021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Am vrut sa spun ca am tinut cont de sfaturile voastre Vizitator123$5, Raza de soare si Reni (chiar daca erau pentru Catalin, insa eu le-am ascultat).

Asadar, Vizitator123$5. Iti scriu exact ce simt acum. Chiar acum. Probabil ca esti online.. Nu stiu. In seara aceasta mi-am luat ceva masuri de precautie. Mi-am facut un ceai calmant, am luat pastilute pentru palpitatii (preventiv), am luat laptopul si am scris. Doamne, e incredibil. Miroase vinul asta pe langa cana mea cu ceai!! M-am gandit la atatea... incerc sa ma "inarmez" cu motive. Primul gand mi-a fost la caldura moale a pernei, rasfatul din asternut, grija fata de mine, cultul pentru organismul acesta pentru care ar trebui sa fiu atat de recunoscatoare! Cam acestea deocamdata...

Mai scriu insa.. Incerc sa ignor paharul acesta..

Raza de soare, mi-ai dat o idee excelenta! Am sunat-o pe prietena-mamica in seara aceasta, drept pentru care am stabilit maine sa iesim la o cafea, nu fara pedometru insa. Avem o tinta de 10.000 de pasi pe zi de atins! Ureaza-mi succes asadar!

Reni, am retinut ceva important cu privire la tot ce ai scris pe topicul tau. Am citit totul si mi s-a parut pretios totul. Mi-a ramas ceva insa, in mod special. Zona de confort. E foarte important sa iesi din zona aceasta pentru a fi bine. De aceea voi incerca sa imi vad de viata cu mai multa grija de acum inainte. Trebuie!

Simt ca as avea atat de multe sa va spun! Ma simt pe de o parte si stanjenita ca doar partea feminina a forumului scrie aici, dar poate si sensibilitatea lor determina acest factor.. Cine stie. Apropo de alcool! In frigider am ceva alcool adunat de pe la prieteni. Cam greu sa il ignor pe termen lung si nici nu-l pot arunca. Ce ar crede sotul? Complicat.


Sunt obosita psihic.


Nu uit totusi sa va transmit un mesaj de armonie si intelegere. Suntem cu totii aici pentru un bine suprem: abstinenta!


PS: Multumesc pentru urarile de 8 Martie Asido! Scuze pentru intarziere.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

"Fundul sacului" nu cred ca e o iluzie. Eu cred ca e tocmai cheia spre abstinenta Raza de soare.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Ok Vizitator123$5. Voi duce paharul in bucatarie. Sper sa nu ma gandesc mai tarziu la el.. Din tot sufletul sper asta. Fac asta acum. Bine.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Cred ca mai bine merg la nani, ca mi-e tare frica. Voi merge in caldura primitoare a patului. Acolo nu mi se va putea intampla nimic rau, nu-i asa? Si ma voi gandi pentru ce va fi dimineata, cum ma voi simti.. ce bine ma voi simti. Daa.
Sper sa reusesc! Tineti-mi pumnii prieteni. Va tin la curent maine. Noaptea aceasta ar putea fi inceputul unei vieti libere, fara chingile acestui viciu oribil. Sper din toata inima!

PS: Chiar daca nu am dat curs mesajelor de pe forum, am citit si iar am citit. Nimic nu a fost risipit, totul a fost pus pansament peste sufletul meu ranit. Va multumesc!!!

PS1: Tocmai am primit un compliment din partea baietelului meu mai mare. "Stii ca esti cea mai buna mama din lume pentru mine?". Fara cuvinte... si totusi ma simt atat de incarcata! Copiii chiar merita totul.

Noapte buna prieteni, va multumesc pentru ajutor!!!
Ultima oară modificat 11 Mar 2019, 22:15 de către Ambasador, modificat 1 dată în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Raza de soare »

Draga mea, poti, crede ma ca poti, io cred ca e o chestie de un prim impuls....paraseste bucataria in mom ala..fa ti de lucru, scrie...scrie ne. Orice. Face bine, scrisul descatuseaza.

Te pup cu drag si ai grija de tine si succes maine cu pedometrul ala ::))

Sotul tau stie de problema ta? Poate te ar putea ajuta...
Eu as arunca alcoolul ala din pahar si din frigider. Sa nu am deloc in casa...
Ultima oară modificat 11 Mar 2019, 22:20 de către Raza de soare, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Raza de soare »

Ambasador scrie:"Fundul sacului" nu cred ca e o iluzie. Eu cred ca e tocmai cheia spre abstinenta Raza de soare.
Multumesc ca m ai corectat :) asa este
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Reni »

Draga Ambasador, ma bucura mult cuvintele tale!

Am simtit deznadejdea din mesajele tale din seara aceasta, trebuie sa fie cumplit ce traiesti, nu cunosc povestea ta, dar din cele cateva mesaje citite de mine pe ultimele tale pagini, am vazut ca esti deosebita si profunda.

Pe mine m-a infiorat ce-ai spus cu paharul, si poate ca ar trebui sa iei in considerare si ce am scris despre “Sabotorul din casa”.

Refuza nu numai acest pahar de vin, ci orice pahar de vin! Si dupa ce te stabilizezi putin si iti revii, incearca totusi sa incepi aprofundarea suferintei tale si vindecarea prin terapie. Este singura solutie care te va scoate din infern, celelalte sunt surogate si nedefinitive!

Nu stiu care e povestea ta, dar suferinta prin care treci arata ca esti nefericita nu numai din cauza traumelor din trecut, ci si din cauza prezentului. Iti repet, pe mine m-a infiorat ce ai scris, ca ti s-a dat un pahar de vin de catre cel care ar fi trebuit sa fie sprijinul tau, parca am vazut o secventa de pe youtube cu obezofilii americani care isi tin partenerele captive in tone de grasime, sabotandu-le permanent si indemnandu-le la mancat hipercaloric ca sa se ingrasa si mai mult si sa fie dependente de ei pana la moarte. Asa te-am vazut pe tine acum, sub influenta unui sot posesiv, pentru care tu nu iti apartii, ii apartii lui. Daca gresesc, sa nu te superi pe mine, nu doresc sa simti o suferinta si mai mare tocmai acum, cand esti disperata, treci peste cuvintele mele si nu le lasa sa te afecteze.

As avea multe de spus, dar ma opresc deocamdata.
Nu dispera, nu e sfarsitul lumii, dar sa stii ca daca nu rupi pisica in doua, nu vei reusi niciodata. Linisteste-te acum, lasa sa treaca furtuna, asa cum o fi, chiar daca vei regreta ca ai recidivat, si dupa aceea, in ziua cand te vor coplesi remuscarile si dorinta de a-ti schimba viata, atunci prinde mata de coada si n-o mai lasa!
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Reni »

Stii de ce ti-a dat sotul acel pahar de vin? Ca sa ramai in “zona de confort”. De ce doreste asta? Pentru ca iesirea inseamna eliberarea
de el, in primul rand, apoi de demonii tai.

Prin acel pahar (paharul lui Iuda!), tu nu trebuie sa-ti repari viata pentru ca ar insemna sa si-o schimbe si el pe-a lui. Dar el a construit o relatie cu tine atat de satisfacatoare (pentru el, dar nociva pentru tine!), incat orice tentativa a ta de a te elibera, trebuie eliminata. Cum iti permiti sa evoluezi, sa te vindeci, sa scapi de alcool, sa iti schimbi viata? Si mai ales fara acordul lui? Si mai ales ca in felul acesta tu poate o sa pleci, iar el ramane tot acolo, mic si neinsemnat si la fel de manipulator?

Situatie: doi soti obezi, care mai de care mai rotund decat celalalt. Incep o cura de slabire impreuna, nu se mai suportau, nu mai reuseau nici macar sa se incalte singuri (vezi, si dependenta asta cu mancatul vine cu lucruri greu de suportat, tu mai poti sa mai judeci dupa un pahar, doua de vin, da’ ce te-ai face daca ai fi o bila imensa pe care ar trebui sa o incalte o alta bila imensa, permanent? - )
Bun, deci au inceput dieta, stii cum e la inceput de un razboi, arunci flacari pe nas, promiti, te juri, fluturi maini prin aer ca vei face, vei reusi, vei ajunge manechin intr-o luna. Trece luna, ea arata la cantar cu 12 kg mai putin, el, doar doua. Dupa inca o luna, ea mai da jos inca vreo cateva, deja incepea sa fie vizibila “silueta” ei, de la bila imensa trecuse la bila normala.

Ce face acest sot iubitor, cand vede ca el nu reuseste, iar ea, da? Incepe sa o saboteze. Renunta la dieta si incepe sa manance din nou ca inainte, enorm si prost. Nu ar fi fost o mare problema… daca n-ar fi facut-o sub nasul ei, indemnand-o si profitand de slabiciunea ei sa-i aduca tot felul de mancaruri la nas. Chiar la nas, ca paharul de vin intins tie. Hai sa trec direct la finalul povestii: in acest moment, ea a redevenit bila imensa, s-au lasat amandoi de slabit, continua sa se ingrase si s-au resemnat ca “asa le e scris”. Ea a acceptat prosteste descurajarea lui, si pentru ca nu a putut depasi zona de confort decat cativa pasi, dar si pentru ca nu are ochii (EQ) de a vedea adevarul: ca sa-si vindece obezitatea, ea trebuie sa-si vindece intai durerile si sa se reconstruiasca pe o fundatie total noua.

Din povestea asta nu vreau sa descurajez vreo persoana cu probleme de greutate (pentru ca se poate scapa de zecile de kg in plus), ci vreau sa scot in evidenta ca ea a fost fix in situatia ta, cu diferenta ca sotul a inceput sa o saboteze cand a vazut rezultate la ea. Nu era vorba numai de invidie pura, ci de faptul ca ea incepea sa-si schimbe viata, starea de sanatate, prioritatile, ca i s-ar fi deschis o lume frumoasa in fata, din care poate chiar si pe el l-ar fi exclus la un moment dat (de adanca introspectie.. ), or asta el nu a suportat. In loc sa faca efort sa slabeasca si el, sa se sprijine unul pe celalalt, stiindu-se slab si fara ambitie si in loc sa evolueze si el, a preferat sa o distruga subtil.

ACEASTA nu este iubire. Iar unde nu este iubire, daca ramai, permiti toti demonii si dracii pamantului.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Raza de soare »

Si eu sunt de acord cu psihoterapia :) s ar putea sa functioneze....ai sa vezi dupa prima luna ce diferenta de gandire e, in bine. Merita incercat, nu ai nimic de pierdut, mai ales ca esti setata si iti doresti sa scapi de beleaua cu alcoolul.
Scrie răspuns