021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Povestea mea.. codependenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Nalina »

Catalinul,
Multumesc. O sa caut sa cumpar cartea. Fizic daca pune mana pe ea, cred ca ar fi mai atras sa o rasfoiasca decat daca i-as spune ca o gaseste online.
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Nalina »

Cat despre cititul personal a povestilor de pe forum.. nu i-am spus ca eu am intrat aici si asta am facut azi toata ziua. El stie ca invat pt permisul auto. Nu simt ca azi ar fi momentul sa-i spun. Sper ca intr-una din zilele viitoare sa aduc forumul in discutie. Intr-un moment lipsit de alcool.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Ambasador »

Da, da.. te incurajez sa ii faci cunostinta cu acest Forum, cu acesti prieteni minunati. Nu se stie.. poate se va intampla o minune! Cum sa-ti spun, .. poate ca abstinenta totala nu e pentru toti, dar cel putin il poate convinge sa consume alcool din ce in ce mai rar. Ar fi si acesta un mare, mare castig. Nu crezi??
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Airam »

Draga Nalina, daca el nu-si doreste sa renunte la alcool, tu te chinui degeaba.
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Tudor. »

Salut draga Nalina,
Daca nu ar mai bea, dar s-ar despărți de tine, ai putea sa accepți acest lucru ?
Ai putea sa îl iubești atât de mult, încât sa ii dai aceasta libertate?
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Nalina »

Buna dimineata dragilor
Doru :) este la faza in care realizeaza ca exagereaza si isi propune sa bea controlat. Sincera sa fiu, de cele mai multe ori nu ii reuseste. Pierde masura, mai ales daca ramane si bea singur, eu nu sunt sau merg la somn sau pur si simplu astept sa adoarma. Bautul rar ar fi ideal dar asta ar implica si baut cu masura. Sa nu se faca pulbere in asa fel incat a doua zi sa aiba nevoie tot de alcool pentru a functiona. Pentru ca o ia de la capat. Iar refacerea dupa o noapte de betie este ceva mai usoara decat dupa 2 nopti si doua zile.
Ieri a baut toata ziua ceai iar aseara cu doua melatonine a reusit sa adoarma mai repede decat se astepta. Nu am gasit inca o postare aici in care sa citesc despre baut cu masura. Nu stiu daca e posibil. Pana acum doua zile, as fi zis ca da, se poate, sau el poate, in felul asta impaca si capra si varza. Cred insa ca incep sa ma indoiesc.
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Nalina »

Va multumesc pentru ca prin prisma experientelor voastre, mi se lumineaza mintea. Am speranta ca nu e totul pierdut si ca intr-o zi va fi el cel care va scrie in locul meu.
Va doresc ca fiecare dintre voi sa isi gaseasca sau pastreze motivatia pentru a spune NU in urmatoarele 24 de ore :)
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Airam »

Nalina, eu una nu pot sa beau cu masura, de aceea am ales sa nu gust alcool. Nu stiu altii cum sunt.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de styx »

Nalina scrie: Nu am gasit inca o postare aici in care sa citesc despre baut cu masura. Nu stiu daca e posibil. Pana acum doua zile, as fi zis ca da, se poate, sau el poate, in felul asta impaca si capra si varza. Cred insa ca incep sa ma indoiesc.
Bună Nalina!
NU ai gasit nici o postare despre acest lucru deoarece daca am fi putut realiza acest lucru nu am mai fi fost pe acest forum, alcoolismul nu este despre a bea bauturi fine sau cantităti mici, alcoolismul este despre a pierde controlul asupra băuturii după primul pahar indiferent ce anume bei sau cât poti să duci la bautura. Eu am incercat o grămadă de solutii( leacuri babesti, naturiste, biserică, etc., nu mai spun de propria vointă) ca să beau controlat dar... nu au functionat până nu am realizat că singura solutie este abstinența zilnică... si uite așa am reusit să mă mentin până în ziua de azi, fiecare zi la rândul ei... Degeaba îți povestim noi pe aici ce si cum, cheia este la el... Si apropo de asta ar fi interesant să-ți răspunzi tie personal cu onestitate la întrebarea lui Tudor si apoi vezi cam cum stau lucrurile între voi...
Zi senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Nalina »

Buna draga Tudor
Da, i-as da libertatea sa mearga acolo unde il duce sufletul.
Nu stiu daca as accepta cu sincera seninatate sufleteasca. Ar trebui poate sa ma vad pusa in fata faptului implinit si sa invat sa traiesc cu durerea ca nu a fost sa fim amandoi. Chiar nu stiu..
De multe ori ma gandesc ca poate nu sunt eu cea care sa ii inspire sentimente atat de profunde incat sa fie motivat sa nu mai bea si cea cu care sa isi intrevada un viitor. Poate un suflet pereche. Sau poate o iubire oarba.
Il iubesc si imi doresc in primul rand pentru el sa renunte la alcool. Cred ca poate invata sa-si gaseasca motivatie si bucurii in viata fara ajutor lichid. E greu inceputul. Daca judec la rece, mie nu-mi este neaparat rau pentru ca el bea. Este un singuratic si un introvertit. Alcoolul il relaxeaza, ii pune zambete pe fata, il face sa-mi vorbeasca asa cum treaz fiind, desi poate ar vrea, rar reuseste..
Scrie răspuns