021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Prima zi de abstinență

Aici puteti povesti experientele personale.
anestezia
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 19 Mai 2017, 12:40

Prima zi de abstinență

Mesaj de anestezia »

Astăzi este prima zi de abstinență pentru prietenul meu. Doamne ajută
anestezia
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 19 Mai 2017, 12:40

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de anestezia »

Am luat nişte picături, nuştiu ce rezultate va da. Gindim pozitiv :)
anestezia
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 19 Mai 2017, 12:40

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de anestezia »

Imagine
anestezia
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 19 Mai 2017, 12:40

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de anestezia »

Multumim. Daca stie cineva careva pastile sau alt ceva bun, care a dat rezultate provocind intoleranta si reducind dorinta de consum de alcool, va rog sa imi spune-ti si mie
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de styx »

Anestezia, tratamentul se ia sub supraveghere medicală, se poate muri din sevraj, în ceea ce priveste acele picături din poză... acum pot să râd... eu mi le-am cumpărat singur în speranta de a stopa băutul sau măcar de a-l reduce... după 2 săptămâni mergeu perfect cu vodcă... dar fiecare are dreptul la propriile alegeri... ce nu a functionat pentru mine poate functiona pentru altul si viceversa. „Altceva bun”, poate fi bunăvoința lui de a face ceva în privința bolii, de a nu se ”împăca” cu ideea că nu are leac.. ARE LEAC si acela este abstinența, abstinentă la care fiecare are metoda lui de a ajunge. După cum vezi suntem aici mai multi prieteni forumisti cu diferite perioade de abstinentă, dar stii ceva?! cea mai mare perioadă de abstinentă o are cel care s-a trezit primul de dimineață, pentru că singur azi care nu bem e cea de AZI!
Succes si o seară frumoasă!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
anestezia
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 19 Mai 2017, 12:40

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de anestezia »

Poate ca aveti dreptate. Dar incerc toate variantele posibile...
anestezia
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 19 Mai 2017, 12:40

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de anestezia »

Multumesc frumos de timpul acordat
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de styx »

Orice variantă este mai bună decât nici o variantă! Si eu îți multumesc!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de dani »

Buna Anastezia,bine ai venit pe forum!
Ceva mi se pare mie gresit in abordarea ta...e ca si cum ai incerca tu sa te lasi de baut pentru el (''Am luat nişte picături, nu ştiu ce rezultate va da. Gindim pozitiv'') Pastrand proportiile,acest forum functioneaza ca un mers la psihohog...insa pe canapea trebuie sa fie EL,nu TU.Sa ma refer la cazul meu...eu am pus bucati de suflet pe aici,trairi,dureri,bucurii,franturi de fericire...am primit sau n-am primit feedback,dar m-a ajutat.Sau,mai taraneste spus,daca il manca pe el pielea degeaba te scarpini tu.

Intrebare:De ce nu scrie prietenul tau? Ar putea afla o gramada de chestii si prin intermediul tau,dar EMOTIA impartasita cu alti alcoolici abstinenti e UNICA!Iar un prim sfat pe care i l-as da,este sa nu se lase de baut pentru nimeni...nici pentru tine,nici pentru ma-sa...doar pentru el.Daca lui ii va fi bine si voua va va fi bine alaturi de el abstinent.

Sa se hidrateze,sucuri naturale,sa ia vitamine si eventual sedative (astea le prescrie medicul)...mai incolo va simti nevoia de dulce...deoarece nu mai are alcool care sa se descompuna in zahar si apa.Daca vrea sa citeasca uite aici:

viewtopic.php?f=5&t=1704&start=100

Mult succes!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de Airam »

Te salut Dani. Spor la munca noaptea asta.
Scrie răspuns