021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Novice in ale codependentei

Aici puteti povesti experientele personale.
gabi11
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 02 Iul 2017, 21:06

Novice in ale codependentei

Mesaj de gabi11 »

Buna seara......sunt novice in ale codependentei, am stiut ca exista acum mai bine de o luna desi am 47 de ani si vreo 17 de cand sunt in razboi cu sotul meu. La fel cum au facut multe persoane si eu am crezut despre mine ca sunt perfecta asa ca am rugat, amenintat, santajat etc crezand ca intr-o dimineata sotul meu se va trezi si va spune.... ai dreptate am fost un nemernic … nu mai beau. Minunea nu s-a intamplat iar eu in cautarea mea dupa ani in care am cautat remedii pentru alcolism mi-au cazut ochii pe cuvantul codependenta....si am citit despre altii vazandu-ma pe mine. Am inceput sa citesc “Femei care iubesc prea mult” ….si iarasi ma descopar. Va citesc , ma inspir , invat . O seara buna.
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Novice in ale codependentei

Mesaj de Cala »

Buna Gabi. Eu sunt Cala si sunt alcoolica. Codependenta nu o pot defini, dar ca si alcoolica iti pot spune ca amenintarea, santajul sau jignirea nu fac decat sa accentueze ceea ce tu doresti sa dispara. Citeste pe forum, de exemplu dna Staval, si stai aproape, deoarece ai putea sa-l ajuti si pe sotul tau, dar, trebuie sa vrea si el.
Cu drag,
Cala
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
gabi11
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 02 Iul 2017, 21:06

Re: Novice in ale codependentei

Mesaj de gabi11 »

Cala multumesc.... am citit la d-na Staval asi spune pe nerasuflate si am invatat in aceste aproape doua luni ce nu am inteles in 17 ani.....eu acum sunt plecata din tara din martie si ma voi intoarce saptamana viitoare dar un lucru pot spune sigur daca pana acum ne certam de fiecare data cand vorbeam la telefon, de la sfarsitul lui mai cand eu am inceput sa ma luminez am avut discut calme.... si parca a baut mai rar. Doamne ajuta.
Scrie răspuns