021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Sunt ionut si doresc abstinenta

Aici puteti povesti experientele personale.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesajde styx » 10 Apr 2018, 15:01

Hopa sus Ionuț!
Nu esti nici primul nici ultimul care o recădere... De iertat trbuie să te ierti tu singur, să-ți înveti lectia si să mergi mai departe pe drumul abstinenței, că scrii sau nu pe forum are relevanță mai mică. Important este să îți dezvolți în tine acea putere care va face ca dorința ta de a fi abstinent să fie mai puternică decât cea mai puternică scuză de a bea.
Hai că poți! Succes!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 10 Apr 2018, 15:34

Buna Ionut si chiar vroiam sa scriu ieri cum au fost Sarbatorile mele, de fapt ale jum mele pt ca Pastele meu a fost cu o sapt inainte si ma gindesc cum faceam in trecutul indepartat ca sa gasesc tot felul de motive pt a bea:pt sarbatorile tuturor, pt bucurii , pt probleme, pt necazuri , pt absolutorice etc🤕
Ceea ce ai facut tu ,am facut eu prea multi ani si daca cind beam toata lumea era a mea ca a doua zi sa-mi fie rau, sa transpir, sa nu dorm noaptea, sa cred ca voi avea un infarct, sa fiu disperat si deznadajduit si sa realizez cit de mult rau mi-am facut mie si celor din jur si cu deznadejde sa stiu si sa realizez spre ce ma indrept cu viata mea, nefiind in stare sa ma opresc din baut desi imi promiteam iar si iar....Repet toate acestea ca sa nu cumva sa uit starile de rau...😭😭😭🤕 Aceste sarbatori au fost minunate, ca toate cele din anii in care nu mai beau, cu aceasi bucurie , veselie si voie buna alaturi de familie si prieteni si eu personal pretuind si mai mult ceea ce am,stiind ca a doua zi nu voi avea probleme de nici-un fel....🤔😉
Am avut sansa si norocul ca prin acesti oameni minunati si acest Forum sa realizez ca singur ar fi fost imposibil pt mine si m-as fi distrus in necunostinta de cauza prin ceea ce trebuia sa fac si astazi fara a o lua ca pe o lauda te rog(deoarece asta fac toti oamenii normali) petrec, rid, pling etc ...iar solutia amagitoare nu mai este alcolul, ca in trecut...🤔
Pentru mine, asa cum spunea un drag prieten de pe Forum, daca nu pun ABSTINENTA pe primul loc, ii bai...🤔👍
Povesta ta este povestea mea si nicidecum nu trebuie sa te scuzi, aici nimeni nu te judeca ci te intelegem pt ca toti suntem la fel iar eu unul mi-am cerut si scuze pt deranj la cit de mult am scris pe Forum deoarece mi-a facut extrem de bine sa impart cu prietenii mei ceea ce ma framinta , in loc sa beau si bine am facut si fac...🤔
Daca noi am putut, de buna seama ca vei putea si tu .Tine aproape!👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 14 Apr 2018, 09:07

O sa incerc sa scriu zilnic pe forum cum facea Sobrichet la inceput. Zi frumoasa sa aveti!

Salut Ionut , nimeni nu este imun la o recadere , dar lucrul asiduu cu alti alcoolici , zilnic , ma ajuta sa stau departe de alcool .
Si eu sunt de acord ca astazi trebuie sa fac ceva pentru abstinenta mea , pentru ca la mine se asternea uitarea si in timp se mai estompau amintirile cu ceea ce faceam baut fiind si nu mi se mai parea necuratul atat de negru dupa cateva zile si iar spuneam ca o sa beau doar o bere.
Apoi pe mine ma ajuta cei 12 pasi AA , primul este despre alcool , ceilalti 11 sunt pentru ameliorarea caracterului meu .
O zi frumoasa si tie !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
stefanescu12@yahoo.com

Sunt autorul acestui subiect
ionuts
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde ionuts » 18 Oct 2018, 07:49

Salutare! Nu am intrat de mult pe forum. Sunt aproape la fundul sacului. M-am oprit din baut azi noapte. Am dezamagit pe toata lumea. O sa postez zilnic pe forum poate asa ma mentin abstinent.

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Airam » 18 Oct 2018, 09:28

Buna Ionut!
Nu stiu ce sa-ti scriu. Nu e usor sa te opresti din baut, dar nici imposibil.
Sa stii ca se poate trai frumos fara alcool. Daca tu iti doresti sa nu m-ai bei, o sa reusesti.
Trebuie sa schimbi ceva in viata ta. Renunta la prietenii cu care bei, fa ceva, sigur poti.

sobrichet
Veteran
Veteran

Mesajde sobrichet » 20 Oct 2018, 07:09

Buna dimineata Ionut,

No, daca tu zici ca esti aproape la fundul sacului inseamna ca poti sa ignori cantitatea neglijabila ce a mai ramas acolo si sa consideri ca esti chiar la fundul sacului! Sa fii si tu convins de asta, ca restul lumii este convinsa deja. Ar fi pacat sa risipesti si bruma ce a mai ramas prin el. Imi pare rau de tine si nu te pot ajuta decat cu sfaturi din experienta mea.

1. nu-ti mai lua angajamente de genul " O sa postez zilnic pe forum ... .". Scrie doar cand simti nevoia. Dar atunci sa scrii, si sa nu te astepti neaparat la un raspuns. Ajuta foarte mult sa scrii, te-ai lamurit si tu de asta.
2. inhiba prin orice mijloace pofta de a bea alcool. cand iti trece prin gand ca ar merge o bere, nu mai sta pe ganduri, pune ochelarii de cal si bea cat de mult poti ceva fara alcool. asta e obligatoriu si inainte de a merge la cumparaturi cand vrand-nevrand vei trece printre rafturile cu bauturi care-ti fac cu ochiul si te trag de mana.
3. evita intalnirile si anturajul in care se consuma alcool. Refuza, inventeaza motive, minciuni, orice. Daca cumva nu te descurci cu minciunile si inventatul de motive, pune o intrebare pe forum. Sint convins ca vei primi mai multe sugestii decat ai avea nevoie. Sau daca chiar nu se poate evita vreo intalnire, fa-ti inainte plinul cu lichide pana la refuz.
4. nu te gandi la punctele 2 si 3 ca trebuie aplicate zilnic, toata viata de acum inainte. le aplici doar la nevoie, nu sint un stres continuu. Dar e obligatoriu sa le aplici urgent atunci cand e nevoie, lasand deoparte orice altceva. Acum cel mai important lucru din viata ta este doar sa nu bei un amarat si singurel de pahar. Cu timpul vei vedea ca nici nu mai va fi nevoie de 2 si 3, crede-ma. Si la fel, crede-ma ca nu e deloc greu sa le aplici. Dupa prima incercare reusita deja iti va creste increderea in tine, iar nivelul de stres se va micsora.

Cam astea au fost " smecheriile " care au avut eficienta in cazul meu la momentele respective. Nu trebuie sa le aplici daca nu ti se potrivesc, le-am scris in ideea sa te inspiri din ele si in speranta sa te ajute.

Acum refa-te fizic. Remuscarile si dezamagirile lasa-le sa te gandesti la ele mai incolo. Toate au trecut, bine ca esti viu, sanatos, cu puterea de a reveni pe forum si dorinta de a nu mai bea. Viitorul este important, si el a inceput acum.

O zi linistita, sper sa citesti si sa scrii cat mai curand.
Sobrichet.

Sunt autorul acestui subiect
ionuts
Boboc
Boboc

Mesajde ionuts » 20 Oct 2018, 14:12

Multumesc de mesaje si sfaturi. M-am oprit din baut de cand am postat ultima oara acum 3 zile. Dim cate incercari am avut nu am simtit nevoia sa consum alcool. Dar dupa 2-3 luni uitam ca am o problema si o iau de la capat. Cred ca primul factor important petru a renunta este sa iti schimbi modul de viata. Al meu este unul dezordonat. Foarte mult stres la locul de munca nu prea il pot inlocui ca eu il conduc. Vedem ce o fi pe viitor. Multumesc ca existati!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”