021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt ionut si doresc abstinenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
ionuts
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 20 Iun 2017, 13:07
Zile de abstinență: 23,01,2020

Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de ionuts »

Salut. Urmaresc de mult acest forum. Viata mea a ajuns la un moment de cotitura in sensul ca nu ma mai suport in momentul in care ma trezesc dupa 3-4 zile in care sunt rupt de beat si fac numai lucruri urate. Am o fetita de 4 ani si o sotie iubitoare, intelegatoare si insarcinata. Ultima bere am baut-o aseara, si m-am culcat manga. In dimineata aceasta cand trebuia sa merg sa rezolv diverse probleme de servici nu m-am pututridica din pat. Acum mi-am mai revenit dar sunt inca in sevraj cred ca pentru cateva zile. Va rog ajutati-ma cu sfaturi sa raman abstinent toata viata. Multumesc!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de Airam »

Buna Ionut, eu sunt mai noua pe aici, dar o sa-ti scrie veteranii.
Daca vrei sa devii abstinent, solutia este sa nu pui gura pe alcool deloc.
N-o sa-ti fie usor, dar daca-ti doresti, o sa reusesti.
ionuts
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 20 Iun 2017, 13:07
Zile de abstinență: 23,01,2020

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de ionuts »

Multumesc mult pentru mesaj! Imi doresc din toata inima. De anide zile imi doresc acest lucru, darde fiecare data am recazut. Dupao luna de zile de abstinenta, cevain creierul meu imi spune ca nu am nici o problema cu alcoolul si ies la o bere cu baietii si nu ma mai trezec din betie 3 zile. Off nu stiu ce sa mai fac sa nu se mai intample asta.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de Airam »

Schimba anturajul. Nu mai iesi cu baietii la o bere. Nu conteaza ce le spui..orice...ca vrei sa te lasi de baut...ca iei medicamente si nu poti bea. Nu merge o perioada in locuri unde se bea. Daca vrei, o sa reusesti...dar....cu rabdare...nu merge chiar asa dintr-o data.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de styx »

ionuts scrie:Salut. Urmaresc de mult acest forum. Viata mea a ajuns la un moment de cotitura in sensul ca nu ma mai suport in momentul in care ma trezesc dupa 3-4 zile in care sunt rupt de beat si fac numai lucruri urate. Am o fetita de 4 ani si o sotie iubitoare, intelegatoare si insarcinata. Ultima bere am baut-o aseara, si m-am culcat manga. In dimineata aceasta cand trebuia sa merg sa rezolv diverse probleme de servici nu m-am pututridica din pat. Acum mi-am mai revenit dar sunt inca in sevraj cred ca pentru cateva zile. Va rog ajutati-ma cu sfaturi sa raman abstinent toata viata. Multumesc!
Salutare Ioane si bine ai venit!
Ai nimerit unde trebuia, Măria ti-a spus lucruri importante. Ideea este că degeaba îți spunem noi pe aici ce si cum să faci, cheia abstinenței este la tine, numai si numai de tine depinde cât de mult îți doresti abstinenta si ce vrei sa faci pentru ea. Ai spus ca urmăresti de mult acest forum... deci cam stii cum stă treaba pe aici si că important este sa nu bei primul pahar... de ce ai face asta? Păi în primu rând pentru tine si apoi pentru că dacă tu esti bine si familia ta va fi foarte bine, zici că ai o fata de 4 ani si inca un prunc pe drum, crezi că nu au nevoie de tine?! Dar nu e vorba de ei aici sau nu numai de ei, ci de boala ta care este si boala noastră... E greu să renunti la băutură dar crede-mă că merită toate eforturile. Se poate trăi si fără băutură, suntem câtiva pe forum care facem asta de mai mult timp sau de mai putin, deci concluzia e clară -se poate trăi fără alcool- și se poate trăi frumos.
Îți doresc înțelepciune!
P.S.Prietenii de pahar nu îți sunt prieteni . altfel te-ar fi trimis acasă la copil si la sotie!
P.P.S. Poti lua legătura cu cineva de la Aliat, sau dacă doresti te pot îndruma spre un grup AA, doar să-mi spui din ce localitate esti.
Daca doresti îmi poti scrie pe adresa de mail styx_[...]
Zi senină!
Ultima oară modificat 20 Iun 2017, 18:45 de către styx, modificat de 2 ori în total.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ionuts
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 20 Iun 2017, 13:07
Zile de abstinență: 23,01,2020

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de ionuts »

Bine v-am gasit! Va multumesc mult pentru mesaj. Aveti mare dreptate. Momentan ma simt foarte rau, dar astept cateva zile sa imi treaca sevrajul. O sa vizitez forumul zilnic si o sa postez cate ceva. Ca sa nu mai uit niciodata ca am probleme cu alcoolul.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de Ambasador »

Buna seara Ionut. Nu as indrazni vreun sfat anume, doar simpla credinta ca in timp, se va putea! In timp, poate dupa o recadere-doua, dupa o incercare sau mai multe nu stiu, vei ajunge la placerea sublima a abstinentei. Cheia as indrazni sa cred eu, consta in incercari, in rabdare si in timp. Nu cred ca exista abstinent pe lumea aceasta fara recaderi. Important este sa stii sa te ridici dupa necaz si mai ales sa inveti cum sa te ridici. Secretul sta in motivatii. Ori, ce fel de motivatie pe lumea aceasta mai puternica decat copiii poate exista? Nu te descuraja. Lupta pentru ei inainte de orice. Bucura-te de viata inainte de orice. Gaseste-ti surogate in adictie inainte de orice. E foarte important as crede. Stii tu zicala: "Cui pe cui se scoate". Incearca altfel de placeri, mai putin nocive si totusi dragi. Trebuie sa reusesti pana la urma sa iesi din acest abis al alcoolismului. Te rog sa ne tii la curent cu noutati despre tine daca se poate.

PS: Nu imi permit sfaturi, doar pareri strict personale.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
ionuts
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 20 Iun 2017, 13:07
Zile de abstinență: 23,01,2020

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de ionuts »

Buna dimineata dragi prieteni! Multumesc pentru mesajele voastre de incurajare. Nu am simtit niciodata atata dorinta de a invinge pana nu am intrat pe acest forum. Sunteti minunati. Va imbratisez cu drag. O zi senina!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Ionut ,
Te astept zilnic aici , pentru ca abstinenta este in prezent , doar azi nu beau , o zi ,pe rand.
Fiecare topic al prietenilor este un manual de abstinenta , pentru ca in alcoolism este unica solutie , abstinenta .
Bine ai venit iti spun si eu , Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de Airam »

Buna dimineata Ionut.
Ai si sotie iubitoare...e minunat, ce poate fi mai frumos sa ai o sotie iubitoare si copii.
Eu am copil...dar sotul meu are multe calitati...dar...prea iubitor nu este. Nu rata sansa sa-ti pierzi iubirea sotiei.
E minunat sa iubesti si sa fii iubit.
Te imbratisez cu mare drag, Maria.
Scrie răspuns