021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Povestea mea.. codependenta

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Nalina
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesajde Nalina » 26 Mai 2017, 08:20

Buna dimineata dragilor
Doru :) este la faza in care realizeaza ca exagereaza si isi propune sa bea controlat. Sincera sa fiu, de cele mai multe ori nu ii reuseste. Pierde masura, mai ales daca ramane si bea singur, eu nu sunt sau merg la somn sau pur si simplu astept sa adoarma. Bautul rar ar fi ideal dar asta ar implica si baut cu masura. Sa nu se faca pulbere in asa fel incat a doua zi sa aiba nevoie tot de alcool pentru a functiona. Pentru ca o ia de la capat. Iar refacerea dupa o noapte de betie este ceva mai usoara decat dupa 2 nopti si doua zile.
Ieri a baut toata ziua ceai iar aseara cu doua melatonine a reusit sa adoarma mai repede decat se astepta. Nu am gasit inca o postare aici in care sa citesc despre baut cu masura. Nu stiu daca e posibil. Pana acum doua zile, as fi zis ca da, se poate, sau el poate, in felul asta impaca si capra si varza. Cred insa ca incep sa ma indoiesc.

Nalina
Boboc
Boboc

Mesajde Nalina » 26 Mai 2017, 08:24

Va multumesc pentru ca prin prisma experientelor voastre, mi se lumineaza mintea. Am speranta ca nu e totul pierdut si ca intr-o zi va fi el cel care va scrie in locul meu.
Va doresc ca fiecare dintre voi sa isi gaseasca sau pastreze motivatia pentru a spune NU in urmatoarele 24 de ore :)

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 26 Mai 2017, 08:31

Nalina, eu una nu pot sa beau cu masura, de aceea am ales sa nu gust alcool. Nu stiu altii cum sunt.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde styx » 26 Mai 2017, 08:53

Nalina scrie: Nu am gasit inca o postare aici in care sa citesc despre baut cu masura. Nu stiu daca e posibil. Pana acum doua zile, as fi zis ca da, se poate, sau el poate, in felul asta impaca si capra si varza. Cred insa ca incep sa ma indoiesc.

Bună Nalina!
NU ai gasit nici o postare despre acest lucru deoarece daca am fi putut realiza acest lucru nu am mai fi fost pe acest forum, alcoolismul nu este despre a bea bauturi fine sau cantităti mici, alcoolismul este despre a pierde controlul asupra băuturii după primul pahar indiferent ce anume bei sau cât poti să duci la bautura. Eu am incercat o grămadă de solutii( leacuri babesti, naturiste, biserică, etc., nu mai spun de propria vointă) ca să beau controlat dar... nu au functionat până nu am realizat că singura solutie este abstinența zilnică... si uite așa am reusit să mă mentin până în ziua de azi, fiecare zi la rândul ei... Degeaba îți povestim noi pe aici ce si cum, cheia este la el... Si apropo de asta ar fi interesant să-ți răspunzi tie personal cu onestitate la întrebarea lui Tudor si apoi vezi cam cum stau lucrurile între voi...
Zi senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Nalina
Boboc
Boboc

Mesajde Nalina » 26 Mai 2017, 08:58

Buna draga Tudor
Da, i-as da libertatea sa mearga acolo unde il duce sufletul.
Nu stiu daca as accepta cu sincera seninatate sufleteasca. Ar trebui poate sa ma vad pusa in fata faptului implinit si sa invat sa traiesc cu durerea ca nu a fost sa fim amandoi. Chiar nu stiu..
De multe ori ma gandesc ca poate nu sunt eu cea care sa ii inspire sentimente atat de profunde incat sa fie motivat sa nu mai bea si cea cu care sa isi intrevada un viitor. Poate un suflet pereche. Sau poate o iubire oarba.
Il iubesc si imi doresc in primul rand pentru el sa renunte la alcool. Cred ca poate invata sa-si gaseasca motivatie si bucurii in viata fara ajutor lichid. E greu inceputul. Daca judec la rece, mie nu-mi este neaparat rau pentru ca el bea. Este un singuratic si un introvertit. Alcoolul il relaxeaza, ii pune zambete pe fata, il face sa-mi vorbeasca asa cum treaz fiind, desi poate ar vrea, rar reuseste..

Nalina
Boboc
Boboc

Mesajde Nalina » 26 Mai 2017, 09:17

Maria
Stiu ca ma agit degeaba si ca el va fi cel care va trebui sa spuna stop. Si ca daca nu o va face, pot eu sa ma dau peste cap, voi reusi doar sa ma amarasc, frustrez si sa renunt intr-un final. Idealismul de la inceputul relatiei mi-a disparut. Cum ca .. floricele si inimioare si trait fericiti pana.. :) . Floricelele nu traiesc cu alcool si inimioarele cel mult devin hipertensive :))

Nalina
Boboc
Boboc

Mesajde Nalina » 26 Mai 2017, 09:19

Va doresc o zi senina chiar daca afara ploua! :)

Diana.
Boboc
Boboc

Mesajde Diana. » 26 Mai 2017, 10:20

Bună, pot spune ca prietenul tău este un om norocos ca te are alături. La mine e mai greu. Trăiesc cu o persoană care îmi afirmă că ma iubeste, mi-a si dovedit-o de nenumărate ori. Nu consuma alcool nu fumează. Eu in schimb consum. Am episoade cam odată la o săptămână două când beau si cu greu ma mai pot opri. Uneori nu ma opresc decat când mi se face rău sau adorm. Am incercat de nenumărate ori să renunț dar nu am reusit. Nu pot sa imi explic ce se intampla cu mine atunci când ma decid să beau A două zi îmi este rău, uneori nici nu am mai ajuns la muncă. Dar cel mai mult ma afecteaza relația. După fiecare episod îmi face bagajele îmi spune sa plec, vrea să ne despărțim. Ma acuză, stiu ca are dreptate. Îmi este teama ca odată se va întâmpla acest lucru. Eu nici nu am multi prieteni și cu cei pe care ii am îmi este rusine sa vorbesc despre asta. Chiar nu stiu ce sa ma mai fac Imi e teama ca o sa imi iau zilele. Scuza-ma ca am vorbit despre mine. Ma repet e chiar un om foarte norocos prietenul tău. Lupta cu el nu il lasa, ajutat-l!! Eu mi-aș dori să am pe cineva care sa ma ajute

Nalina
Boboc
Boboc

Mesajde Nalina » 26 Mai 2017, 10:48

Zilele ne-au fost date, Diana. Daca la orice alt lucru pentru care luptam si il obtinem prin forte proprii intr-un fel sau altul, avem dreptul si putem renunta, la viata, voit, nu. Viata inseamna mai mult decat un barbat, o femeie, o relatie, un copil, serviciul mult dorit sau mai stiu eu cate altele. E poate cate putin din tot ce am enumerat mai sus, un anotimp drag, un catel, lucrurile marunte de zi cu zi care iti bucura sufletul, poate fi orice prostioara, orice pasiune (care nu duce la autodistrugere), orice zambet pe care il vezi pe fata unui om drag sau a unui necunoscut; viata inseamna lupta pe care oamenii de aici o duc cu ei insisi si mandria ca a mai trecut o zi in care nu au baut, invingerea tentatiei pentru a se bucura de o noua zi de munca, de zambetul curat al copilului, de mangaierea omului de langa, de ideea ca trec anii si trec cu un folos.. si alte atatea. Intreaba-te sincer de ce bei, ce iti aduce bun si ce nu. Si poate mai curand decat crezi va veni ziua cand vei scrie aici ".. o zi, doua, noua ..in care nu am baut.. si imi e bine"

Nalina
Boboc
Boboc

Mesajde Nalina » 26 Mai 2017, 11:15

In ziua de florii anul acesta mi-a murit un prieten vechi si drag. Un cancer care a evoluat galopant. Din momentul in care a primit rezultatul ct-ului, pe picioare fiind, a durat fix doua saptamani pana s-a stins. Stiu ca mergeam in fiecare seara la el si plecam de acolo gandindu-ma ca pomii infloresc si el nu se mai poate ridica din pat sa ii vada. Fata in fata cu moartea.. cred ca cu majoritatea ne-am dori sa fi facut lucrurile altfel. Poate mai bine, poate mai devreme.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”