021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Prima zi de abstinență

Aici puteti povesti experientele personale.
anestezia
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 19 Mai 2017, 12:40

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de anestezia »

Ma simt invinsa. Aseara ma lovit in burta ca iam varsat vinul in chiuveta, si cum eram in acea perioada a lunii, toata noaptea am avut sangerari mari si mam simtit rau. Nu pot sa va explic cit de rau ma simt si disperata. Aseara soacra mea dormea beata in sufragerie si el in camera iar eu plingeam in bucatarie. Am obosit..
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de styx »

Buna,
Ia le gatura cu fwemeile din Al Anon Iasi, ele au trecut prin ce treci si tu si stiu cum sa te ajute practic...
http://alanoniasi.xhost.ro/ scrie-mi pe adresa de mail styx_[...] si iti dau un nr de contact al unei doamne de acolo care te poate indruma.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
anestezia
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 19 Mai 2017, 12:40

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de anestezia »

Vam scris pe mail
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de Ambasador »

Poti suna la 0733.966.499
Ultima oară modificat 24 Mai 2017, 12:42 de către Ambasador, modificat 1 dată în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de Ambasador »

Este un centru pentru victimele violentei in familie. Trebuie sa ai domiciliul in Iasi; ar ajuta o plangere facuta la politie, etc. Iti vor transmite telefonic de acolo ce acte ai nevoie si daca sunt locuri.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
anestezia
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 19 Mai 2017, 12:40

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de anestezia »

Nu as vrea sa merg la politie...
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de Mihai »

Imi pare rau pentru situatia grea prin care treci, incearca sa suni la unul din numerele de telefon de mai jos.

DGASPC şi DMPS Iaşi - centru de primire în regim de urgenţă; denumire: „Centrul social pentru ocrotirea victimelor violenţei domestice din Municipiul Iaşi” 4 Furnizor de servicii sociale public; denumire: DGASPC Iaşi, tel/fax: 0232/477.731; 0232/474.800;.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
anestezia
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 19 Mai 2017, 12:40

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de anestezia »

Nu am pe.nimeni aici in romania si nu am la cine apela. Sint din alt tara. Eventual colegi de facultate care is mai mici ca mine, respectiv 18-19 ani( eu am 23 fac a doua facultate) si nu prea pot apela la ei, unu la mina ca sint copii dar doi la mina ca nu au cum sa ma ajute, singuri depind de parinti
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de Ambasador »

Esti mult prea tanara sa simti o astfel de disperare Anestezia. Eu la varsta ta aveam doar fluturi in stomac.. In fine, poate aceasta generatie este cu totul alta, cu siguranta! Parerea mea este ca trebuie sa pui cumva punct acestei situatii. Nu iti da voie ca anii de studentie sa te tina obligata sa locuiesti langa un astfel de barbat. Trebuie sa fii puternica acum. Cu lacrimi poate, dar cu inima neinfricata.
Indraznesc putine sfaturi deoarece stiu ca foarte multe victime ale violentei domestice se reintorc langa agresori. Totusi, daca te hotarasti sa traiesti altfel, cu siguranta vei gasi un loc unde sa innoptezi, unde sa regandesti linistita intreaga ta situatie. Ai inima ranita, imi dau seama. Mergem inainte, da? Asa cum te sfatuia si Iliuta, poti gasi o camera la camin undeva, o chirie cu care sa poti imparti chiria alaturi de o prietena.. Castiga-ti independenta, indiferent daca iubesti pe cineva sau nu. Primul pas. Al doilea pas, cauta alternative care se te ajute sa mergi mai departe. Daca te afli in imposibilitate financiara, poti face cum am facut eu in perioada de studentie. Am inghetat un an si apoi am revenit la facultate, dar nu la zi ci la fara frecventa pentru a putea si lucra in acelasi timp. Practic, mergeam doar in week-end la facultate si in restul saptamanii lucram. Hai, ca se poate! Pasul trei. Nu mai lasa pe nimeni sa te loveasca! Nu are nimeni acest drept. Pasul patru. Daca hotarasti totusi iertarea, atunci si el trebuie sa isi schimbe atitudinea fata de tine, viziunea fata de viata. Nu exista alta solutie decat sa renunte la alcool!
Succes si curaj acum! Capul sus.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Prima zi de abstinență

Mesaj de Airam »

Incredibil prin ce treci, nu stiu ce sfat sa-ti dau...dar cred in primul rand ca, ar trebui sa scapi de el, sa-ti vezi de viata ta, esti tanara, e imposibil sa nu te descurci. Nu-l lasa sa-ti distruga viata. Nu merita sa suferi pentru nici un barbat.
Mult curaj draga mea si fa cumva si gandeste-te doar la tine.
Scrie răspuns