021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt ionut si doresc abstinenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de styx »

Salutare Ionuț!
Despre ce recădere vorbesti?! Abia dupa un an de abstinenta poti vorbi de recadere, pana atunci sunt incercări mai mult sau mai putin de reusite de abtinere, te rog să mă crezi că e așa, am fost si eu unde esti tu acum, eu nici nu le-am considerat altceva decat au fost si anume perioade mai lungi sau mai scurte de abținere, si să stii că ajută si asta, acum stii drumul, stii că nu poti bea ”normal”, stii că singura solutie este abstinenta de fiecare zi. dacă ai nevoie de ajutor sau vrei să te pun în contact cu cineva din AA( asta că ai vorbit de cei 12 pasi) o fac cu mare drag, dacă nu vrei să mergi la AA, dar te intereseaza cei 12 pasi, pot să-ți trimit materiale, indiferent ce alegi eu te sustin. Dacă ai nevoie de îndrumare de specialitate(psiholog) poti găsi oameni remarcabili si foarte buni profesionisit la ALIAT... si tine apropape de forum!
Îți doresc multă sănătate!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Ionut , nu mai am de adaugat nimic la ceea ce a spus Styxuletul nostru , doar sa intaresc si sa spun ca eu sunt foarte fericit ca am gasit grupul AA si cei 12 pasi , pana acum m-au ajutat in multe situatii , chiar si astazi in probleme de munca sa le rezov intr-un mod matur as spune eu, sa cer ajutor , etc.
Doar in primul pas se vorbeste despre alcool , ceilalti 11 sunt spre o schimbare ( in bine ) a propriei persoane si este un parcurs care se tot face si nu doar o data si gata , este un drum .
O zi buna iti doresc !
Colea , sa nu uit , alcoolic.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de sobrichet »

ionuts scrie:Nu vreau sa va deranjez dar ma ajuta mult sa postez aici necazul meu.
Buna dimineata Ionut,
Nu cred ca deranjezi pe nimeni. De altfel asta e scopul forumului. sa ne ajute in recuperare si prin descarcarea sufleteasca pe care o putem face aici, unde sintem acceptati si intelesi de oameni care au trecut si ei prin ce trecem noi acum.

Este apreciabil faptul ca ai dorinta si puterea sa revii la forum, nu e usor sa-ti recunosti o greseala chiar sub masca anonimatului. Asta denota ca esti pe calea buna, chiar daca inca nu stii prin ce metoda vei scapa de problema asta ( AA, 12 pasi, 1 pas, nu conteaza cati pasi, nu conteaza ce metoda...). Cu siguranta o vei gasi si tu, daca o cauti. Avem pe forum o multime de exemple din care ne putem inspira si pe care le putem adapta.
Mie nu prea imi plac regulile, imi lasa impresia ca sint create de altii si imi sint impuse. Le accept, dar ma cam deranjeaza. E o tampenie in mintea mea, nu sint un bun exemplu din punctul asta de vedere. Mai usor de acceptat mi-a fost sa urmez o metoda decat reguli, chiar daca si metoda aia nu a fost inventata de mine si pana la urma tot o regula este de fapt. Mi-a creat impresia ( probabil falsa ) ca eu am ales asta, si am scapat de corvoada urmarii cu stictete a regulilor. Se poate spune ca mi-am furat singur caciula. Atata timp cat de rezultate eu sint multumit si cu caciula furata.

Te incurajez sa scrii, si eu si altii am simtit ca ne face bine sa ne scriem probleme si necazurile aici. E un loc in care vei fi cel putin acceptat, si foarte probabil si inteles. Daca, presupunand prin absurd, deranjezi pe cineva, sa faca bine sa spuna.

Regretele si remuscarile pentru ultima patanie lasa-le pentru mai tarziu. Nu le uita, doar amana putin pana vei face o analiza la rece a situatiei care a condus paharul ala blestemat la gura ta. La urmatoarea ispita vei fi mai pregatit, iar paharul poate va fi plin cu ceva fara alcool.

O zi usoara iti doresc,
sobrichet
ionuts
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 20 Iun 2017, 13:07
Zile de abstinență: 23,01,2020

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de ionuts »

Va multumesc dragi prieteni pentru mesaje! Am avut o saptamanade cojmar, in sensul ca eram in sevraj si faceam pregatiri pentru botezul ficei mele mici, care a fost ieri. Sunt foarte bucuros si fericit ca totul s-a terminat cu bine. La petrecere au venit apropape toti prieteni adevarati cu mult mai putini decat la botezul ficei mare deacum 4 ani deci ADEVARAT!!! ca alcoolul te indeparteaza de oameni...dar a fost super frumos am incercat sa fiu sufletul petrecerii nu am consumat nici un strop la inceput cu paharul de wishky in mana apoi la jumatatea petrecerii cucel de vin...Am trecut si peste asta...cu succes! Ii multumesc Bunului Dumnezeu ca mi-a luminat mintea! Sunt fericit ca ieri am avut vointa. Sunt bucuros ca azi nu beau. Maine e o alta zi. Va multumesc voua care mi-ati dat sfaturi !
ionuts
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 20 Iun 2017, 13:07
Zile de abstinență: 23,01,2020

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de ionuts »

Salut dragi prieteni!
Nu stiu ce m-as face fara voi , au trecut 10 zile de la ultima recadere, care de altfel cu ajutorul vostru nu a durat foarte mult. Pe zi ce trece dorinta de a deveni abstinent creste, evit pentru moment situatiile riscante unde se poate consuma alcool, stau pe forum zilnic , citesc povestile voastre care unele mi se mar chiar tragedii felicitari voua care de ani de zile sunteti abstinenti, poate cu ajutorul lui Dumnezeu voi reusi asemenea. Indemn oamenii care au aceeasi problema ca a noastra si intre aici si sa ceara ajutor, mie mi-a luat 2 ani de cand am descoperit forumul si pana am cerut ajutor, 2 ani de chin pentru mine si familia mea, regret ca nu am facut-o mai devreme, acum ma simt excelent, cu ajutorul povestilor si sfaturile date de voi am invatat sa evit primul pahar, am invatat faptul ca trebuie sa fiu aproape de forum , de oamenii care au aceeasi problema cu a mea, daca ei pot pot si eu. Va multumesc mult (Colica, Tudor, Ilie, Ambasador , Maria, Airam, Styx, Catalin, Sobrichet), am citit povestile voastre sunt impresionante. Va urez tuturor o primavara frumoasa!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de styx »

Si eu îți multțumesc pentru abstinenta mea Ionuț!
Datorită tie si a celorlalti prieteni mai noi, precum si datorită prietenilor vechi care m-au primit cu căldură aici pe forum reusesc să mă mentin zi de zi abstinent... nu îți face griji de câtă abstinenta ai, singura zi care contează cu adevărat este cea de Azi, între noi circulă o vorbă: Cea mai îndelungată abstinentă o are cel care s-a trezit primul de dimineață! Fiecare Azi trăit abstinent se adună si se fac luni, ani, dar singura zi care o trăim este cea de Azi!
Mult succes în continuare si tine aproape!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de sobrichet »

daca m-am trezit la 2.30 prind podiumul?
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de styx »

😂😂😂Cu siguranta Sobri!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de And_y »

Buna seara Ionut,
Eu am realizat ca am probleme cu bautura si am cautat informatii acum multi ani si totusi am continuat consumul (atunci inca controlam cantitatea), acum realizez ca mi era mult mai usor daca ma opream mai devreme, daca celelalte lucruri, relatii personale se pot recupera, timpul pierdut cu bautul este imposibil.
Totusi sunt fericit pentru acum am aproape 3 luni de abstinenta si vad viata din alta perspectiva.Cand m am lasat de baut ma asteptam sa fiu criticat din toate partile dar nu a fost asa pentru ca am fost susti nut de rude,colegi, prieteni si nu in ultimul rand acest forum, care au inteles problema mea cu bautura.
Nimic nu e intamplator.
ionuts
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 20 Iun 2017, 13:07
Zile de abstinență: 23,01,2020

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de ionuts »

Felicitari And_y pentru abstinentata. Incercam sa imi imaginez cum va fi in viitor cand o sa am 3 luni de abstinenta. Dar gresesc, cum a zis Styx trebuie sa ma concentrez pe ziua de azi ...si tot asa se vor aduna ele. O zi minunata va doresc dragi prieteni.
Scrie răspuns