021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Prima zi de abstinență

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
anestezia
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Re: Prima zi de abstinență

Mesajde anestezia » 24 Mai 2017, 11:57

Nu as vrea sa merg la politie...

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Mihai » 24 Mai 2017, 12:03

Imi pare rau pentru situatia grea prin care treci, incearca sa suni la unul din numerele de telefon de mai jos.

DGASPC şi DMPS Iaşi - centru de primire în regim de urgenţă; denumire: „Centrul social pentru ocrotirea victimelor violenţei domestice din Municipiul Iaşi” 4 Furnizor de servicii sociale public; denumire: DGASPC Iaşi, tel/fax: 0232/477.731; 0232/474.800;.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 24 Mai 2017, 14:02

Draga Anestezia, n-are rost acum sa mai spun ceva dupa ce ai incercat sa te lupti cu "un nebun" si mare greseala ca i-ai aruncat vinul pt ca si eu te-as fi batut daca mi-ai fi facut asta...vorba vine si nu se face asta unui alcoolic.

Poate intelegi macar acum ceva din povestea cuiva : la fel ca si tine o prietena de-a mea a fost batuta de moarte de sotul ei,
de mirare ca a scapat vie.Stii ce a facut?Si-a luat cei 2 copii si a plecat undeva departe , la familia ei pina si-a facut un rost in
viata.Ea n-a incredere in fel de fel de asociatii si cu mina altuia nu ...ms-a asteptat sa-i rezolve problemele nimeni...Deci cind ai probleme incearca sa le rezolvi tu.Viata este dura si trebuie sa le rezolvam noi.Deci, nu ai o ruda, parinti, frati , surori , la care poti sta o perioada?Ai servici?Mergi intr-o gazda. Prietena mea nu si-a pierdut niciodata speranta, a divortat, s-a recasatorit, a mai mai facut un copil si acum este f fericita Deci poveste cu happy end.
Dumnezeu te ajuta dar incerca sa te ajuti si tu.

PS Daca ai dureri si nu te simti bine du-te la dr, este sfatul meu, nu sta asa.

Anestezia, sfatul meu prietenesc este ca de pe o foaie alba de hirtie, sa nu te concentrezi pe puncul negru din mijlocul ei ci pe foaia alba...Ai grija de tine si de viata ta...
Ultima oară modificat 24 Mai 2017, 14:07 de către Joy, modificat 1 dată în total.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
anestezia
Boboc
Boboc

Mesajde anestezia » 24 Mai 2017, 14:07

Nu am pe.nimeni aici in romania si nu am la cine apela. Sint din alt tara. Eventual colegi de facultate care is mai mici ca mine, respectiv 18-19 ani( eu am 23 fac a doua facultate) si nu prea pot apela la ei, unu la mina ca sint copii dar doi la mina ca nu au cum sa ma ajute, singuri depind de parinti

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 24 Mai 2017, 14:11

Fara sa te panichezi, ia-o metodic si poate poti gasi vre-o camera intr-un camin.
Gaseste-ti o sluja pt studenti ca sa poti avea o gazda, sunt multe cazuri ca ale tale. O colega care sta in gazda te-ar putea ajuta, cred eu, pe moment. In alte tari, multi studenti fac asta pt un ban in plus.

Multi ani inainte si ai toata viata inaintea ta, incerca sa depasesti momentul . Sunt sigur ca vei gasi o solutie si vei invata din greseli pe viitor...Este o lectia de viata dura si acum vei stii ceea ce nu vrei pt viata ta, mult mai important decit ceea ce vrei...
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 24 Mai 2017, 15:47

Esti mult prea tanara sa simti o astfel de disperare Anestezia. Eu la varsta ta aveam doar fluturi in stomac.. In fine, poate aceasta generatie este cu totul alta, cu siguranta! Parerea mea este ca trebuie sa pui cumva punct acestei situatii. Nu iti da voie ca anii de studentie sa te tina obligata sa locuiesti langa un astfel de barbat. Trebuie sa fii puternica acum. Cu lacrimi poate, dar cu inima neinfricata.
Indraznesc putine sfaturi deoarece stiu ca foarte multe victime ale violentei domestice se reintorc langa agresori. Totusi, daca te hotarasti sa traiesti altfel, cu siguranta vei gasi un loc unde sa innoptezi, unde sa regandesti linistita intreaga ta situatie. Ai inima ranita, imi dau seama. Mergem inainte, da? Asa cum te sfatuia si Iliuta, poti gasi o camera la camin undeva, o chirie cu care sa poti imparti chiria alaturi de o prietena.. Castiga-ti independenta, indiferent daca iubesti pe cineva sau nu. Primul pas. Al doilea pas, cauta alternative care se te ajute sa mergi mai departe. Daca te afli in imposibilitate financiara, poti face cum am facut eu in perioada de studentie. Am inghetat un an si apoi am revenit la facultate, dar nu la zi ci la fara frecventa pentru a putea si lucra in acelasi timp. Practic, mergeam doar in week-end la facultate si in restul saptamanii lucram. Hai, ca se poate! Pasul trei. Nu mai lasa pe nimeni sa te loveasca! Nu are nimeni acest drept. Pasul patru. Daca hotarasti totusi iertarea, atunci si el trebuie sa isi schimbe atitudinea fata de tine, viziunea fata de viata. Nu exista alta solutie decat sa renunte la alcool!
Succes si curaj acum! Capul sus.
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 25 Mai 2017, 10:50

Incredibil prin ce treci, nu stiu ce sfat sa-ti dau...dar cred in primul rand ca, ar trebui sa scapi de el, sa-ti vezi de viata ta, esti tanara, e imposibil sa nu te descurci. Nu-l lasa sa-ti distruga viata. Nu merita sa suferi pentru nici un barbat.
Mult curaj draga mea si fa cumva si gandeste-te doar la tine.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 29 Mai 2017, 00:12

Buna Anestezia. Esti bine? Atat am vrut sa stiu. Noapte buna!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Înapoi la “PREZENTATI-VA”