021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Povestea mea.. codependenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Cris17 »

Nalina, m-am regasit in cele scrise de tine intr-un procent foarte mare.
Felicitari ca ati reusit sa faceti impreuna pasi importanti in lupta cu infamul alcool. Eu n-am reusit, nimic ... in continuare o codependenta si iubitul ei alcoolic
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Nalina »

Cris17 scrie: Eu n-am reusit, nimic ... in continuare o codependenta si iubitul ei alcoolic
Draga mea, asta suntem si noi, in continuare. O codependenta si iubitul ei alcoolic. El este in perioada de abtinere de 4 luni, abstinenta va incepe in momentul cand va renunta la tratament si va spune pas alcoolului, fara alt ajutor decat mintea lui.
Eu voi fi toata viata codependenta intr-un fel sau altul. Asa am crescut si am devenit adult. Inteleg mecanismele din ce in ce mai bine, le accept si incerc in fiecare zi sa stau macar 5 minute cu mine si sa ma gandesc la ce am facut pentru mine in ziua respectiva.
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Cris17 »

Dupa ce am scris, mi-am dat seama de greseala ... alcoolic si codependent, asta ramanem pe viata, diferenta ar fi daca reusim sa ajungem in faza constientizarii, luptei ptr viata noastra, redobandirii armoniei ... sau in cea a suferintei, neputintei, negarii ...
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Nalina »

Multumesc, Ilie. Veselia ta este molipsitoare :). Asta simt eu de fiecare data cand te citesc. Bravo pentru ca reusesti sa-ti mentii o stare atat de buna de spirit!

Am fost o saptamana in vacanta, in tarile nordice. Mi s-a parut interesant ca in supermaketuri la ei, se comercializeaza doar bere, cu program, de la 12 ziua la 8 seara; alte tipuri de alcool, cred ca doar in baruri sau restaurante, si nicidecum minorilor. Noi ne-am rasfatat cu cola la 20 de lei litrul. Scump da' bun. Au niste preturi fantastic de mari la tot ce inseamna alimente nesanatoase.
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Nalina »

In contextul discutiilor din ultima saptamana, intreb ... de ce va pierdeti in amanunte inutile de genul greseli gramaticale, greseli de exprimare, care e mai destept, mai perspicace, care plateste mai rapid o polita, care e mai sarac in vocabular sau cu duhul ... ?
Rolul forumului nu este de a da meditatii la gramatica limbii romane si nici meditatii pentru vreun concurs de bogatie lingvistica. Tocmai asta reprezinta frumusetea si autenticitatea lui. Diferentele, de toate felurile, dintre oameni, si alcoolul, punctul comun.

Modestia e parca, ceva ce se abordeaza intr-unul din pasii AA si nu cred ca degeaba.

Inaltimea de la care, unii dintre voi priviti viata si oamenii, uneori, este redusa la nivelul mării, de alcool.
Scrie răspuns