021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Povestea mea.. codependenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Nalina »

Maria
Stiu ca ma agit degeaba si ca el va fi cel care va trebui sa spuna stop. Si ca daca nu o va face, pot eu sa ma dau peste cap, voi reusi doar sa ma amarasc, frustrez si sa renunt intr-un final. Idealismul de la inceputul relatiei mi-a disparut. Cum ca .. floricele si inimioare si trait fericiti pana.. :) . Floricelele nu traiesc cu alcool si inimioarele cel mult devin hipertensive :))
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Nalina »

Va doresc o zi senina chiar daca afara ploua! :)
Diana.
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 26 Mai 2017, 11:02

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Diana. »

Bună, pot spune ca prietenul tău este un om norocos ca te are alături. La mine e mai greu. Trăiesc cu o persoană care îmi afirmă că ma iubeste, mi-a si dovedit-o de nenumărate ori. Nu consuma alcool nu fumează. Eu in schimb consum. Am episoade cam odată la o săptămână două când beau si cu greu ma mai pot opri. Uneori nu ma opresc decat când mi se face rău sau adorm. Am incercat de nenumărate ori să renunț dar nu am reusit. Nu pot sa imi explic ce se intampla cu mine atunci când ma decid să beau A două zi îmi este rău, uneori nici nu am mai ajuns la muncă. Dar cel mai mult ma afecteaza relația. După fiecare episod îmi face bagajele îmi spune sa plec, vrea să ne despărțim. Ma acuză, stiu ca are dreptate. Îmi este teama ca odată se va întâmpla acest lucru. Eu nici nu am multi prieteni și cu cei pe care ii am îmi este rusine sa vorbesc despre asta. Chiar nu stiu ce sa ma mai fac Imi e teama ca o sa imi iau zilele. Scuza-ma ca am vorbit despre mine. Ma repet e chiar un om foarte norocos prietenul tău. Lupta cu el nu il lasa, ajutat-l!! Eu mi-aș dori să am pe cineva care sa ma ajute
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Nalina »

Zilele ne-au fost date, Diana. Daca la orice alt lucru pentru care luptam si il obtinem prin forte proprii intr-un fel sau altul, avem dreptul si putem renunta, la viata, voit, nu. Viata inseamna mai mult decat un barbat, o femeie, o relatie, un copil, serviciul mult dorit sau mai stiu eu cate altele. E poate cate putin din tot ce am enumerat mai sus, un anotimp drag, un catel, lucrurile marunte de zi cu zi care iti bucura sufletul, poate fi orice prostioara, orice pasiune (care nu duce la autodistrugere), orice zambet pe care il vezi pe fata unui om drag sau a unui necunoscut; viata inseamna lupta pe care oamenii de aici o duc cu ei insisi si mandria ca a mai trecut o zi in care nu au baut, invingerea tentatiei pentru a se bucura de o noua zi de munca, de zambetul curat al copilului, de mangaierea omului de langa, de ideea ca trec anii si trec cu un folos.. si alte atatea. Intreaba-te sincer de ce bei, ce iti aduce bun si ce nu. Si poate mai curand decat crezi va veni ziua cand vei scrie aici ".. o zi, doua, noua ..in care nu am baut.. si imi e bine"
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Nalina »

In ziua de florii anul acesta mi-a murit un prieten vechi si drag. Un cancer care a evoluat galopant. Din momentul in care a primit rezultatul ct-ului, pe picioare fiind, a durat fix doua saptamani pana s-a stins. Stiu ca mergeam in fiecare seara la el si plecam de acolo gandindu-ma ca pomii infloresc si el nu se mai poate ridica din pat sa ii vada. Fata in fata cu moartea.. cred ca cu majoritatea ne-am dori sa fi facut lucrurile altfel. Poate mai bine, poate mai devreme.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Ambasador »

Diana. scrie:Bună, pot spune ca prietenul tău este un om norocos ca te are alături. La mine e mai greu. Trăiesc cu o persoană care îmi afirmă că ma iubeste, mi-a si dovedit-o de nenumărate ori. Nu consuma alcool nu fumează. Eu in schimb consum. Am episoade cam odată la o săptămână două când beau si cu greu ma mai pot opri. Uneori nu ma opresc decat când mi se face rău sau adorm. Am incercat de nenumărate ori să renunț dar nu am reusit. Nu pot sa imi explic ce se intampla cu mine atunci când ma decid să beau A două zi îmi este rău, uneori nici nu am mai ajuns la muncă. Dar cel mai mult ma afecteaza relația. După fiecare episod îmi face bagajele îmi spune sa plec, vrea să ne despărțim. Ma acuză, stiu ca are dreptate. Îmi este teama ca odată se va întâmpla acest lucru. Eu nici nu am multi prieteni și cu cei pe care ii am îmi este rusine sa vorbesc despre asta. Chiar nu stiu ce sa ma mai fac Imi e teama ca o sa imi iau zilele. Scuza-ma ca am vorbit despre mine. Ma repet e chiar un om foarte norocos prietenul tău. Lupta cu el nu il lasa, ajutat-l!! Eu mi-aș dori să am pe cineva care sa ma ajute
Buna seara Diana.

Am ales sa-ti scriu deoarece m-am regasit putin in povestea ta inca de cand am citit-o.
Pentru mine o buna perioada de timp, alcoolul nu a reprezentat altceva decat un somnifer. Unul fals, imi dau seama acum. Dar ma imbatam cu acest gand la propriu si la figurat. Mai des decat ti se intampla tie acum.. Totusi, am avut suficienta precautie sa nu las familia sa-mi fie afectata de acest viciu al meu. Stiam bine sa ma ascund. Consumam alcool cat sa ma pot trezi destul de bine a doua zi si sa imi reiau toate activitatile de peste zi fara probleme. Ce vad la tine, in ceea ce scrii? Puterea de a recunoaste boala. E pasul primordial. Apoi, regretele si constientizarea raului din viata ta. Iti dai seama ca ai o problema, o vrei schimbata, dar deocamdata nu stii cum sa faci. Esti la stadiul cand iti pui inca foarte multe intrebari. E timpul sa cauti adanc in trecutul si prezentul tau poate. Sa afli daca mostenesti genetic acest lucru, sau poate anturajul, sau factorul psihic sunt de vina? Ar fi util sa gasesti raspunsuri la toate aceste intrebari. Eu dupa ce am stiut motivele bolii mele, am inteles ca nu am alta solutie decat abstinenta. O abstinenta la care inca nu am ajuns, repet. Ma aflu in perioada de abtinere cum se spune, cand inca invat ceea ce inseamna viata de adict. Sunt ca un elev la scoala, iau foarte multe notite si incerc sa nu pic acest examen al abstinentei salvator. Te invit sa fii “colega” noastra in acesti primi pasi la “Scoala abstinentei” aici, pe Forum, printre toti acesti boboci si veterani minunati.
Iubeste viata. Atat te pot sfatui umil. Moartea este urata, crede-ma. Am avut ocazia sa vad pe cineva drag cum a plecat pe lumea cealalta zbatandu-se sa traiasca.. Isi dorea enorm sa mai traiasca! De cate ori ascult vorbindu-se despre ganduri sinucigase, am un sentiment de extrema furie. De ce sa faca cineva asta si mai ales, cu ce drept? Iar tu mai ales Diana, porti o boala de care te poti vindeca. Mai mult decat atat, ai un tratament gratis si la indemana ta: abstinenta.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Ambasador »

Sa ne mai scrii Nalina, cand vei mai putea.. Asteptam oricand vesti de la tine.
Noapte buna!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Nalina »

Buna, voua, tuturor :)
Intru in fiecare zi si va citesc.
Zile senine sa aveti!

Diana, cum esti ?
Diana.
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 26 Mai 2017, 11:02

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Diana. »

Hei, mulțumesc pentru încurajari. Stiu ca e o prostie sa te gândesti la moarte când viata e atat de frumoasa. Momentan sunt bine, nu am mai consumat alcool de o săptămână mi-am propus sa nu mai consum deloc, nu stiu daca voi reuși dar ma străduiesc din răsputeri. Da Ambasador ai dreptate, ma gandesc ca e si ceva genetic si experientele din trecut, am avut pe cineva drag care s-a sinucis intr-un mod foarte brutal și din nefericire am si fost martoră la acel eveniment, cu siguranță am rămas oarecum marcată. Iar legat de episoadele mele pot spune ca sunt destul de exagerate. Adică dacă consum bere, beau cel puțin vreo 7. La ultimul chef unde am fost invitata organizat chiar de firma la care lucram am pus stăpânire pe sticla de whisky si nici nu mai stiu cat am băut. O colega mi-a zis ca am băut o sticlă întreagă. Norocul meu a fost ca ă venit prietenul sa ma culeagă de acolo si sa ma duca acasa. Colegilor li s-a părut fun ce am facut, ca ne-am distrat. Nu m-ai zic ca am scapat si telefonul pe jos noroc ca e rezistent
Diana.
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 26 Mai 2017, 11:02

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Diana. »

Și dacă tot sunt la capitolul destainuri.. Aici ma simt destul de bine sa va vorbesc despre mine si experientele mele(sper doar sa nu va plictisesc ) sunt o fire destul de introvertita, serioasă în mediile sociale, constiincioasa la muncă. Am 36 de ani, natura m-a dotat cu o stare de sănătate excelentă, cei care nu ma cunosc nu îmi dau mai mult de 27, 28 de ani. Atunci când beau devin altcineva sunt veselă expansivă, prietenoasă, na transform:) Alcool am inceput sa consum pe la 18 ani, din curiozitate, după aceea in cercul de prieteni cu care ieșeam prin oras. Treptat nici nu îmi dau seama când si cum consumam din ce in ce mai mult. Pe la 20 si de ani am inceput sa ma îngrijoreze situația asta. Am ajuns si la Aliat am participat la niste discutii, consilieri, in urma carora am ajuns la concluzia ca nu as avea o problema. Nu am mai venit. Și Here i am!
Scrie răspuns