021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt ionut si doresc abstinenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de Ambasador »

😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
ionuts
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 20 Iun 2017, 13:07
Zile de abstinență: 23,01,2020

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de ionuts »

Salutare dragi prieteni. Cred ca se apropie o luna de cand nu mai consum. O luna de mari inpliniri. La cat eram de depresiv, prin cate sevraje am trecut fara tratament , cand juram sa trec si peste asta ca nu mai beau, dar uitam...si reluam consumul, acum parca ealtceva niciodata nu am mai avutasa o dorinta arzatoare sa nu mai beau. Prin cate incercari am trecut in ultimii ani de a renunta , de a bea controlat niciuna nu mi-areusit pana cand nu am invatat secretul cu ajutorul voua celor care va-ti scris povestile aici. Secretul dupa mine este primul pahar. La un moment dat toti cred ca amzis dupa o perioada de abstinenta....O bere merge.... si bum!!!!! Nu ne-am mai oprit din baut pana nu am ajuns acasa morti de beti...off...Ce rau in pare ca nu am invatat secretul abstinentei mai devreme...E...dar niciodata nu este prea tarziu. Acum ma simt excelent cu chef de viata...ganduri pozitive...am inceput sa ma gandesc si la mine sa imi fie bine! Ceeace va doresc si voua! Fiti Binecuvantati de Domnul! Avem mare nevoie de el sa ne binecuvanteze calea Abstinentei. Sa ne tina departe de cel mai rau lucru care nii se poate intampla noua membrii acestui forum si anume Primul Pahar. Un weekend Minunat!
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata Ionut,

Incet, incet " Vreau sa nu mai beau " s-a transformat in " Nu mai vreau sa beau ", cum zicea un coleg veteran, nu? Mi se pare ca este o diferenta mare intre cele doua atitudini.

Weekend placut si tie, mult succes in continuare!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de Ambasador »

Ai descoperit un mare secret al abstinentei Ionut. PRIMUL PAHAR! El e factorul declansator daca vrei. Te felicit pentru convingerea aceasta de aur! Sa stii, in abtinerea/abstinenta mea motivatia interna a fost mult mai puternica decat motivatia externa! Tot ceea ceea ce vine din interiorul tau iti poate ghida destinul.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de And_y »

Felicitari Ionut pentru luna de abstinenta.
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de styx »

Felicitări!
Tine aproape!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ionuts
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 20 Iun 2017, 13:07
Zile de abstinență: 23,01,2020

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de ionuts »

Buna dimineata dragi prieteni! Cu mari regrete va spun ca am reluat consumul. O saptamana de chin cu un Sarbatori de Paste ratate. Cum nu am mai intrat pe forumam uitat cat de perversa este boala mea si a fost suficient primul pahar. Acum m-am oprit din consum si ma lupt cu sevrajul. Va rogsa ma iertati. O sa incerc sa scriuzilnic pe forum cum facea Sobrichet la inceput. Zi frumoasa sa aveti!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de Airam »

Buna dimineata Ionut.
Nu trebuie sa-ti ceri iertare nimanui. O sa reusesti sa renunti la alcool, ince...incet. Nu este usor, dar se poate daca tu iti doresti. Primul pahar este marea problema, incearca sa-ti impui si sa te gandesti ca nu poti sa bei doar un pahar.
Te imbratisez cu drag si ai grija de tine.
Maria.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata Ionut.

Se mai intampla recaderi Ionut si dupa perioade lungi de abstinenta. Sint convins ca vei reusi sa renunti la alcool ca acum ti-ai remintit si tu cum e viata fara el, si mie-mi pare ca tare ti-a mai placut.
Nu e necesar sa-ti ceri iertare de la forumisti, si nici sa scrii zilnic decat daca simti ca-ti face bine. Nu o face ca pe o obligatie, dimpotriva incearca sa te scapi de ele pentru o vreme si sa fi mai mult cu tine insuti. Analizeaza cu rabdare si sinceritate maxima care sint motivele si situatiile care te duc spre consum. Apoi fa-ti o strategie cum sa le eviti sau sa le combati. Incearca sa stai departe de alcool o vreme, prin orice mijloace chiar si prin minciuna. Nu conteaza cum. Ocoleste-l inainte de a ajunge fata-n fata cu el, deocamdata e mai puternic decat noi. Peste ceva vreme vom putea sa stam si noi linistiti la o masa cu tovarasi care consuma si sa ne simtim in siguranta, dar mai e pana atunci. Deocamdata il evitam, il amanm, il mintim, etc... . Nu ne putem pune cu el si nici nu ne mai dorim. Asta e. Ne-am batut joc de viata noastra si a celor dragi atata vreme, acum ne straduim la maxim sa ne revenim.
Macar o treaba stiu ca am rezolvat-o. Am baut suficient pentru viata asta, chiar daca va depasi centenarul.

In ceea ce te priveste, eu sint foarte linistit si convins ca vei reusi. Cu multa rabdare si ceva incredere.

Iti doresc revenire rapida, si scrie cat de mult si descarca-te daca simti ca te ajuta. Pe mine m-a ajutat enorm.

O zi linistita,
Sobrichet.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de styx »

Hopa sus Ionuț!
Nu esti nici primul nici ultimul care o recădere... De iertat trbuie să te ierti tu singur, să-ți înveti lectia si să mergi mai departe pe drumul abstinenței, că scrii sau nu pe forum are relevanță mai mică. Important este să îți dezvolți în tine acea putere care va face ca dorința ta de a fi abstinent să fie mai puternică decât cea mai puternică scuză de a bea.
Hai că poți! Succes!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns