021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ma numesc Cala

Aici puteti povesti experientele personale.

Tudor.
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Ma numesc Cala

Mesajde Tudor. » 30 Dec 2017, 20:27

Un an nou fericit dragă Cala!
Multumesc pentru participarea ta pe forum.
https://youtu.be/eiDiKwbGfIY

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 31 Dec 2017, 16:08

Iata am venit la tine
Sa-ti spun ganduri doar de bine.
Lupta si nu inceta sa speri
Iar atunci cand nu poti, ceri.
Cala, sa ai sanatate
Fericire si de toate!
"Am avut un vis sa nu mai sufar si mi s-a indeplinit..". Joy

Sunt autorul acestui subiect
Cala
Veteran
Veteran

Mesajde Cala » 28 Sep 2018, 09:11

Buna ziua, dragii mei! Am revenit... Dupa cat timp? Nu stiu, nu-mi aduc aminte. Am trecut prin multe obstacole... Operatie, dezalcoolizare... Da, da, ati citit bine DEZALCOOLIZARE. Vreau sa va spun ca abstinenta nu se poate tine daca cei de langa tine nu te sustin. De exemplu, sotul, tatal, mama, fratii (am un frate si o sora). Corect, sau nu? Am auzit de multe ori replica "Nu eu ti-am turnat pe gat". Ei, ce sa va spun, din tot ce am enumerat eu, doar sora mea m-a ajutat, altcineva... nimeni. Dragii mei, am citit ce ati scris, nu am putut eu sa raspund, imi cer mii de scuze. Stau si ma intreb, oare cat pot sa fiu abstinenta, Dumnezeu nu-mi aude strigatul de ajutor? Ce ma fac?
PS. Multumesc Joy pentru gandurile bune pe care mi le-ai transmis.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein

Faranume
Boboc
Boboc

Mesajde Faranume » 28 Sep 2018, 10:37

Buna Cala.
Abstinenta se mentine greu chiar daca ai toata familia alaturi iar in cazul tau ......e greu.
Eu de exemplu am toata familia alaturi si tot o dau chix cateodata(sau mai mereu) asa ca te rog sa nu te invinovatesti niciodata.
Succes.

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 28 Sep 2018, 10:48

Draga Cala,

in ce sens ti-ai dori sa fie toata familia alaturi de tine?

Cala
Veteran
Veteran

Mesajde Cala » 28 Sep 2018, 13:24

Faranume, iti multumesc pentru urare. Maria, ce pot sa-ti spun? Uite, de exemplu, ar putea sa ma sustina cu o vorba buna, blanda. Nu vreau altceva.
O zi frumoasa, Maria!
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 28 Sep 2018, 14:35

Buna Cala.

Chiar ma gandeam la tine si la toti cei care au scris aici o vreme, iar apoi au incetat brusc. Si imi spuneam asa in sinea mea... nu cred ca o tacere prea indelungata aduce intotdeauna vesti bune aici, nu in privinta tuturor! Ce pot sa spun?.. Sunt coplesita de strigatul tau de ajutor. Cunosc bine acest sentiment. Te citeam insa si mi-a venit un gand spontan. Ai putea incepe chiar de la subsolul topicului tau Cala. Chiar cu acest citat: "Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein. Ai nevoie de iubire, de multa iubire in viata ta Cala. De iubire de tine, in primul rand. De iubire de tot ceea ce inseamna viata. Nu ai ajutorul familiei, traiesc si eu aceeasi situatie. E chinuitor. Devastatator. Ca si cum ai striga catre D-zeu asteptand sa-i auzi vocea cumva. Dar stim in sufletul nostru ca bastonul abstinentei sta chiar in mana noastra. Sau cel putin asa ar trebui. Insa doamne, ce mult conteaza orice mana intinsa la nevoie! Orice vorba, orice gand oferit in momentele de cumpana si de ratacire sufleteasca. Atunci, exact atunci daca nu esti ajutat, te poti pierde.. Dar niciodata definitiv Cala. Revenirea e atat de binefacatoare! Eu spun sa te bucuri de ea, sa traiesti intens fiecare ora departe de pahar, sa mergi cu pasi mici-mici pe acest nou inceput de drum si sa nu uiti nicicand sa zambesti! Orice-ar fi, vei ajunge sa fii bine! Cu adevarat.
"Am avut un vis sa nu mai sufar si mi s-a indeplinit..". Joy

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 28 Sep 2018, 17:58

Buna Cala!
Iarta-ma daca am sa te contrazic si-mi dau cu parerea si sper sa nu te supere ci sa meditezi la ceea ce spun...🤔Eu ca si tine am fost asadar nu exista cineva care sa te inteleaga mai bine...🤔 Stii tu cit de multi ani am baut eu, invocind aceleasi motive?Faptul ca nu eram inteleasa si desi nu se vedea din afara, beam pe ascuns ca nu sunt inteleasa...Ani si ani de chin...🙁😭
Cind am poposit aici, am inteles ajutata de acesti oameni MINUNATI care aveau experienta in baut dar si in abstinenta, ca era gresita gindirea mea, invocind motive din afara pt bautul meu...CHEIA era la mine, nu la cei pe care ii invinuiam si-i consideram vinovati, eu trebuia sa ma las de baut pt mine si viata mea deoarece nu poti schimba comportamentul si gindirea oamenilor(chiar familie fiind) dar poti schimba ceea ce depinde de tine si ceea ce gindesti...🤔 Gresit este sa incerci sa te lasi de baut pt copil, sot, familie etc, corect este sa te lasi de baut pt tine si fiindu-ti tie bine le va fi bine si lor...🤔
Gindeste-te ca oamenii nici nu pot intelege ca asta este o boala de fapt, din fericire una tratabila care netratata va avea efectul unei boli cronice netratate la timp...🤔
Deci, ceea ce poti face, depinde numai de tine si nimeni altcineva.Daca ai suport este ok, daca nu ai suport este ok, ca si in cazul meu...🤔
Numai bine iti doresc si tine aproape!👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Cala
Veteran
Veteran

Mesajde Cala » 05 Oct 2018, 14:26

Buna ziua, dragii mei, sa stiti ca nu ma supar pentru sfaturile voastre. Am dus o viata foarte violenta, sincera sa fiu, imi este rusine sa povestesc. Pana la urma am sa fac cea ce trebuia sa fac de mult.... divort. Va pup. Aveti grija de voi. Eu, la acest momet, nu sunt abstinenta. Succes.

Cala
Veteran
Veteran

Mesajde Cala » 05 Oct 2018, 14:30

Of, le am bine cu gramatica, am vrut sa sciu in loc cea trebuia, ceea ce trebuia, Ah, sa nu uit, de la mine primiti multe urari de bine. Nu uitati, va iubesc.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”