021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Povestea mea.. codependenta

Aici puteti povesti experientele personale.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesajde Ambasador » 25 Mai 2017, 18:38

Am o curiozitate, o intrebare daca vrei Nalina. Ce-ar fi sa citeasca el personal din povestile de pe Forum?
Sa stii ca uneori, inteligenta nu face casa buna cu intelepciunea. Din pacate. Daca el refuza un psiholog, ei bine il inteleg perfect. Dar faptul ca se simte deosebit nu prea il ajuta in aceasta situatie. Trebuie sa fie suficient de cerebral si cand este vorba despre tot ce inseamna alcoolism. Sa se documenteze. Din timp, cum bine spui. Sa previna. Sa nu lase lucrurile sa devina irecuperabile, ireversibile poate. Cei patiti, stiu. Iti pot confirma ca adictia este ca o lipitoare de suflet, cu miros extrem de neplacut si cu efecte nefaste pentru minte si organism.
Asa cum prezinti situatia, el asteapta momentul critic declansator. Sa vedem, cam ce oare? O boala, o internare sub cheie, parasirea celor dragi, pierderea serviciului, ce mai exact..? Sau se asteapta sa prinda batranetea perfect sanatos traind astfel, hmm? Intreaba-l, te rog.
Stii cum e: "nu e mare lucru" pana se-ntampla. Si apoi, ramai cu firmituri din viata, nu cu tot ce iti poate oferi mai bun.
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 25 Mai 2017, 18:50

Buna seara, Nalina, ii recomand prietenului tau cartea "spovedania unui betiv".

E o carte autobiagrafica scrisa de Jack London si e analizat alcolismnul din perspectiva unui intelectual rafinat. Se citeste foarte usor, eu cred ca am terminat-o in 8 ore. Se gaseste cu o simpla cautare pe net in varianta pdf. Pe mine cartea asta m-a determinat - sa incerc cel putin - sa schimb directia.
Ai intrebat azi daca si noi eram cu nasul pe sus, raspunsul in cazul meu e DA!

Sunt autorul acestui subiect
Nalina
Boboc
Boboc

Mesajde Nalina » 25 Mai 2017, 19:49

Da Doru, asta ii spuneam aseara.. ca nu-mi vine sa cred ca nu a citit tocmai ce il doare pe el.. adica sta pana in creierii diminetii citind despre toate draciile, importante sau mai putin importante, si cand vine vorba de documentare despre problema lui.. cred ca trecerea prin informatie a fost facuta la modul superficial. Pe fuga. Ca si cum i-ar fi frica sa afle detalii.
Raspunsul lui a fost ca a citit.. dar cu juma' de gura.

Nalina
Boboc
Boboc

Mesajde Nalina » 25 Mai 2017, 19:52

Apropo de batranete, imi spune mereu ca se simte batran. Sau ca sa-l citez pe Alan Parson, "old and wise". Si ca .. daca maine i s-ar sfarsi viata, n-ar avea regrete. Poate, dar doar poate si nu e sigur...ca nu a facut un copil.

Nalina
Boboc
Boboc

Mesajde Nalina » 25 Mai 2017, 19:53

Catalinul,
Multumesc. O sa caut sa cumpar cartea. Fizic daca pune mana pe ea, cred ca ar fi mai atras sa o rasfoiasca decat daca i-as spune ca o gaseste online.

Nalina
Boboc
Boboc

Mesajde Nalina » 25 Mai 2017, 20:00

Cat despre cititul personal a povestilor de pe forum.. nu i-am spus ca eu am intrat aici si asta am facut azi toata ziua. El stie ca invat pt permisul auto. Nu simt ca azi ar fi momentul sa-i spun. Sper ca intr-una din zilele viitoare sa aduc forumul in discutie. Intr-un moment lipsit de alcool.

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 25 Mai 2017, 20:54

Daca tot a terminat ceva profil real, parca inginerie, poate citesti putin si pe topicul meu.
Mult succes in toate!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 25 Mai 2017, 20:55

Da, da.. te incurajez sa ii faci cunostinta cu acest Forum, cu acesti prieteni minunati. Nu se stie.. poate se va intampla o minune! Cum sa-ti spun, .. poate ca abstinenta totala nu e pentru toti, dar cel putin il poate convinge sa consume alcool din ce in ce mai rar. Ar fi si acesta un mare, mare castig. Nu crezi??
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 25 Mai 2017, 21:05

Draga Nalina, daca el nu-si doreste sa renunte la alcool, tu te chinui degeaba.

Tudor.
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Tudor. » 25 Mai 2017, 23:50

Salut draga Nalina,
Daca nu ar mai bea, dar s-ar despărți de tine, ai putea sa accepți acest lucru ?
Ai putea sa îl iubești atât de mult, încât sa ii dai aceasta libertate?

Înapoi la “PREZENTATI-VA”