021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ma numesc Cala

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Mihai »

Recunoscatori pentru ziua de azi...Te imbratisez Cala!
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Cala »

Buna dragii mei. Motivul pentru care am lipsit este unul profesional. Din pacate, la calculator o sa lucrez mai rar, am tableta, dar de pe tableta scriu foarte greu, daca nu am tastatura, chestia cu touch-ul nu-i de mine. Ce pot sa va spun, ma simt foarte epuizata, ajung acasa tarziu, mananc si apoi as vrea sa dorm, dar nu pot pentru ca este aglomeratie. Va imbratisez pe toti.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Cala , tot cu tableta esti ?
Spuneai ca esti obosita si nu poti dormi pentru ca este aglomeratie . Sunt multi in casa ?
Si eu am ceva din problema asta , ca sotia nu lucreaza decat cateva ore si pe la 11 / 12 de noapte tot mai gaseste ceva de facut si eu tot imi propun ca seara urmatoare voi fi in pat la 9 .30 sa recuperez 😁

Te imbratisez !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Cala »

Buna dragii mei si bine v-am regasit. Am observat persoane noi pe forum. Ce credeti ca am facut in ultima luna? De la servici plec la mama mea sa o ajut, este operata, in weekend merg la soacra-mea, o ajut sa faca baie, ii fac cumparaturi, pentru ca o doare piciorul care l-a avut in ghips, ajung acasa epuizata. Acum cateva zile am clacat, am inceput sa plang fara motiv si nu se mai intelegea nimeni cu mine. Acasa nu am nici un ajutor, sotul meu nu ma ajuta la treburile gospodaresti care s-au strans foarte multe. El de cate ori este liber pleaca de-acasa si vine beat. Acum cateva zile am baut, de ce, din cauza epuizarii. Mi-am zis "cat de idioata pot sa fiu, de ce am facut asta?" A doua zi am pus mana pe telefon si am sunat o cunostinta care este medic psiholog si i-am zis "nu mai pot, am nevoie de ajutor". Sunt programata sambata, de-abia astept sa-i spun cate am pe suflet.
O zi frumoasa la toti si sa nu faceti ca mine.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Airam »

Cala draga mea, esti epuizata si fizic si psihic. Daca ai norocul sa mergi la un psiholog bun, cu siguranta te va ajuta.
Tare mult mi-ar placea sa vorbesc cu tine la telefon, si eu am avut o viata foarte grea, dar de o vreme am inceput sa traiesc in primul rand pentru mine. Daca tu nu faci nimic pentru tine, cine sa faca? De ce tu trebuie sa le faci pe toate?
Te imbratisez draga mea.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de styx »

Bună Cala!
Un psiholog e bun, te ajută să te înțelegi si să descoperi în tine motivatia de a rămâne abstinent(ă). Cel putin pe mine m-a ajutat, asta si grupurile de suport, reale sau virtuale. După aceea îți vine mai usor un pic să schimbi modul de viata si implicit să renunti la ce îți face rău... să înveți să spui NU, si nu mă refer doar la alcool.
îți doresc numai bine!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Ambasador »

Gand la gand cu tine Cala. Ma regasesc perfect in descrierea cu privire la epuizarea fizica si psihica. Eu daca sunt prea obosita, nu pot adormi. Daca las stresul sa se acumuleze in timp, pot claca. Stiu acum asta si eu. Prin urmare, am ajuns la concluzia ca daca nu voi invata sa imi gestionez emotiile si surmenajul, voi sfarsi prin a incerca iar un pahar cu alcool. Si nu-mi mai doresc asta, Dumnezeu imi este martor ca nu! Azi, ecuatia e cat se poate de logica in mintea mea. Factorii de stres sunt egali cu factorii de risc. Rezolvarea o cunosti. 😉
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de styx »

La multi ani cu sănătate!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Tudor. »

Un an nou fericit dragă Cala!
Multumesc pentru participarea ta pe forum.
https://youtu.be/eiDiKwbGfIY
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Ambasador »

Iata am venit la tine
Sa-ti spun ganduri doar de bine.
Lupta si nu inceta sa speri
Iar atunci cand nu poti, ceri.
Cala, sa ai sanatate
Fericire si de toate!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns