altfel poate il vei avea pentru totdeauna. Poate la sfarsitul vietii vei constata ca te-ai stresat toata viata pentru ceva ce nu s-a intamplat.

Pentru ca-mi esti draga iti trimit niste niste imbratisari gratuite virtuale ( deocamdata ). Am facut-o si fizic ( cu altii, nu cu tine ) in 2006 cand eram departe de casa. M-am simtit ciudat de bine, eram si putin " piscat ". La vara mi-am propus s-o fac iar, dar voi fi " lacrima ". Sint curios ce voi simti.

https://www.youtube.com/watch?v=vr3x_RRJdd4

P.S. = lupii mei nu au disparut, m-am obisnuit cu ei. Cred ca ar fi cel putin plictisitor sa scriu despre ei de fiecare data cand apar. As fi considerat cel mai "spamer" de pe forum.

O zi usoara iti doresc,
Sobri.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 17 Dec 2017, 09:29

Citindu-va din locul confortabil al canapelei mele, ma intrebam cat de prieteni minunati imi sunteti!
Am fost o hoata zilele acestea. Am furat tot ce s-a putut mai frumos de la voi si asa m-am prezentat lumii. Am citit, m-am hranit sufleteste si mi-am continuat drumul abtinerii cu mai mult curaj parca.

• TREBUIE DOAR SA-TI DORESTI ASTA CEL MAI MULT, SA NU MAI BEI. Mi-a placut mult gandul aceasta Maria. Iti multumesc! Este extem de mobilizator. Ai dreptate. Incet, incet reusim.
https://www.youtube.com/watch?v=goRqV4guznU

• Simt ca a venit deja Mos Craciun la mine cu multe, multe laude. Un Mos Craciun cu nume de Iliuta.🙂
Iti multumesc mai ales pentru increderea ta in mine, cantareste enorm! Imi place si ader la ideea de a nu mai cauta solutii, de a fi impacata intru totul cu acest gand al abstinentei. Zi de zi inima mea e mai plina parca de liniste si mai putin de neliniste. De aici si micuta mea pauza pe forum.. E semn de seninatate, cred. Gandim la fel Iliuta si in plus. Sa stii ca m-ai facut sa ma gandesc mult la Ovidiu in ultima vreme.. 😉
https://www.youtube.com/watch?v=_aLVgEy3JoQ

• Am preferat mereu profunzimea Sobri. Asa sunt construita eu. Cred ca se poate ajunge la abtinenta atunci cand inveti sa gandesti strict la timpul prezent. Maturitatea este esentiala intr-o abstinenta durabila, iar tu ai din belsug dragul meu Sobri. Te felicit! Am zambit euforica cand am vazut toate acele imbratisari din clipul trimis de tine. Ma si vedeam acolo, in bratele lor! Ce am vazut eu se numeste PRIETENIE, iar ceea ce am simtit se numeste FERICIRE. Uite-asa. Chiar asa! Iti multumesc mult!
PS: Nu vei fi niciodata plictisitor aici, sa tii minte asta! Imi place insa umorul tau.
https://www.youtube.com/watch?v=rDeLYB0krGE

sobrichet
Senior
Senior

Mesajde sobrichet » 17 Dec 2017, 10:59

DORAAAAA!!! Ce bine ca ai reaparut! Ma gandeam ca poate am scris ceva nelalocul lui sau am avut un ton nepotrivit in mesajul meu catre tine. Daca se va intampla cumva sa simti asa ceva sa sti ca nu e cu intentie, cel mai sigur va fi o greseala de-a me de exprimare.

Trebuie sa te contrazic, si te rog sa nu insisti sa ma faci sa cred ca sint matur. Nu cred ca-mi place. Maturitatea la mine e o chestie de viitorul indepartat. Poate doar arat matur ( desi nu-mi arat varsta ), insa ma simt ca spre sfarsitul adolescentei. Poate de aici vine si umorul, care de multe ori este haz de necaz de fapt. Oricum, deocamdata e bine asa si nu mai cautam explicatii. Nu? Poate le cautam mai incolo, peste ani, cand simt si eu ca sint intr-adevar matur.

Vreau si eu niste zurgalai ca a baietilor din clip, sa-mi colind nevasta. Poate asa imi primesc si eu savarina de Mos Craciun 😍. In ultimii ani numai eclere am primit

Imagine

sobrichet
Senior
Senior

Mesajde sobrichet » 17 Dec 2017, 10:59

dublat

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 17 Dec 2017, 11:39

Dar care ar fi diferenta intre savarina si ecler Sobri?

sobrichet
Senior
Senior

Mesajde sobrichet » 17 Dec 2017, 11:56

😬 mi-e rusine sa scriu, chiar anonim fiind. e ceva ce tine cumva de aspect si de gen. Nu cred ca vrei sa vezi aici asa ceva. Acum imi pare rau ca am scris. 😢

Înapoi la “PREZENTATI-VA”