021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Povestea mea (a cry out for help)

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Povestea mea (a cry out for help)

Mesaj de Mihai »

Ambasador scrie:"Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta. Mihai Alcohelp."
Un citat vesnic valabil, bun de pus la rana cum se spune. Ader intru totul la el. Nu stiu cine l-a scris, dar felicitari pentru alegerea acestui mesaj Mihai.
Ambasador, e scris de un alcoolic, de subsemnatul :))
Am si specificat" Mihai Alcohelp "
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Povestea mea (a cry out for help)

Mesaj de Ambasador »

Ah, asa..! Ai dreptate. De aceea nici nu existau ghilimelele aferente.. deoarece mesajul iti purta semnatura. 🙃 Imi place foarte mult, repet. Felicitari pentru buna inspiratie Mihai!!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Povestea mea (a cry out for help)

Mesaj de Cala »

Buna Diana. Eu am baut din cauza stresului. Eram atat de obosita psihic si fizic caci credeam ca am mai multa putere daca consum alcool. Din pacate, nu este adevarat. Dimineata mi-era rau, atat de rau ca nici nu puteam sa ma dau jos din pat, sa nu mai pun la socoteala si "arsurile" din timpul noptii. Nu vreau sa mai trec prin asa ceva, nu vreau sa mai beau.
Cu drag, Cala
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Povestea mea (a cry out for help)

Mesaj de Airam »

Cala draga mea, ma bucur ca ai scris.
Eu am baut ca mi-a placut, mai eles berea, nu am baut chiar tot ce se poate bea, dar berea mi-a placut.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Povestea mea (a cry out for help)

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Diana !
De ce am ales alcoolul ?
Caracterul meu de persoana dependenta , imatur si nesigur a fugit de probleme si am vazut ca alcoolul ma ajuta .
Cred ca am si o parte genetica , dar , ca orice boala , nu sunt responsabil ca ea a venit , dar de cand am aflat ca sufar de o boala numita alcoolism , acum sunt responsabil sa-mi iau zilnic tratamentul de pe Alcohelp , AA, Carti , Reviste , Telefon cu prietenii abstinenti , etc .
Te astept zilnic aici Diana !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Eulcon
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Sep 2014, 09:49

Re: Povestea mea (a cry out for help)

Mesaj de Eulcon »

Diana. scrie:Voi de ce ati ales alcoolul? Sau alcoolul ne alege pe noi?
Asa am fost invatat de mic copil si imi placea. Nu aveam ideea ca ar fi ceva rau sau interzis. Insa asa a devenit cu timpul, ceva serios, un viciu, o problema. Care a condus la singura perioada mai lunga din viata mea in care n-am pus picatura de alcool in gura. Apoi m-am apucat iar.
Diana. scrie:De ce daca stim ca ne face rau totusi alegem sa mergem pe aceasta cale?
Din diferite motive, de exmplu eu nu ma las pentru ca simt ca n-as mai avea putere sa duc inca o recadere daca s-ar produce.
Diana. scrie:Acest viciu e atat de puternic si ne poate stapani?
Da. Ne controleaza viata. Eu imi mulez viata dupa alcool. Suna grav, dar se poate avea o viata normala si asa. Trebuie sa fii ok cu tine, cu cei din jur, sa nu fii alt om cand bei.
Diana. scrie:Sunt o cauza pierduta?
Probabil ca da. Ca si mine, si intr-un fel ca toata lumea de aici. Dar asta e doar o vorba in vant.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Povestea mea (a cry out for help)

Mesaj de Airam »

😌
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Povestea mea (a cry out for help)

Mesaj de Ambasador »

😞
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Povestea mea (a cry out for help)

Mesaj de Airam »

Eu cred ca alcoolul iti controleaza viata, fiindca tu iti doresti asta. Te simti bine cand bei. Te cred si te inteleg. Dar nu cred ca merita sa te lasi ca alcoolul sa-ti controleze viata.
Scrie răspuns