021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ma numesc Cala

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Cala »

Buna ziua, dragii mei! Am revenit... Dupa cat timp? Nu stiu, nu-mi aduc aminte. Am trecut prin multe obstacole... Operatie, dezalcoolizare... Da, da, ati citit bine DEZALCOOLIZARE. Vreau sa va spun ca abstinenta nu se poate tine daca cei de langa tine nu te sustin. De exemplu, sotul, tatal, mama, fratii (am un frate si o sora). Corect, sau nu? Am auzit de multe ori replica "Nu eu ti-am turnat pe gat". Ei, ce sa va spun, din tot ce am enumerat eu, doar sora mea m-a ajutat, altcineva... nimeni. Dragii mei, am citit ce ati scris, nu am putut eu sa raspund, imi cer mii de scuze. Stau si ma intreb, oare cat pot sa fiu abstinenta, Dumnezeu nu-mi aude strigatul de ajutor? Ce ma fac?
PS. Multumesc Vizitator123$5 pentru gandurile bune pe care mi le-ai transmis.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Faranume »

Buna Cala.
Abstinenta se mentine greu chiar daca ai toata familia alaturi iar in cazul tau ......e greu.
Eu de exemplu am toata familia alaturi si tot o dau chix cateodata(sau mai mereu) asa ca te rog sa nu te invinovatesti niciodata.
Succes.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Airam »

Draga Cala,

in ce sens ti-ai dori sa fie toata familia alaturi de tine?
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Cala »

Faranume, iti multumesc pentru urare. Maria, ce pot sa-ti spun? Uite, de exemplu, ar putea sa ma sustina cu o vorba buna, blanda. Nu vreau altceva.
O zi frumoasa, Maria!
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Ambasador »

Buna Cala.

Chiar ma gandeam la tine si la toti cei care au scris aici o vreme, iar apoi au incetat brusc. Si imi spuneam asa in sinea mea... nu cred ca o tacere prea indelungata aduce intotdeauna vesti bune aici, nu in privinta tuturor! Ce pot sa spun?.. Sunt coplesita de strigatul tau de ajutor. Cunosc bine acest sentiment. Te citeam insa si mi-a venit un gand spontan. Ai putea incepe chiar de la subsolul topicului tau Cala. Chiar cu acest citat: "Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein. Ai nevoie de iubire, de multa iubire in viata ta Cala. De iubire de tine, in primul rand. De iubire de tot ceea ce inseamna viata. Nu ai ajutorul familiei, traiesc si eu aceeasi situatie. E chinuitor. Devastatator. Ca si cum ai striga catre D-zeu asteptand sa-i auzi vocea cumva. Dar stim in sufletul nostru ca bastonul abstinentei sta chiar in mana noastra. Sau cel putin asa ar trebui. Insa doamne, ce mult conteaza orice mana intinsa la nevoie! Orice vorba, orice gand oferit in momentele de cumpana si de ratacire sufleteasca. Atunci, exact atunci daca nu esti ajutat, te poti pierde.. Dar niciodata definitiv Cala. Revenirea e atat de binefacatoare! Eu spun sa te bucuri de ea, sa traiesti intens fiecare ora departe de pahar, sa mergi cu pasi mici-mici pe acest nou inceput de drum si sa nu uiti nicicand sa zambesti! Orice-ar fi, vei ajunge sa fii bine! Cu adevarat.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Cala »

Buna ziua, dragii mei, sa stiti ca nu ma supar pentru sfaturile voastre. Am dus o viata foarte violenta, sincera sa fiu, imi este rusine sa povestesc. Pana la urma am sa fac cea ce trebuia sa fac de mult.... divort. Va pup. Aveti grija de voi. Eu, la acest momet, nu sunt abstinenta. Succes.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Cala »

Of, le am bine cu gramatica, am vrut sa sciu in loc cea trebuia, ceea ce trebuia, Ah, sa nu uit, de la mine primiti multe urari de bine. Nu uitati, va iubesc.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ma numesc Cala

Mesaj de Airam »

Buna Cala!

Cum te simti? Nu renunta la forum. Scrie-ne ce faci, scrie-ne despre tine, suntem aici draga mea sa te sustinem.
Te imbratisez cu drag, Maria.
Scrie răspuns