021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Abstinent de 3 saptamani

Aici puteti povesti experientele personale.
exu
Boboc
Boboc
Mesaje: 5
Membru din: 07 Iul 2014, 13:53

Abstinent de 3 saptamani

Mesaj de exu »

Buna ziua si bine v-am gasit !

Ma numesc Dan , am 33 de ani si sunt alcoolic abstinent de 3 saptamani.Sunt alcoolic de cand ma stiu ( mostenire ) , m-am lasat de consumat alcool acum 3 saptamani , saptamani in care am fost la chefuri , botezuri , nunti si m-am putut abtine.Cu sevrajul nu am avut deloc probleme. Cateodata parca tot imi mai vine in gand sa beau un pahar de ceva ( beam mult bauturi tari ) dar vad ca pot face fata cu brio acestor ganduri.

Daca aveti ceva sfaturi sau sugestii pentru un alcoolic care doreste sa fie abstinent , nu ezitati sa-mi scrieti.

Multumesc.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Abstinent de 3 saptamani

Mesaj de Airam »

Bine ai venit pe forum.
Eu nu prea stiu ce sfaturi sa-ti dau. Sunt la inceputurile abstinentei si eu.
Cred ca e important ca-ti doresti abstinenta. Sa incerci sa-ti faci alte preocupari, adica sa-ti ocupi timpul in care consuma-i alcool, cu altceva.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Abstinent de 3 saptamani

Mesaj de Ambasador »

Buna seara Dan. Cat de tanar esti! Ai o viata intreaga de trait, asa sa stii!
Nu ti-as fi scris, nu as fi avut dreptul..! Ai adus aminte insa de "mostenirea genetica". Ei bine, ea este cat se poate de reala. Am simtit-o pe propria mea piele, in momentele cele mai grele ale vietii mele, tocmai cand imi doream sa nu beau si totusi o faceam..! Cu timpul, am stiut. Mostenesc si atunci trebuie sa lupt de doua ori mai mult uneori. Nu am incotro!
Sevrajul se instaleaza odata cu inceputul cronicizarii acestei boli. Daca nu l-ai avut, esti norocos clinic. Poti fi recuperat, stiu asta.
Poti sta langa noi, cei care scrim din suflet, pentru suflet. De ce? Pentru o viata cat mai abstinenta posibil.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Abstinent de 3 saptamani

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Dane si bine ai venit pe forumul Alcohelp !
-Fiecare topic este un manual de abstinenta , pentru ca , din experineta a mii de alcoolici , abstinenta este singurul ,, tratament " al dependetei de substante .
-Eu merg de doua ori pe saptamana la grupul Alcoolici Anonimi
-Vobesc la telefon zilnic cu prietenii alcoolici
-incerc sa ma cunosc si sa imi cunosc lumitele
-exista literatura de specialitate pentru am incetelege boala mea , alcoolismul
-Stau zilnici pe acest forum , ori sa citesc , ori sa scriu , la inceput chiar de mai multe ori pe zi .
Iti multumesc ca ai scris si te astept cat de des aici. Impreuna drumul este mai frumos si mai usor.
Colea , ca sa nu uit , un alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
exu
Boboc
Boboc
Mesaje: 5
Membru din: 07 Iul 2014, 13:53

Re: Abstinent de 3 saptamani

Mesaj de exu »

Va salut cu respect ! Multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra , am citit aproape toate forumurile deschise , va stimez pentru ceea ce faceti ! Doamne ajuta sa fie bine !
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Abstinent de 3 saptamani

Mesaj de admin »

Bine ai venit Dan ! Ai nimerit unde trebuie. Tine aproape de forum si citeste zilnic cate ceva de pe aici.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Abstinent de 3 saptamani

Mesaj de Cala »

Buna Dan! Sunt alaturi de tine, ai sa vezi cat de mult te va ajuta faptul ca citesti sau scrii, aici, pe forum.
Cu drag,
Cala.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Abstinent de 3 saptamani

Mesaj de Ambasador »

Buna seara Dan. Cum mai esti acum? Indiferent de abstinenta ta, tine aproape de Forum.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
exu
Boboc
Boboc
Mesaje: 5
Membru din: 07 Iul 2014, 13:53

Re: Abstinent de 3 saptamani

Mesaj de exu »

Buna ziua si la multi ani !

Va scriu aceste cuvinte in timp ce consum alcool. In noaptea de revelion la ora 00.00 am decis sa nu mai beau , si nu am mai baut dar astazi am recazut..nu mai stiu ce sa cred. Orice sugestie este bine venita !

Multumesc.
exu
Boboc
Boboc
Mesaje: 5
Membru din: 07 Iul 2014, 13:53

Re: Abstinent de 3 saptamani

Mesaj de exu »

Va multumesc..incerc sa reiau maine. Tinem lagatura !
Scrie răspuns