021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Doresc sa ma las

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Doresc sa ma las

Mesaj de styx »

Îmi cer scuze pentru greseala de exprimare în scris si anume ,,asa că eu nu pot să-ti spun că sufleteste sunt alaturi de tine si îți odresc...!
am vrut să scriu că: „asa că eu nu pot decât să-ti spun că sufleteste sunt alaturi de tine si îți doresc...” Nu am cum să nu fiu alături de tine atât timp cât si eu sunt ca tine... numai un alcoolic înțelege alt alcoolic. Îmi pare rău... ufff!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
liviu686
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 06 Ian 2011, 17:43

Re: Doresc sa ma las

Mesaj de liviu686 »

Aseara abia am reusit sa adorm. Am avut tot felul de stari de agitatie si frica. Pentru prima oara in ceva timp mi-a revenit crizele de astm. A trebuit sa folosesc inhalatorul. Dar pana intr-un final am reusit sa adorm. Somnul meu a fost foarte adanc. Nu m-am trezit noaptea ca de obicei, nu am avut vise si nu am transpirat. In schimb azi pe la 10 cand m-am trezit, am avut dureri de articulatii cam peste tot, dureri musculare si dureri de stomac. Se pare ca durerea de stomac vine de la foame. Dupa ce mananc, imi trece. Scaunul a inceput sa prinda culoare. Sper sa fie tot mai bine. Amorteala in maini, picioare ai limba nu mai este asa de accentuata. In schimb ma simt ca si un spectator la tot ce mi-i se intampla in jur. De asemenea cand am deschis acest forum si am vazut cati dintre voi mi-i s-au alaturat si mi-au dat sfaturi am inceput sa am un plans necontrolabil care nu s-a prea intamplat anterior decat extrem de rar. Imi este in continuare extrem de sete si beau multa apa. Umblatul este ceva mai bine dar inca foarte nesigur. De asemenea mi-i se pare ca in camera de unde scriu, lumina este exagerat de puternica cu draperile inchise.
Inca odata va multumesc ca sunteti alaturi de mine fiindca prietenii pe care i-am avut, m-au parasit. Familia mi-a ramas alaturi de mine dar sotia trebuie sa mearga la lucru si cand se intoarce, mai sta un pic cu mine dupa care se culca. Ea nu bea alcool de fel. Partea cea mai grea pentru mine este ca sunt proprietarul unui bar si una din motivele de a ma lasa este sa nu mai fiu vazut in propriul meu bar ca un "alcoolic" care in fiecare zii este beat. Este imperativ pentru mine sa ma schimb.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Doresc sa ma las

Mesaj de Ambasador »

Ai sintetizat foarte bine Liviu tot ceea ce simti. Anxietate, intr-un cuvant. Daca ti-au revenit crizele de astm, asta se intampla de la senzatia de panica simtita in urma lipsei de alcool. Alcoolul ne da un fals sentiment de siguranta, iar cand renuntam la el, se razbuna cu inversunare.
Dupa cum descrii, simptomele de sevraj parca s-au mai ameliorat putin. Totusi, fii foarte vigilent! Sa te hidratezi si sa mananci bine. Pentru dureri de articulatii, musculare si de stomac exista medicamente, antiinflamatoare, etc. Sa iei la nevoie, nu sta cu dureri pentru a nu te epuiza psihic si mai mult. Nu e bine sa pui presiune si mai multa acum, cu absolut nimic. Ideea de baza cred eu, ar fi sa te concentrezi pe starea ta de sanatate fizica pentru inceput. E foarte important sa nu te doara nimic, sa iti treaca starea de sevraj. Apoi, cu pasi mici poti gandi ABSTINENTA. Cum sa o traiesti, cum sa o obtii timp de 24 de ore, zilnic. Asadar, prioritatea numarul unu acum: sanatatea ta.
E intradevar o situatie extrem de speciala faptul ca tu insuti esti proprietarul unui bar. Greul abstinentei va veni de acolo de multe ori insa, va fi o provocare! Am un prieten care face bani din distributia cu alcool a carui gust nu l-a mai simtit demult. Deci, se poate! Ma gandeam la ceva.. ai putea face din abstinenta ta o adevarata poveste de succes, pe care apoi ai putea sa o promovezi in afacerea proprie, de ce nu? Vei fi un contrast interesant. Alcool.. fara alcool! Vei fi un exemplu pentru multi si un simbol ca abstinenta sau cel putin reducerea cantitatii de alcool inseamna seninatate si sanatate! Gandeste-te.

PS: Styx si Maria, va multumesc pentru aprecieri. Prind aripi langa voi. Azi, prin voi, stiu mai mult decat ieri ca se poate. SE POATE TRAI FARA ALCOOL!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Doresc sa ma las

Mesaj de Ambasador »

Vroiam atat sa stiu Liviu: respecti titlul topicului tau, inca iti mai doresti "sa te lasi", sa renunti la alcool? Care este prezentul tau acum?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
liviu686
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 06 Ian 2011, 17:43

Re: Doresc sa ma las

Mesaj de liviu686 »

Azi s-a incheiat a saptea zii decand m-am lasat. Starea de rau incepe incetisor sa treaca. Inca ma simt slabit si degetele de la maini sunt inca amortite. Un lucru nou mi-i se intampla si anume dimineata ma trezesc mahmur ca si dupa o betie. Incontinuare beau foarte multe lichide si am inceput sa iau Centrum multivitamine. Mananc de 3 ori pe zi si am o pofta foarte mare pentru dulciuri. Mananc cam 100 grame de bomboane pe zi. Durerile s-au mai linistit. Am devenit mai activ si ma simt mai liber. Iau toate pas cu pas si parca am o ura fata de alcool si de viata de din'nainte. Cunoscutii cu care am baut cot la cot imi tot ofera sa beau dar eu le spun ca sunt pe tratament medicamentos si nu pot sa beau. Ma rog la Dumnezeu sa nu ma lase sa ajung inapoi la cum am fost. Familia mea ma ajuta foarte mult si le sunt dator vandut pentru asta. Va multumesc ca sunteti alaturi de mine,
Cu mult respect,
Liviu alcoolic
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Doresc sa ma las

Mesaj de styx »

Succes!
E normal să manânci dulce, chiar indicat, organismul nu mai procesează alcoolul acum si are nevoie de dulce. E foarte bine că ai suportul famililei, ajută mult de tot. Dacă continui așate veisimti din ce în ce mai bine, iar starea fizică se va îmbunătătți vizibil... ai grijă de tine!
Zi senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Doresc sa ma las

Mesaj de Airam »

Eu mananc inghetata, imi place foarte mult si....e mai ieftina decat berea si...nici nu-mi face rau.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Doresc sa ma las

Mesaj de Ambasador »

Si in plus, se stie, inghetata este vedeta verii!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Doresc sa ma las

Mesaj de Airam »

😘😘😘
liviu686
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 06 Ian 2011, 17:43

Re: Doresc sa ma las

Mesaj de liviu686 »

Cu un drum speram sa mai slabesc. Dar cu atata inghetata cat consum, cred ca o sa fie un picut mai greu. Probabil am uitat sa mentionez dar am aproape 2 metrii inaltime si din pacate, 180 kg. Dar pentru prima faza iau problemele pas cu pas si zi cu zi.
Cu multe multumiri si respect,
Liviu alcoolic.
Scrie răspuns