021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ma numesc Cala

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Cala
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Ma numesc Cala

Mesajde Cala » 28 Iul 2017, 12:30

Buna dragii mei! Am avut parte de tristete, doua persoane au trecut in lumea cealalta, durere, lacrimi, ca la orice inmormantare.
Multumesc pentru urarile de sanatate, mama mea este bine, deocamdata, mai vedem dupa ce vor fi eliberate si alte analize.
Acum hai sa va spun ceva: maine am nunta. Va aduceti aminte ca anul trecut pe vremea asta, de la o alta nunta, am inceput din nou sa beau? Imi este frica sa merg, chiar am nevoie de o spalatura zdravana a creierului. Ceva sugestii, aveti?
Va imbratisez pe toti!
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 28 Iul 2017, 15:07

Daaa, am eu Cala!😱

In primul rind condoleante pt cei care nu mai sunt!😰In al doilea rind MULTUMESC pt abstinenta mea pt ca ma faci sa le repet si pt mine ca sa nu le uit vreodata:
Pentru 15-20 min cit va dura bautul a 1-2 pahare si euforia , se merita "iadul" de dupa?Remuscari, neputinta, deznadejde, descurajare, tristete, parari de rau, rau fizic noaptea si a doua zi, etc?😭Faptul ca stiu ca ma autodistrug si ca alcoolul imi
conduce viata si nu eu este un gind groaznic pt mine. Se spune ca "un pahar este prea mult si 10 pre putine" in AA cred, eu am invatat de-aici de pe forum si mare dreptate au.😱🤕🤕🤕

Eu cind merg la petreceri si merg la o gramada, sunt acelasi Iliuta exuberant si fara alcool si bucuria de a sti ca a doua zi voi fi ok ma face sa fiu si mai vesel.😜
Din nefericire am trait unele dintre cele mai nefericite momente din viata mea, am pierdut oameni dragi, am fost la nunti si orice om normal ar fi baut dar nu eu...pt ca stiu ca nu se mai poate daca vreau sa traiesc frumos.Cea ce depinde de altii nu pot schimba dar macar traiesc frumos prin ceea ce depinde de mine...
Nimeni nu te va urmari ce faci tu la nunta, daca bei sau nuEu mai mai mereu eram pe ringul de dans pt ca imi place f mult sa dansesz.😜Unii cred poate am baut dar este problema lor haha
Sunt aici pt orice intrebare si daca Doamne fereste iti vine vre-un gind, suna pe cineva inainte, nu dupa...
Distractie placuta si "wellcome to the club"!😉

PS Tu ALEGI daca vrei sa fii asasau asa🤕🤕🤕
Distractie placuta si astept sa ne povestesti cum a fost!😜

Uite ajutor ca sa stii ce sa faci la nunta la petrecere, eu asta fac mereu😂😂😂

https://www.youtube.com/watch?v=ukDEKVrtoGk
Ultima oară modificat 28 Iul 2017, 22:05 de către Joy, modificat de 2 ori în total.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 28 Iul 2017, 21:18

Bună Cala!
Iliută zice tare bine ce zice. Mai e o solutie pe care am aplicat-o eu in etremis, ti-am răspuns pe topicul meu.

Abstinentă senină! Doamne ajută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 30 Iul 2017, 22:03

Buna Cala , condoleante pentru cei disparuti si , desi stiu ca evenimentul celalalt a trecut , un text din ,,Viata fara bautura @ care poate fi oricand binevenit de citit .
Oricum raspunsul lui Styxuletul mi-a placut foarte mult , cum a luat antibiotic ca motivul sa fie veridic 👍

[quote] 26. Prudenţa în privinţa "ocaziilor" cu băutură
Am găsit câteva căi prin care să ne simţim bine la ocazii de societate, fără să bem, printre oameni care beau.În Capitolul 8, am vorbit despre a ţine sau a nu ţine băutura în casă, după ce ne-am decis să încetăm băutul. Recunoşteam acolofaptul că trăim într-o societate în care majoritatea oamenilor beau şi ca - să fim realişti - nu ne putem aştepta ca acest fapt să seschimbe. Toată viaţa, ni se vor prezenta ocazii cu băutura. Probabil că vom vedea zilnic oameni care beau, vom vedea localuri şi vomvedea şi auzi reclame nenumărate, care incită la băutură. Nu ne putem baricada împotriva acestei multitudini de sugestii şi nu ne serveşte la nimic să ne plângem de existenţa lor. Nusimţim nici nevoia, nici dorinţa de a-i opri pe alţii de la a bea. De asemenea, am descoperit că nu trebuie să ne lipsim de plăcuta

companie a unor prieteni nealcoolici, care consumă alcool, la un eveniment. Deşi este prudent ca, la
începutul
abstinenţei, să pe-trecem mai mult timp cu prieteni nebăutori, nu dorim să ne retragem din lume pentru totdeauna numai pentru că atât de mulţi oameni beau. Cei care nu pot mânca peste sau nuci sau carne de porc sau căpşuni, nu se refugiază în peşteri, din acest motiv. De ce am face-onoi?Dacă mergem la un bar sau la un restaurant sau un club, în care se serveşte alcool?Da - după câteva săptămâni sau luni de abstinenţă, când avem un motiv
legitim
de a ne afla în asemenea localuri. Dacă avemde aşteptat nişte prieteni timp de o oră, nu vom petrece acea oră cocoţaţi pe scaunul barului, sorbind dintr-o coca-cola. Dar, dacă prezenţa noastră acolo se explică printr-o întâlnire de afaceri sau un eveniment de societate, participăm activ, fără să bem alcool.În primele luni de nebăut, este probabil o idee sănătoasă să ne ţinem departe de vechii prieteni de pahar şi de locurile prin careobişnuiserăm să bem; este de asemenea sănătos să găsim scuze rezonabile, pentru a nu participa la petreceri la care consumul dealcool este principalul divertisment. Este deosebit de important să ne ferim de astfel de "ocazii", dacă perspectiva de a participa laele ne face să ne simţim nervoşi.Dar, mai devreme sau mai târziu, va veni un moment în care, dintr-o datorie de familie sau de afaceri ori din prietenie, ne vomsimţi obligaţi să mergem - sau poate vom avea dorinţa de a merge. Pentru a face ca aceste ocazii să fie tolerabile, chiar dacă neabţinem de la alcool, am elaborat diverse procedee care ne ajută. În acest caz, ne referim, în primul rând, la acele petreceri cu mulţiinvitaţi, la care băutura curge gârla.114 VIAŢA FĂRĂ BĂUTURĂDacă gazda este un prieten vechi, cu care ne înţelegem bine, uneori este bine gândit să-i spunem din vreme că acum nu bem. Nuîi cerem să ne trateze altfel decât pe ceilalţi invitaţi, desigur. Dar este liniştitor să ştim că vom putea conta măcar pe cineva dintre cei prezenţi, care ne înţelege pe deplin eforturile de a depăşi problema băutului. Uneori este bine să invităm cu noi un nebăutor cu maimultă experienţă în abstinenţă sau, cel puţin, cineva care ştie că ne abţinem şi cât de importantă este abstinenţa pentru noi.De asemenea, este de mare ajutor ca, înainte de a merge la o astfel de petrecere, să staţi de vorba cu un alcoolic recuperat sau cuun alt prieten adevărat, care ţine la sănătatea dumneavoastră şi înţelege la ce presiuni veţi fi supus. Aranjaţi ca, după petrecere, sădiscutaţi din nou, ca să-i spuneţi cum au decurs lucrurile. Un alcoolic recuperat va aprecia foarte mult acea conversaţie, credeţi-ne! Noi, cei din A.A., vibrăm la asemenea împărtăşiri.Este o idee deosebit de bună să mâncaţi un sandviş ori o gustare, înainte de a va duce la o petrecere, chiar dacă ştiţi că se vaservi mâncare mai târziu. Ceva hrănitor în stomac, după cum am mai remarcat, reduce tensiunea multor situaţii dificile. (Şi puteţiavea în buzunar câteva bomboane mentolate sau înlocuitori dietetici.) Acest procedeu este deosebit de important, când vă pregătiţi pentru o petrecere la care, mai mult ca sigur, mâncarea se va servi abia după câteva ore de băut din belşug.Dacă ştiţi sigur că aşa va fi programul, poate este bine să "săriţi" peste partea cu băutura şi să sosiţi doar cu puţin timp înainte deservirea mâncării. Mulţi dintre noi procedam astfel. Şi, dacă după mâncare, va urma o seară lungă, cu râuri de băutură, vă mărturisimdin experienţă că nu este greu să plecăm devreme. Puţinii care observă "dispariţia" noastră, nu se necăjesc prea tare, fiind ocupaţi cu băutul sau cu altceva.VIAŢA FĂRĂ BĂUTURĂ 115Sosind la o asemenea petrecere, este cel mai bine, de obicei, să mergeţi direct la bar şi să vă luaţi un pahar de pepsi sau altă băutură carbogazoasă. Nimeni nu va şti dacă e un pahar de alcool sau nu. Astfel, ne putem îndrepta spre cei prezenţi, cu paharul înmână, fără să atragem "suspiciunile" nimănui.Procedeul acesta ne-a dezvăluit câteva lucruri, de cum l-am folosit pentru prima dată. Am descoperit, cu mare surpriză că: (1)ceilalţi nu beau cum crezuserăm noi că ar bea şi (2) foarte puţini observă sau se sinchisesc, dacă în paharul nostru este alcool saualtceva (cu excepţia unor prieteni sau rude care ne iubesc, oameni care sunt fericiţi să ne vadă că facem ceva în legătură cu băutul).Mulţi spuseserăm (şi crezuserăm) că "toată lumea" bea şi susţineam că noi nu beam mai mult decât băutorii pe care îi cunoşteam.Ca să fim sinceri, după câţiva ani de băut, mulţi avuseserăm tendinţa de a ne asocia din ce în ce mai puţin cu nebăutori. Era normal,deci, să ni se pară că "toată lumea" bea. Toţi cei pe care îi vedeam noi, beau.Acum, fiind abstinenţi şi având ochi pentru "toată lumea", suntem surprinşi să constatăm că nu toţi oamenii beau şi că, mulţi din-tre cei care beau, beau mult mai puţin decât presupuseserăm noi.Anticipând astfel de ocazii, orice alcoolic proaspăt abstinent se întreabă ce să răspundă, când prietenii şi rudele care beau spunceva de genul:"Hai să bem ceva". "Ce vrei să bei?""Fii serios, tu nu poţi fi alcoolic!" "Nu bei?""Una mică n-o fi foc"."De ce nu bei ceva?"... şi altele, asemănătoare.Spre uşurarea noastră, am descoperit că astfel de întrebări ne116 VIAŢA FĂRĂ BĂUTURĂsunt adresate mult mai rar decât ne-am aşteptat şi că răspunsul nostru are mult mai puţină importanţă, decât am crezut noi. Faptul cănu bem alcool creează mai puţine "valuri", decât ne temuserăm că va crea.Exista o excepţie. Din când în când, un băutor înrăit se va apuca să ne "fitilească" pe tema abstinenţei. Mulţi ajungem să credemcă o asemenea atitudine este dubioasă. Oamenii civilizaţi, politicoşi, nu trăncănesc fără încetare despre ceea ce beau sau nu, cemănâncă sau nu, alţii. Doar cineva imatur procedează astfel, nu-i aşa? Ni se pare ciudat ca cineva să forţeze un om să bea, când omulnu vrea să bea; şi, de ce ar dori cineva ca un om care a avut o problemă gravă cu băutul, să bea din nou?Învăţăm să ocolim clar asemenea persoane. Dacă ele se luptă cu propriile dificultăţi psihologice, le dorim să se facă bine. În cene priveşte, nu este nevoie să ne justificăm drumul ales, faţă de aceste persoane - nici faţă de nimeni altcineva. Nu contrazicem..............[/quote.]
Continuare aici : https://www.scribd.com/fullscreen/84877026?access_key=key-16uwzjs3cd8crwhg3eou
O seara buna Prieteni !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
stefanescu12@yahoo.com

Cala
Veteran
Veteran

Mesajde Cala » 31 Iul 2017, 15:06

Buna ziua dragii mei! A fost frumos la nunta, am baut numai apa si pepsi...uf... am trecut cu brio. La inceput ne-a servit cu un lichior, pe noi doamnele, si coniac pentru barbati. Am luat paharul de lichior si l-am pasat in fata sotului, apoi mai tarziu s-a servit vin alb, nu m-am atins nici de el. Lume multa si colorata, muzica buna, restaurant frumos cu o gradina superba. Am dansat mult, am facut febra musculara, dar m-am simtit bine si nu mi-a fost rau a doua zi ca sotului meu. Ma simt libera, datorita voua.
Va multumesc pentru abstinenta mea.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein

luca
Senior
Senior
Zile de abstinență:
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde luca » 31 Iul 2017, 17:10

Respect Cala, ești pe drumul cel bun.
Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai[b]

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 31 Iul 2017, 21:02

Cala draga mea, e minunat cand a doua zi avem mintea limpede, nu ne este rau, nu avem regrete de tot felul. Si eu am fost la o nunta acu vreo luna si m-am distrat de minune si fara alcool.
Te imbratisez cu drag.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 31 Iul 2017, 21:52

Feicitări!
Abstinentă senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Cala
Veteran
Veteran

Mesajde Cala » 03 Aug 2017, 16:26

Dragii mei, Colea, Luca, Maria, Styx, Ilie, Catalin etc. , sunteti exceptionali. Colea multumesc pentru articol, la mine in casa exista bautura, bea sotul, dar mi-am "dresat" creierul sa o ignore, asa este, Maria, cu mintea limpede parca am si mai multa energie.
Va imbratisez si va multumesc pentru abstinenta mea.

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 04 Aug 2017, 07:56

Te imbratisez Cala, si la mine in casa este bautura, dar asa cum spui, cred ca si eu mi-am dresat creierul sa ignore alcoolul.
Asa cum m-a invatat medicul meu sa procedez cu sotul, cand ma supara. Ignor total.😘

Înapoi la “PREZENTATI-VA”