021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: dupa 3 ani, am baut din nou

Aici puteti povesti experientele personale.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Re: dupa 3 ani, am baut din nou

Mesajde Ambasador » 20 Mai 2017, 21:58

Nu e de neglijat nici perioada aceasta de 3 ani cat ai fost abstinent, sa stii. Gandeste-te cat bine ti-ai facut fizic: cu siguranta ai castigat mai multa sanatate! Iar azi, faci deja pasi importanti pentru a depasi aceasta perioada de recadere: ai recunoscut ca bei, ai cerut ajutorul pentru a te lasa de alcool si iti cunosti bine obictivul.
Maria are dreptate. Veteranii de aici si noi toti cum vom putea, vom incerca sa te ajutam.
Curaj, nu esti singur!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 20 Mai 2017, 22:03

Buna seara Doru, Maria,
Sica e cu adevarat un veteran al acestui forum si il cunoaste foarte bine. Imi pare foarte rau, Sica, ca ai recazut. Inteleg foarte bine cum e "singur intr-o tara straina". Din pacate nu pot scrie acum prea multe, sunt intr-o vizita pana luni. Maine voi incerca sa scriu mai multe. Esti cumva in Germania?
Va salut pe toti, Catalin

Sunt autorul acestui subiect
sica0723
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde sica0723 » 20 Mai 2017, 22:10

Sunt in Anglia Catalin. Bine, nu este o scuza ptr ceea ce am facut.
US 24 h

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 20 Mai 2017, 22:16

Sica, id-ul meu de skype (si emailul) e catalinul@gmx.de Daca ai nevoie sa discuti chestia cu strainatatea cu cineva cu ceva experienta iti stau la dispozitie, de luni incolo. Incearca maine sa nu mai bei, sunt destule filme bune pe net si poate mai recuperezi din ceea ce mai e nou pe forum de cand nu l-ai mai accesat.
Alaturi de tine, Catalin

sica0723
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde sica0723 » 20 Mai 2017, 22:25

Azi nu am baut nimic, nici nu am de gand sa o fac.

Multumesc ptr id, Catalin.
US 24 h

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 21 Mai 2017, 00:28

Asaa, prieten drag, chestia cu strainatate nu o accept deoarece trebuie sa-ti reamintesc ca este doar um motiv si o scuza de-a noastra pt a bea...
Las' ca-i bine dus rece si daca ai stii cite dusuri reci am facut eu la viata mea pt ca nu prea era apa calda dupa antrenament, ca in strainate...😂 Scuze, Sica si stiu ca pot glumi cu tine si nu te superi.😉😗
Deci, n-am sa ma apuc acum sa te cert, Doamne fereste pt ca tu esti mult mai valoros decit mine si asa cum spunea Cata, organismul tau nu a fost abuzat.

No, astazi nu ai baut, deci asta este cheia, ASTAZI Nu BEAU, nu miine, nu poimiine, ci numai ASTAZI si tot asa...😗😉👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

sica0723
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde sica0723 » 21 Mai 2017, 00:58

Multumesc Ilyuta! Vorbele tale ma fac sa ma simt mai bine :)

Si DA, normal ca poti glumi cu mine.
US 24 h

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 21 Mai 2017, 02:52

Eu vad abstinenta precum DRAGOSTEA VIETII NOASTRE. Precum JUMATATEA VIETII NOASTRE. Odata indragostiti de ABSTINENTA, ne dorim sa traiam mereu asa. Ea stim ce inseamna pentru noi: curatenie fizica si sufleteasca, demnitate, sanatate si standarde de viata mult mai ridicate. Insa, ca in orice relatie, ii mai putem gresi, o putem trada in anumite perioade nefaste si nefericite. Realizam asta la timp insa si ne dorim mai mult decat orice sa ne ierte si sa ne primeasca in bratele ei calduroase, atat de reconfortante, atat de protectoare. De fapt, aceasta este esenta ABSTINENTEI. Ne indragostim de ea tocmai pentru puterea binelui transmis atat de intens, o putere care, odata simtita, nu mai poate fi uitata nicicand.
Am incredere ca aceasta este cheia abstinentei atunci cand redeschizi mai multe porti decat ti-ai dori. Stii ca, orice ar fi, oricat de mult i-ai gresit, oricat de des ai tradat-o, ea te primeste mereu, de fiecare data in bratele ei protectoare.
Acum, iata-te aici Sica, imbratisat cu multa, muta caldura de ABSTINENTA cea mereu tacuta si loiala. Ramai in bratele ei, pentru a sti cum sa te simti din nou, indragostit de frumusetea ei.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 21 Mai 2017, 03:00

ABSTINENTA este o stare de fapt pe care nu o vei putea uita niciodata, odata traita. Stii cum arata, stii cum se simte, stii de ce te-ai ndragostit de ea. Indiferent de tradari, ea va dori mereu si mereu sa existe in viata ta. Ar fi total nepoliticos sa o lasi la usa. Invit-o in casa asadar si o veti putea lua iar, de la capat. Iti promit!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 21 Mai 2017, 03:12

Ce vroiam sa iti mai spun Sica.. eu de multe ori prefer o stare de ... acalmie, de melenacolie daca vrei, de meditatie mai concret, in locul unei stari de euforie. Mi se pare mult mai sanatos asa. Daca visez cu ochii deschisi? Da. Daca melancolia ma tine minute bune studiind atent anumite detaliii? Ei bine da. Daca prefer meditatia atunci cand in jurul meu se perinda zgomote si chipuri dialogand care cu care... ei da, fac si asta! Cu calm si detasare reusesti sa nu primesti STRESUL pe usa vietii tale. El nu prea are ce cauta cand e vorba de ABSTINENTA. I-ar fi un rival de temut.. Ce vroiam sa-ti spun Sica? Lasa-te cuprins, lasa-te protejat de ABSTINENTA. Incetul cu incetul. Putin cate putin. Si vei fi bine iar, iti garantez.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”