021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde Ambasador » 17 Oct 2018, 16:06

Am apreciat link-ul citit draga mea Joy. Este extrem de util. Numai cine nu are ochi sa citeasca sau minte sa inteleaga, nu realizeaza insemnatatea unor astfel de "porunci". Orice lucru motivational pe mine stiu ca ma ajuta. Te pup si eu.
PS: E minunat felul in care realizezi, blamezi si apoi repari greselile facute Joy. Asta inseamna pana la urma multa intelepciune! 🤗😚😘
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

sobrichet
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde sobrichet » 18 Oct 2018, 06:14

Neata Dora,
Nu am parasit forumul, il rasfoiesc zilnic. In curand vine iarna si voi fi mai activ si cu scrisul. Pana atunci vreau sa profit cat mai mult fe zilele frumoase in natura.
Nu detest nici cafeaua nici berea. Altcineva e vinovat pentru efectele neplacute.

O zi buna va doresc.

sobrichet
Veteran
Veteran

Mesajde sobrichet » 21 Oct 2018, 09:19

Neata Dora,

Ca sa inlatur concurenta si sa raman singura feblete a ta pe-aici, iti facem o dedicatie. Versuri de Smariteanu, interpretate de seducatorul Malefic. Cam de la minutul 3,20 incepe sa prinda puteri Sami, pana atunci Mali vorbeste numai rautati, fermecator in felul lui.

Ultraviolet - lumineaza-mi drumul = https://www.youtube.com/watch?v=kmvgkt9Yuzk

Uneori mă simt nu știu cum,
Uneori mă simt ca și cum plec.
Vreau să greșesc,
Nu pot fi întotdeauna puternic,
Si draga, asta nu va dura mult.

Oh, iubire, nu plânge.
Oh, copilă, șterge-ți lacrimile din ochi.
Știi că am nevoie de tine ca să fiu puternic.
Și ziua este întunecată, cum si noaptea este lungă.
Mă simt ca un gunoi, tu faci să mă simt curat.
Sunt în intuneric, nu pot vedea sau nu pot fi vazute.

Baby, baby, baby
Light my way
Alright now
Baby, baby, baby
Light my way

Îți îngropi comoara unde nu poate fi găsită,
Dar dragostea ta e ca un secret care a trecut pe aici.
Este tăcere care se asterne într-o casă
Unde nimeni nu poate dormi;
Cred că este prețul dragostei, stiu ca acesta nu e ieftin.

Îmi amintesc când puteam dormi pe stanci,
Acum ne culcăm în șoapte și gemete.
Când eram confuz și auzeam operă în cap,
Dragostea ta a fost lumina unui bec deasupra patului meu.

Baby, baby, baby
Light my way

Oh,come on
Baby, baby, baby
Light my way
Ultraviolet
Baby, baby, baby
Light my way

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 23 Oct 2018, 05:03

Buna dimineata prieteni.

Revin cu promisiunea facuta lui Sobri pana nu demult. Asadar, iata cateva tips-uri ce pot alunga viciile nesanatoase.

• Suni o cunostinta si vorbesti toata seara.• Organizezi o cina speciala.• Mergi sa te plimbi.• Iesi afara cu prietenii.• Du-te la un club.• Scrie o carte.• Fa o baie fierbinte.• Ia o punga cu popcorn si urmareste serialul preferat.• Fa curatenie in folderele din calculator.• Fa-ti o lista cu ce trebuie sa faci a doua zi.• Ia de pe net diverse sfaturi si informatii.• Asculta muzica.• Joaca-te pe calculator.• Fa-ti un blog, un grup pe facebook sau cont pe instagram..• Descarca-ti aplicatii motivationale.• Joaca “Picnic cuvant” pe telefon.• Intalneste-te cu prietenii din copilarie si organizeaza o seara a amintirilor impreuna.• Organizeaza un picnic in aer liber.• Mergi la piata.• Mergi dimineata intr-o cafenea unde sa fii doar tu cu gandurile tale.• Ia-ti micul dejun in oras cu familia sau singur.• Fa un tur al orasului, admira cladirile si stradutele.• Fa o plimbare cu bicicleta.• Iesi la o partida de billiard, etc.• Prepara un meniu preferat.• Mergi la pescuit in natura..• Viziteaza o expozitie de arta. • Joaca un joc video.• Du-te la cinematograf.• Experimenteaza si altceva: gradinarit, lucru cu Fimo, pictura, origami, puzzle, anagrame, etc. • Du-te la un meci de handbal sau de fotbal. • Ia un autobuz sau un tren si viziteaza un oras necunoscut.• Ia-ti telefonul si incarca-l cu poze cat mai interesante pana seara.• Fii voluntar macar pentru o zi.• Invata o limba straina.• Cheama-ti prietenii la o partida de carti, monopoly, etc.• Citeste bloguri interesante. • Cauta pe YouTube filmulete amuzante.• Calatoreste.• Cauta ofertele speciale de Black Friday.• Scrie intr-un jurnal.• Organizeaza un ”Cufar al amintirilor” pentru copiii tai.• Ce spui de “Arborele genealogic”? Copiii tai isi vor cunoaste radacinile mai bine in acest fel.• Incearca un sport nou. Ai putea frecventa o sala de sport.• Realizeaza-ti un vis.• Fa-ti planul in linii mari pentru anul urmator.• Joaca la loto.• Cumpara-ti plante cu mirodenii pentru bucatarie.• Rearanjeaza-ti cartile in biblioteca. • Organizeaza-ti o agenda saptamanala. • Danseaza.• Spala-ti animalul de companie, daca ai.• Repara lucruri prin casa.• Testeaza-ti IQ-ul cu teste de inteligenta.• Socializeaza pe site-urile preferate.• Incearca activitati amuzante cu copiii.• Ia o foaie si deseneaza ce iti vine in minte.• Poti invata exercitii de yoga, orice te relaxeaza.• Joaca sah in retea, cu coechipieri din toata lumea.• Invata jonglerii sau trucuri de magicieni.• Prioritizeaza-ti obiectivele.• Elimina gandurile negative.• Incearca sa te autoprovoci constant.• Creaza-ti proiecte personale. • Schimba-ti dieta.• Ia-i ca exemplu pe cei care au reusit in viata.• Inconjoara-te de prieteni pozitivi.• Odihneste-ti gandurile. • Ramai activ pe forum.

PS: Parte dintre ele le-am realizat si pot garanta ca mi-au adus doar bine. Sper doar sa va inspire, nimic mai mult!

Va pup, o zi frumoasa prieteni!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 23 Oct 2018, 18:55

Buna Dorutza si as minti ca am citit toate cele scrise de tine..dar despre masaj ai scris?🤔😂Uite, una dintre placerile mele cele mai mari este sa-mi faca masaj si vine o maseoza la noi acasa pt asta...😉👍 Stii care este problema mea?🙄😲 Pt ca am firea asta adictiva, cind stiu ca se apropie sa se sfirseasca ora de masaj as vrea sa-i mai platesc o ora dar este prea scump...si ma abtin!😂😂😂😂🤔Nu glumesc, vb serios!😉😂🤔
Ti pup cu drag!
Imagine
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 23 Oct 2018, 21:22

Uffff...dar ai scris nu gluma Dora. Avem de unde alege.
Te imbratisez draga mea.

sobrichet
Veteran
Veteran

Mesajde sobrichet » 24 Oct 2018, 03:52

Impresionanta colectie!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”