021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt ionut si doresc abstinenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de colica zis alcoolica »

O sa incerc sa scriu zilnic pe forum cum facea Sobrichet la inceput. Zi frumoasa sa aveti!
Salut Ionut , nimeni nu este imun la o recadere , dar lucrul asiduu cu alti alcoolici , zilnic , ma ajuta sa stau departe de alcool .
Si eu sunt de acord ca astazi trebuie sa fac ceva pentru abstinenta mea , pentru ca la mine se asternea uitarea si in timp se mai estompau amintirile cu ceea ce faceam baut fiind si nu mi se mai parea necuratul atat de negru dupa cateva zile si iar spuneam ca o sa beau doar o bere.
Apoi pe mine ma ajuta cei 12 pasi AA , primul este despre alcool , ceilalti 11 sunt pentru ameliorarea caracterului meu .
O zi frumoasa si tie !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
ionuts
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 20 Iun 2017, 13:07
Zile de abstinență: 23,01,2020

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de ionuts »

Salutare! Nu am intrat de mult pe forum. Sunt aproape la fundul sacului. M-am oprit din baut azi noapte. Am dezamagit pe toata lumea. O sa postez zilnic pe forum poate asa ma mentin abstinent.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de Airam »

Buna Ionut!
Nu stiu ce sa-ti scriu. Nu e usor sa te opresti din baut, dar nici imposibil.
Sa stii ca se poate trai frumos fara alcool. Daca tu iti doresti sa nu m-ai bei, o sa reusesti.
Trebuie sa schimbi ceva in viata ta. Renunta la prietenii cu care bei, fa ceva, sigur poti.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata Ionut,

No, daca tu zici ca esti aproape la fundul sacului inseamna ca poti sa ignori cantitatea neglijabila ce a mai ramas acolo si sa consideri ca esti chiar la fundul sacului! Sa fii si tu convins de asta, ca restul lumii este convinsa deja. Ar fi pacat sa risipesti si bruma ce a mai ramas prin el. Imi pare rau de tine si nu te pot ajuta decat cu sfaturi din experienta mea.

1. nu-ti mai lua angajamente de genul " O sa postez zilnic pe forum ... .". Scrie doar cand simti nevoia. Dar atunci sa scrii, si sa nu te astepti neaparat la un raspuns. Ajuta foarte mult sa scrii, te-ai lamurit si tu de asta.
2. inhiba prin orice mijloace pofta de a bea alcool. cand iti trece prin gand ca ar merge o bere, nu mai sta pe ganduri, pune ochelarii de cal si bea cat de mult poti ceva fara alcool. asta e obligatoriu si inainte de a merge la cumparaturi cand vrand-nevrand vei trece printre rafturile cu bauturi care-ti fac cu ochiul si te trag de mana.
3. evita intalnirile si anturajul in care se consuma alcool. Refuza, inventeaza motive, minciuni, orice. Daca cumva nu te descurci cu minciunile si inventatul de motive, pune o intrebare pe forum. Sint convins ca vei primi mai multe sugestii decat ai avea nevoie. Sau daca chiar nu se poate evita vreo intalnire, fa-ti inainte plinul cu lichide pana la refuz.
4. nu te gandi la punctele 2 si 3 ca trebuie aplicate zilnic, toata viata de acum inainte. le aplici doar la nevoie, nu sint un stres continuu. Dar e obligatoriu sa le aplici urgent atunci cand e nevoie, lasand deoparte orice altceva. Acum cel mai important lucru din viata ta este doar sa nu bei un amarat si singurel de pahar. Cu timpul vei vedea ca nici nu mai va fi nevoie de 2 si 3, crede-ma. Si la fel, crede-ma ca nu e deloc greu sa le aplici. Dupa prima incercare reusita deja iti va creste increderea in tine, iar nivelul de stres se va micsora.

Cam astea au fost " smecheriile " care au avut eficienta in cazul meu la momentele respective. Nu trebuie sa le aplici daca nu ti se potrivesc, le-am scris in ideea sa te inspiri din ele si in speranta sa te ajute.

Acum refa-te fizic. Remuscarile si dezamagirile lasa-le sa te gandesti la ele mai incolo. Toate au trecut, bine ca esti viu, sanatos, cu puterea de a reveni pe forum si dorinta de a nu mai bea. Viitorul este important, si el a inceput acum.

O zi linistita, sper sa citesti si sa scrii cat mai curand.
Sobrichet.
ionuts
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 20 Iun 2017, 13:07
Zile de abstinență: 23,01,2020

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de ionuts »

Multumesc de mesaje si sfaturi. M-am oprit din baut de cand am postat ultima oara acum 3 zile. Dim cate incercari am avut nu am simtit nevoia sa consum alcool. Dar dupa 2-3 luni uitam ca am o problema si o iau de la capat. Cred ca primul factor important petru a renunta este sa iti schimbi modul de viata. Al meu este unul dezordonat. Foarte mult stres la locul de munca nu prea il pot inlocui ca eu il conduc. Vedem ce o fi pe viitor. Multumesc ca existati!
john81
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 12 Mai 2014, 09:10

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de john81 »

Buna dimineata! Va salut dupa mult timp in care nu am facut lucruri cu care sa ma laud. M-am abtinut de la a bea si am baut , si iarm-am abtinut...offf. Dar pentru prima data am realizat ca doar scriind aici des ma pot mentine abstinent. Sa nu uit niciodata ca sunt alcoolic si ca pentru mine e prea mult. Astazi a trecut o saptamana de abstinenta, ma simt liber fericit, dar pericolul este foarte mare, trebuie sa fiu vigilent. La multiani tuturor Marianelor si Marianilor de pe acest site. Va imbratisezcu drag al vostru ionut viitor boboc abstinent!
john81
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 12 Mai 2014, 09:10

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de john81 »

Buna dimineata dragi prieteni! Dupa 10 zile de abstinenta a disparut si sevrajul. Acum ma simt extraordinar cu chef de de toate. Va multumesc ca existati. O saptamana frumoasa sa aveti!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de Airam »

Ma bucur Ionut pentru tine, tine-o tot asa...sa vezi ca exista viata si fara alcool.
Multumesc pentru urare!
Maria!
john81
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 12 Mai 2014, 09:10

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de john81 »

Buna dimineata dragi prieteni!
Astazi se implineste 1 luna de abstinenta. O luna extraordinara care am petrecut-o cu sotiia si copiii prin concedii. Nu am simtit deloc nevoia paharului. Totusi imi e frica de ziua in care voi uita ca sunt alcoolic. Voi cum procedati sa nu uitati acest lucru?
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de colica zis alcoolica »

Felicitări Ionuț pentru 1 luna de abstinență !
Totusi imi e frica de ziua in care voi uita ca sunt alcoolic. Voi cum procedati sa nu uitati acest lucru?
Eu merg de doua ori pe săptămână la grupul AA
In prima perioada , care a durat câțiva ani , am citit și scris cam zilnic pe forum .
Cărțile de specialitate , o lectură despre alcoolism mă ajută să nu uit cine sunt .
Un telefon dat unui prieten din program.
O seara frumoasa îți și va doresc ! Se spune ca și urare , bune 24 de ore , să trăiesc prezentul și azi sa fac ceva pentru abstinența mea .
Colea , să nu uit 😊, alcoolic.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns