021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ma numesc Cala

Aici puteti povesti experientele personale.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Ma numesc Cala

Mesajde styx » 04 Aug 2017, 19:39

Bună Cala, bună dragi forumisti!
Si la mine in casa există băutură, ea e acolo, eu acolo dar nu interactionăm... mă rog când vine cineva în vizită trebuie sa fiu gazdă si să torn în pahare... dar asta e singura interactiune.
Îți multumesc pentru abstinenta mea!

Abstinentă senină! Doamne ajută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 05 Aug 2017, 19:20

Cala cea isteață,

Tema până luni seara,(pentru amândoi) sa stam fără sa consumam alcool, putem chiar sa ne amuzam de chestia asta.
Tema 2, sa ne analizam pofta, in caz de vine. Cat tine, cat de parsiv e alcool, felul in care ne surprinde, gândurile din acel moment și consecințele primului pahar.
Te îmbrățișez cu drag :)
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 05 Aug 2017, 19:34

Buna Cala ,
Textul este din cartea "Viața fără băutură " se găsește în biblioteca noastră .
Da , și eu aveam băutură in casa pentru că aveam fratele care bea bere si o ținea în frigider iar acum mai folosesc vin pentru gătit dar sper sa nu uit că orice înghițitură de alcool m-ar putea aduce din nou la consum , pentru că dependenta mea este mai puternică decât mine .
Va îmbrățișez prieteni și bune 24 de ore !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Sunt autorul acestui subiect
Cala
Senior
Senior
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Cala » 10 Aug 2017, 17:16

Buna dragii mei! Am fost intr-o delegatie, tocmai la Iasi, am revenit aseara si acum citeam mesajele voastre.
O seara minunata va doresc!
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 10 Aug 2017, 17:41

Toc'mai la Iasi, Cala?😱😂😂 Si ti-a placut?Zi-mi si mie, odata as vrea sa merg si eu acolo...😉🤔🤔

PS Si tu-mi transmiti aceeasi stare pozitiva Cala ceea ce este bine pt toata lumea.
O zi frumoasa si senina sa ai , ups, stai ca-i noapte!😱😂😂😂

https://www.youtube.com/watch?v=n7RilECYPaM
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 11 Aug 2017, 07:16

😃
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

Cala
Senior
Senior

Mesajde Cala » 23 Aug 2017, 16:52

Buna dragii mei. De cateva zile fac multa munca pe teren, astfel incat nu ma stau la calculator decat atunci cand am de completatat fel de fel de documente. Ajung acasa franta de oboseala. Acum cateva zile ma gandeam ca tare as mai bea ceva ca sa prind puteri, dar mi-am zis "maine o sa arat ca naiba si o sa ma trezesc mai obosita decat m-am culcat", asadar am marit pasul ca sa ajung cat mai repede acasa si sa nu mai pot pleca nicaieri. Uf, doamne, as vrea sa existe ceva, nu stiu, o operatie care sa scoata din mine aceasta tentatie, poate una pe creier? 😀
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein

Cala
Senior
Senior

Mesajde Cala » 23 Aug 2017, 16:53

Va multumesc ca sunteti alaturi de mine si va imbratisez pe toti.

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 23 Aug 2017, 22:19

Te imbratisez si eu Cala.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 23 Aug 2017, 22:47

Buna Cala ,
Ajung acasa franta de oboseala. Acum cateva zile ma gandeam ca tare as mai bea ceva ca sa prind puteri, dar mi-am zis "maine o sa arat ca naiba si o sa ma trezesc mai obosita decat m-am culcat", asadar am marit pasul ca sa ajung cat mai repede acasa si sa nu mai pot pleca nicaieri. Uf, doamne, as vrea sa existe ceva, nu stiu, o operatie care sa scoata din mine aceasta tentatie, poate una pe creier?

Nu , nu este nimic pe aceasta lume care sa ma asigure ca nu o sa mai beau vreodata , nici o operatie , nici un medicament , nici un tratament , nici o clinica , nimic .
Din AA am inteles ca doar ,,lucrul cu alti alcoolici " poate sa ajute sa stau abstinent , pentru ca doar daruind pot sa pastrez, scriind , spunand prietenilor ma ajut si pe mine sa nu uit . Pentru ca eu daca beam astazi si ma imbatam si faceam cine stie ce grozavii , juram ca nu o sa mai beau niciodata , dar a doua zi seara de obicei spuneam ca o bere nu o fi foc si o luam de la capat . Sau o dezmierdam si spuneam o ,,bericica" ca sa para si mai neinsemnata , ceva care nu poate sa-mi faca rau .
Eu gasesc de ajutor aceasta abstinenta luata pe 24 de ore si sa ma intreb :
,, - Ce am facut astazi pentru boala mea ?"
Uneori ma mai gasesc trecand cateva zile in care uit ca sunt alcoolic si ma ingrozesc aducandu-mi aminte unde pot sa ajung .
Ajung acasa franta de oboseala

Atentie la starile de FOAM Foame , Oboseala , Manie si Amarat , toate ma pot scoate din starea de echilibru .
Este o boala destul de grava iar pentru asta trebuie sa ma comport cu grija cu mine insumi , ca si cu un om in recuperare .
Cala , am scris cele de mai sus ca pentru mine , multumesc ca ai impartasit trairile tale !
Bune 24 de ore iti doresc !

Oricand pot ajunge in acest stadiu :
http://protv.md/stiri/social/gheorghe-grau-din-nou-in-strada-doarme-pe-o-banca-si-mananca-ce---1889361.html
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Înapoi la “PREZENTATI-VA”