021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

dupa 3 ani, am baut din nou

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: dupa 3 ani, am baut din nou

Mesaj de Ambasador »

Nu mi-as permite nicicand sa rad de boala Iliuta. Atunci cand folosesc ghilimele, cuvintele nu-mi apartin.. Daca va scriu ce citesc uneori, este pentru ca imi doresc ca, odata cu voi si impreuna cu voi sa inteleg mai bine ce ni se-ntampla.. Asta mi-e firea banuiesc, dornica mereu sa stie.

PS: Cred totusi ca am exagerat cu textul scris mai sus. 🙂
Noapte buna Iliuta, Forum!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: dupa 3 ani, am baut din nou

Mesaj de Ambasador »

Mi-e dor sa merg intr-un club sa dansez Iliuta. Chiar nu mi-as dori sa mor inainte de a mai petrece o noapte nebuna intr-o discoteca! In tineretile mele am mers rareori prin cluburi dar cand o faceam.., dansul meu era destul de .. neobisnuit. Imi placea sa raman doar eu pe ring sa dansez in timp ce ceilalti faceau cerc in jurul meu.. Ce vremuri.. Poate cand vei veni in tara vreodata, si pe la mine vreodata.. vom merge sa simtim magia nebuneasca a dansului dezlantuit Iliuta. Chiar si la varsta noastra frumoasa! 😀 Sa vezi tu cati demoni lasi acolo, cat stres, cata tensiune.. Vom fi doar noi, dansul si restul lumii.
Sa stii ca pot fi o persoana si distractiva si haioasa in ciuda atator ghilimele. 😁
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: dupa 3 ani, am baut din nou

Mesaj de Ambasador »

Ai acel "quelque-chose" special Iliuta. Esti sarea si piperul acestui Forum, o delicatesa rara pentru toti cei care te citesc. Debordezi mai ales de sinceritate, iar asta mie imi deschide parca si mai mult inima. Ei bine, se poate si cu sinceritate si cu farmec cat cuprinde. Am senzatia ca toti prietenii tai chiar te iubesc cu adevarat Iliuta.

https://www.youtube.com/watch?v=nDzqlVqjXxs
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: dupa 3 ani, am baut din nou

Mesaj de Cala »

Buna Sica! Gandeste pozitiv! Eu m-am reapucat de baut dupa 7 ani de abstinenta. M-am convins ca nu pot sa beau moderat ci exagerat. Asa ca trebuie sa renunt de tot.
Cu drag,
Cala.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: dupa 3 ani, am baut din nou

Mesaj de Airam »

Eu n-am luat nimic, doar ma gandesc zilnic ca nu vreau sa beau. Si vad ca merge. Viata e frumoasa si fara bautura.
Va imbratisez dargii mei.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: dupa 3 ani, am baut din nou

Mesaj de Airam »

Am scos-o fiindca nu-mi arata real, eu stiu ca nu mai beau din 11 aprilie si n-o sa uit.
Multumesc, si floarea ta e foarte frumoasa.
sica0723
Veteran
Veteran
Mesaje: 649
Membru din: 05 Ian 2013, 09:05
Zile de abstinență: 27,01,2013
Localitate: Bucuresti

Re: dupa 3 ani, am baut din nou

Mesaj de sica0723 »

Salutare,

vad ceva activitate aici :)

De ieri dimineata am fost plecat la prietena mea ( nu suntem in acelasi oras, suntem la 40 de minute distanta) pana azi, apoi la munca; puteam sa scriu de pe telefon, insa am preferat sa nu o fac, am vrut sa fiu doar cu ea; ea nu stie ce am facut zilele trecute, si nici nu vreau sa stie. Desi acum cateva luni i-am spus ca in trecut consumam foarte mult alcool si nu-mi facea bine acest lucru.

Legat de cum ma simt?! pot sa spun ca acum sunt mai bine, a fost foarte dificil Sambata noapte ( nu am dormit nici 5 minute), insa noaptea trecuta am reusit sa dorm :)

Zilele ce urmeaza o sa fiu foarte ocupat, urmeaza sa vin in tara ptr o saptamana, insa o sa incerc sa scriu cate putin aici.

Am citit ce mi-ati scris si va multumesc turor ptr sfaturi si vorbele bune.

Ce pot sa va spun din propria experienta este urmatorul lucru: daca vrei sa nu bei, nu mai bei si gata. Alte tratamente poate sunt bune, insa cel mai important lucru e sa zici "azi nu beau". Ajutorul venit partea voastra ajuta foarte mult, iar legat de ceea ce a spus Dorut ( sper ca nu am gresit numele) nu prea sunt de acord; cu siguranta ajuta organismul, insa nu cred ca ma poate face pe mine sa nu mai beau :)

Va salut prieteni!!!
US 24 h
sica0723
Veteran
Veteran
Mesaje: 649
Membru din: 05 Ian 2013, 09:05
Zile de abstinență: 27,01,2013
Localitate: Bucuresti

Re: dupa 3 ani, am baut din nou

Mesaj de sica0723 »

5 ani!? nu, clar nu vreau sa fac asta... nu cred ca o sa mai fiu in viata daca o sa beau 5 ani de zile :D

o zi buna Ilyuta!!!
US 24 h
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: dupa 3 ani, am baut din nou

Mesaj de Airam »

Sica dragule, eu dupa 4 ani, (pe vremea aceea nu stiam ca e recadere, nu stiam de forum)si apoi am mai baut doi. Acuma efectiv...n-am mai baut din 11 aprilie 2017, si imi doresc sa nu mai beau. Viata e mult mai frumoasa fara bautura, nu te mai trezesti mahmur dimineata, cu diverse gusturi neplacute...cu mirosuri ingrozitoare.Nu m-ai esti suparat pe tine ca ...offf...iar am crezut ca pot controla consumul. E o relaxare totala si placuta abstinenta.
Te imbratisez, Maria.
sica0723
Veteran
Veteran
Mesaje: 649
Membru din: 05 Ian 2013, 09:05
Zile de abstinență: 27,01,2013
Localitate: Bucuresti

Re: dupa 3 ani, am baut din nou

Mesaj de sica0723 »

Buna Maria,

ai dreptate, stiu foarte bine ce zici...

Sincer sa fiu, de data asta, desi ea nu stie, prietena mea m-a ajutat foarte mult sa trec peste ceea am facut saptamana trecuta. Este greu de explicat, insa ma simt un norocos :)

Noapte buna prieteni!!!
US 24 h
Scrie răspuns