021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Doresc sa ma las

Aici puteti povesti experientele personale.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Re: Doresc sa ma las

Mesajde Ambasador » 24 Mai 2017, 23:56

Multumesc Catalin. Doresc mult sa il ajutam pe Liviu. Sevrajul iti starneste parca toate organele interne si le face sa reactioneze fiecare in fel si chip dupa ce nu mai simt drogul alcoolului. Se revolta in felul lor si atunci, vin tot felul de semnale urate cum ar fi: durerile musculare, picioare umflate, tremuraturi ale mainilor, dezechilibru, batai ale inimii mai accentuate, sete foarte mare, voma, etc. Nimeni nu ar trebui sa treaca singur prin astfel de situatii.. E important Liviu sa fii puternic pentru a rezista in aceste zile de sevraj cumplite ca mai apoi, sa incepi sa traiesti intr-o viata curata, de abstinent.
Fii curajos! Totul are leac, lasa timpul sa se aseze pe scunul cuvenit. SI fii vigilent, asculta-ti corpul pentru orice nevoie... Ar fi bine daca ai putea sa iti iei tensiunea si nivelul glicemiei dimineata.. Sper sa treci cu bine peste inca o noapte de sevraj si sa ne dai stiri bune maine!
Noapte buna si sanatate!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 25 Mai 2017, 00:07

Liviu, daca tu cu cantitatile alea zilnice reusesti sa treci cu bine peste o saptamana vei fi, pentru mine cel putin, un adevarat luptator. 3-4 zile au trecut deja.
Mult succes, voi urmari tot ceea ce scrii.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 25 Mai 2017, 00:43

Scuze, am vrut sa scriu pe topicul meu pentru tine!
Multa sanatate!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 25 Mai 2017, 09:32

Salut Liviu, salutare tuturor!
Liviu, prietenii de aici ti-au spus cam tot asa că eu nu pot să-ti spun că sufleteste sunt alaturi de tine si îți odresc să-ți revii si să apuci pe calea însănătosirii... există un paradox in alcoolicii anonimi „suferim ca să ne facem bine”... ai grijă prietene să nu uiti suferința si să o iei de la capăt după aceea, din păcate boala asta ne face să uităm foarte repede cît de rău ne-a fost si să spunem că ce rău ne-ar putea face un pahar? si apoi să intrăm iar pe roata aia de hamster a bautului fără măsură..., în ceea ce priveste probleme de mobilitate s-ar părea că ai simptome de neurolepsie datorate consumului abuziv, nu sunt medic dar cam așa ceva se întâmplă de aceea îți recomand călduros un consult de specialitate... Să auzim numai de bine.

Ambasador si Cătălin, felicitări din suflet! Cel mai bun mod de a-ți mentine abstinenta este acela de a ajuta alt alcoolic.

Abstinență senină! Doamne ajută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 25 Mai 2017, 10:26

Doru, sunt uimita cat esti de documentat...E bine ca scrii, Liviu chiar are nevoie de ajutor.
Ai grija de tine Liviu si nu te jena sa mergi la spital, daca te simti rau.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 25 Mai 2017, 10:33

Îmi cer scuze pentru greseala de exprimare în scris si anume ,,asa că eu nu pot să-ti spun că sufleteste sunt alaturi de tine si îți odresc...!
am vrut să scriu că: „asa că eu nu pot decât să-ti spun că sufleteste sunt alaturi de tine si îți doresc...” Nu am cum să nu fiu alături de tine atât timp cât si eu sunt ca tine... numai un alcoolic înțelege alt alcoolic. Îmi pare rău... ufff!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Sunt autorul acestui subiect
liviu686
Boboc
Boboc

Mesajde liviu686 » 25 Mai 2017, 11:37

Aseara abia am reusit sa adorm. Am avut tot felul de stari de agitatie si frica. Pentru prima oara in ceva timp mi-a revenit crizele de astm. A trebuit sa folosesc inhalatorul. Dar pana intr-un final am reusit sa adorm. Somnul meu a fost foarte adanc. Nu m-am trezit noaptea ca de obicei, nu am avut vise si nu am transpirat. In schimb azi pe la 10 cand m-am trezit, am avut dureri de articulatii cam peste tot, dureri musculare si dureri de stomac. Se pare ca durerea de stomac vine de la foame. Dupa ce mananc, imi trece. Scaunul a inceput sa prinda culoare. Sper sa fie tot mai bine. Amorteala in maini, picioare ai limba nu mai este asa de accentuata. In schimb ma simt ca si un spectator la tot ce mi-i se intampla in jur. De asemenea cand am deschis acest forum si am vazut cati dintre voi mi-i s-au alaturat si mi-au dat sfaturi am inceput sa am un plans necontrolabil care nu s-a prea intamplat anterior decat extrem de rar. Imi este in continuare extrem de sete si beau multa apa. Umblatul este ceva mai bine dar inca foarte nesigur. De asemenea mi-i se pare ca in camera de unde scriu, lumina este exagerat de puternica cu draperile inchise.
Inca odata va multumesc ca sunteti alaturi de mine fiindca prietenii pe care i-am avut, m-au parasit. Familia mi-a ramas alaturi de mine dar sotia trebuie sa mearga la lucru si cand se intoarce, mai sta un pic cu mine dupa care se culca. Ea nu bea alcool de fel. Partea cea mai grea pentru mine este ca sunt proprietarul unui bar si una din motivele de a ma lasa este sa nu mai fiu vazut in propriul meu bar ca un "alcoolic" care in fiecare zii este beat. Este imperativ pentru mine sa ma schimb.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 25 Mai 2017, 13:15

Ai sintetizat foarte bine Liviu tot ceea ce simti. Anxietate, intr-un cuvant. Daca ti-au revenit crizele de astm, asta se intampla de la senzatia de panica simtita in urma lipsei de alcool. Alcoolul ne da un fals sentiment de siguranta, iar cand renuntam la el, se razbuna cu inversunare.
Dupa cum descrii, simptomele de sevraj parca s-au mai ameliorat putin. Totusi, fii foarte vigilent! Sa te hidratezi si sa mananci bine. Pentru dureri de articulatii, musculare si de stomac exista medicamente, antiinflamatoare, etc. Sa iei la nevoie, nu sta cu dureri pentru a nu te epuiza psihic si mai mult. Nu e bine sa pui presiune si mai multa acum, cu absolut nimic. Ideea de baza cred eu, ar fi sa te concentrezi pe starea ta de sanatate fizica pentru inceput. E foarte important sa nu te doara nimic, sa iti treaca starea de sevraj. Apoi, cu pasi mici poti gandi ABSTINENTA. Cum sa o traiesti, cum sa o obtii timp de 24 de ore, zilnic. Asadar, prioritatea numarul unu acum: sanatatea ta.
E intradevar o situatie extrem de speciala faptul ca tu insuti esti proprietarul unui bar. Greul abstinentei va veni de acolo de multe ori insa, va fi o provocare! Am un prieten care face bani din distributia cu alcool a carui gust nu l-a mai simtit demult. Deci, se poate! Ma gandeam la ceva.. ai putea face din abstinenta ta o adevarata poveste de succes, pe care apoi ai putea sa o promovezi in afacerea proprie, de ce nu? Vei fi un contrast interesant. Alcool.. fara alcool! Vei fi un exemplu pentru multi si un simbol ca abstinenta sau cel putin reducerea cantitatii de alcool inseamna seninatate si sanatate! Gandeste-te.

PS: Styx si Maria, va multumesc pentru aprecieri. Prind aripi langa voi. Azi, prin voi, stiu mai mult decat ieri ca se poate. SE POATE TRAI FARA ALCOOL!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 29 Mai 2017, 00:07

Vroiam atat sa stiu Liviu: respecti titlul topicului tau, inca iti mai doresti "sa te lasi", sa renunti la alcool? Care este prezentul tau acum?

Sunt autorul acestui subiect
liviu686
Boboc
Boboc

Mesajde liviu686 » 29 Mai 2017, 00:58

Azi s-a incheiat a saptea zii decand m-am lasat. Starea de rau incepe incetisor sa treaca. Inca ma simt slabit si degetele de la maini sunt inca amortite. Un lucru nou mi-i se intampla si anume dimineata ma trezesc mahmur ca si dupa o betie. Incontinuare beau foarte multe lichide si am inceput sa iau Centrum multivitamine. Mananc de 3 ori pe zi si am o pofta foarte mare pentru dulciuri. Mananc cam 100 grame de bomboane pe zi. Durerile s-au mai linistit. Am devenit mai activ si ma simt mai liber. Iau toate pas cu pas si parca am o ura fata de alcool si de viata de din'nainte. Cunoscutii cu care am baut cot la cot imi tot ofera sa beau dar eu le spun ca sunt pe tratament medicamentos si nu pot sa beau. Ma rog la Dumnezeu sa nu ma lase sa ajung inapoi la cum am fost. Familia mea ma ajuta foarte mult si le sunt dator vandut pentru asta. Va multumesc ca sunteti alaturi de mine,
Cu mult respect,
Liviu alcoolic

Înapoi la “PREZENTATI-VA”